Savivaldybėje

Komandiruotės užsienin rajono valdininkams tapo prabanga


Komandiruotės pavadinimu dangstomos prabangios Seimo narių kelionės jau nieko nebestebina. Praėjusios kadencijos parlamentarai neapsiribojo Europa ir svečiavosi net Korėjos Respublikoje, Indijoje, Japonijoje, Indonezijoje, Izraelyje ir t. t. Litą prie lito skaičiuojančios Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos kasdienybė kur kas pilkesnė. Retas atvejis, kad čia dirbančiajam pavyksta pakelti sparnus ir išvykti pasisemti žinių į užsienio šalis. Tačiau yra laimingųjų…


Tikisi naudos


Praėjusių metų gegužės pabaigoje laimė krautis lagaminus ir išvykti tobulintis užsienin nusišypsojo Administracijos Geodezijos ir GIS skyriaus vedėjui Raimondui Vilui, Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjui Egidijui Gedrimui ir Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausiajai specialistei Eglei Stonkei. Jie dalyvavo Pietų Baltijos jūros tarptautinės programos finansuojamo projekto „Modernus vandens išteklių Pietų Baltijos jūros teritorijoje valdymas“ („Moment“) partnerių konferencijoje-seminare. 2012-ųjų metų pabaigoje pagal tą patį „Moment“ projektą E. Gedrimas ir R. Vilas dalyvavo Švedijoje, Kalmare, vykusioje baigiamojoje konferencijoje. Minėto projekto vadovas R. Vilas akcentavo, kad šį projektą finansuoja Europos Sąjunga, kartu ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų komandiruočių išlaidas. „Savivaldybės prisidėjimas – tik 15 proc.“, – informavo pašnekovas. Anot jo, komandiruotės į Kaliningradą ir Švediją buvo išties naudingos: „Patirtimi dalijosi rusai, lenkai, švedai. Jau yra parengti specialieji Priekulės ir Gargždų miestų lietaus nuotekų planai. Tikimės, kad ateityje bus gautas finansavimas ir prasidės II etapas – realizacija.“ E. Gedrimas užsiminė, kad, viešint Švedijoje, būta nemažai naudingų neoficialių susitikimų: „Tikimės gerų rezultatų – paramos tęsti projektams.“


Leido, bet nefinansavo


Administracijos Kultūros skyriaus vyriausiajai specialistei Liudmilai Zacharčenko 2012-aisiais darbo reikalais teko lankytis dviejose šalyse – Danijoje ir Estijoje. „Į Daniją buvo suvažiavę nevyriausybinių organizacijų atstovai iš įvairių šalių. Tikslas – tarptautinio kultūros projekto planavimas, finansavimo galimybių paieška ir aptarimas“, – sakė L. Zacharčenko. Anot jos, kelionė, apgyvendinimas, maitinimas buvo apmokėti organizacijos „Kulthus“ (Nykobing m., Danija). Iš Klaipėdos rajono savivaldybės gautas tik leidimas vykti. Panaši ir komandiruotės į Estiją istorija. „Ten vyko kultūriniai mainai, vežėmės 6 merginas iš Gargždų nuo 17 iki 19 m. Kartu vyko dar viena grupės vadovė – Jūratė Jocienė iš Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro. Šiuo atveju taip pat kelionė, apgyvendinimas, maitinimas buvo finansuojami pagal Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros programą „Veiklus jaunimas“. Iš rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus gautas tik leidimas vykti“, – dėstė L. Zacharčenko.


Sėmėsi patirties


Nė lito Klaipėdos rajono savivaldybės administracijai nekainavo Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausiosios specialistės Violetos Brazlauskienės apsilankymas Prahoje ir Madride. „Važiavau pagal ES Interreg IVC programą „Involve“. Buvo labai naudinga, susidarėme bendrą vaizdą, kaip tokiose valstybėse yra kompleksiškai sprendžiami transporto klausimai“, – „Bangai“ sakė V. Brazlauskienė.


Nedaug, tik 15 proc. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijai reikėjo prisidėti prie Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiosios specialistės Alinos Grigaitytės-Dromantienės komandiruotės į Helsinkį, kur pagal projektą „Baltcica“ vyko Baltijos jūros priekrantės projekto partnerių baigiamoji konferencija.


Panaudojo 6,3 tūkst. Lt


Iš Savivaldybės biudžeto 1,4 tūkst. Lt teko skirti mero, vicemero ir vairuotojo komandiruotėms į Lenkijoje vykusią tarptautinę konferenciją „Ekologija be sienų“. Anot vicemero Kęstučio Cirtauto, Klaipėdos rajono savivaldybė su Ylawos miestu yra partneriai, siekiama tęsti bendradarbiavimą. „Yra tendencija, kad Europos Sąjunga labiau finansuoja tuos projektus, kuriuose atsispindi kelių šalių, miestų bendradarbiavimas, tad svarbu skirti tam dėmesio“, – sakė K. Cirtautas.


Anot Savivaldybės administracijos Centrinės buhalterijos vyriausiosios specialistės Daivos Džervienės, iš viso per 2012-uosius metus komandiruočių išlaidoms iš Savivaldybės biudžeto buvo skirta 7,5 tūkst. Lt, panaudota – 6,3 tūkst. Lt. „Iš šios sumos buvo padengtos išlaidos ir už vietines komandiruotes. 2013-aisiais bus skirta tiek pat – 7,5 tūkst. Lt. O gal dar mažiau…“ – užsiminė D. Džervienė.


KOMENTARAS


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas BANEVIČIUS: „Pasiūlymų vykti į komandiruotes sulaukiame bent kartą per savaitę. Juos nukreipiame atitinkamiems skyriams, kad pirmiausia patys įvertintų, ar jiems bus naudingas vienas ar kitas seminaras. Jei tie patys užsiėmimai vyksta ne tik Vilniuje, Kaune, bet ir Klaipėdoje, visada vykstama uostamiestin, kur arčiau. Be reikalo niekas nevažinėja. Tos komandiruotės, kurios kvepia tik kelionėmis, iškart atmetamos. Administracijos specialistai semiasi patirties užsienyje pagal projektus. Savivaldybės mero, vicemero apsilankymas Lenkijoje buvo būtinas, tęsiasi mūsų bendradarbiavimas dėl įvairios projektinės veiklos.“


Įdomu


Interneto tinklalapyje „Atviras Seimas“ viešinamas žemėlapis, kuriame nurodytos 2008 – 2012 metų kadencijos Seimo narių komandiruotės.


Lankomiausios šalys: Belgijos Karalystė (150 komandiruočių); Prancūzijos Respublika (137); Lenkijos Respublika (107); Latvijos Respublika (84); Estijos Respublika (66).


Lankomiausios šalys, be ES: Rusijos Federacija (34 komandiruotės); Gruzija (33); Ukraina (29); Jungtinės Amerikos Valstijos (29); Baltarusijos Respublika (26).


Dažniausiai keliavę praėjusios kadencijos metu Seimo nariai (pagal komandiruočių skaičių): Emanuelis Zingeris (96); Egidijus Vareikis (59); Petras Auštrevičius (45); Arminas Lydeka (34); Irena Degutienė (30).


Vienos iš įdomesnių žemėlapyje pažymėtų komandiruočių – Vytauto Grubliausko – į Meksikos Jungtines Valstijas, Egipto Arabų Respubliką; Dalios Teišerskytės – į Etiopijos Federacinę Demokratinę Respubliką, Stasio Šedbaro – į Indonezijos Respubliką ir pan.


Vicemeras K. Cirtautas, paklaustas nuomonės apie komandiruotes užsienyje, atsakė: „Visada reikia atsižvelgti į galimybes. Jei rajono Savivaldybė jų turėtų daugiau, darbuotojai galėtų dažniau semtis žinių užsienyje. Kitu atveju reikėtų vienus išleisti į komandiruotes užsienyje, o kitiems tektų „mėgautis“ nemokamomis atostogomis. Svarbiausia dabar yra išmokėti atlyginimus mokytojams, darbuotojams ir t. t. Tad kiekvienas komandiruotės pasiūlymas yra labai svarstomas, įvertinamas, ar tikrai duos naudos. Žinoma, patirtis svečiose šalyse dažniausiai praverčia, galbūt nėra apčiuopiamų rezultatų iš karto, tačiau jie atsiskleidžia per tam tikrą laiką“, – dėstė mintis vicemeras.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių