Savivaldybėje

Į rajoną pamažu šliaužia chemijos gigantas


Nuo rajono Tarybos išrinktų narių priklauso, ar nedidelėje teritorijoje netoli Klaipėdos atsiras trys chemijos gamyklos, kurių pavojingumo lygis 3 balų sistemoje vertinamas 2. Tokių analogų pasaulyje negali nurodyti nė patys planuojamos įmonės statytojai. Nors griežto “ne” mūsų išrinktieji neištarė, pirmadienį rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta politinių partijų atstovų komisija nesiryžo siūlyti Tarybai pritarti Dovilų seniūnijoje planuojamos statyti TFR gamyklos poveikio aplinkai vertinimo programai.


Pasikvietė ekspertus


Aistros dėl dar vienos chemijos gamyklos statybos pramonės plėtrai skirtame taip vadinamame auksiniame trikampyje Dovilų seniūnijoje verda jau keletą mėnesių. Aptarusi pradinio dokumento – Vilniaus statybų projektavimo instituto parengtą planuojamos statyti TFR (tereftalio rūgšties) gamyklos poveikio aplinkai vertinimo programą, Taryba grąžino ją papildyti. Programai išnagrinėti sudaryta Tarybos politinių partijų ir specialistų komisija per nustatytą laiką išvadų nepateikė. Taryba papildė komisijos sudėtį, nuspręsta pasikviesti ekspertus.


Pirmadienį vykusiame komisijos posėdyje Administracijos direktorius Kęstutis Cirtautas supažindino su pasitelkto eksperto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Chemijos ir bioinžinerijos katedros docento, chemijos mokslų daktaro Juozo Jankausko planuojamos įmonės poveikio aplinkai vertinimo programos ekspertizės aktu.


Įmonė pavojinga


J. Jankauskas konstatuoja, kad numatoma statyti įmonė tikrąja to žodžio prasme priklauso chemijos pramonei, nes gamyboje naudoja didelį kiekį cheminių medžiagų. Pavojingiausios, pasak chemiko, lakiosios medžiagos, kurios gali teršti dirvožemį, vandenį bei atmosferą. Prie tokių priskiriamos pagrindinės gamybai numatomos naudoti medžiagos – para-ksilenas, vandenilio bromidas ir acto rūgštis.


Į klausimą, ar planuojama statyti įmonė yra potencialiai pavojinga, ekspertas atsako vienareikšmiškai: “Taip, ši įmonė yra potencialiai pavojinga”. Teigdamas tai, ekspertas paaiškina, jog panašaus pavojingumo yra ir Lietuvoje jau veikiančios įmonės Kėdainių “Lifosa”, Jonavos “Achema”, „Mažeikių nafta“, Akmenės “Cementas”.


Daugiau naudos ar žalos?


Chemijos specialistas poveikio aplinkai programos ekspertizės akte teigia, jog svarstymai ir ginčai dėl būsimos įmonės bus bevaisiai, jei politikai, specialistai ir gyventojai nemėgins išsiaiškinti, kuris iš dviejų kriterijų svaresnis – įmonės galima žala aplinkai ar ekonominė (socialinė) nauda. Pats akto autorius, pasiteisindamas informacijos stoka, prisipažįsta negalįs atsakyti į šį klausimą. Iki šiol nebando į jį atsakyti ir Savivaldybės taryba bei sudaryta komisija.


Visi reikalingi aspektai


Pasak eksperto J. Jankausko, programoje yra visi tokioms programoms būtini skyriai: duomenys apie ūkinės veiklos organizatorių, dokumentų rengėją, aprašyta planuojama veikla, nurodyta, kokios bus naudojamos cheminės medžiagos, jų kiekiai, pateikiami atgabenimo ir saugojimo būdai, svarbiausi technologiniai procesai. Aptartas ir galimas įmonės poveikis aplinkai, ekstremalios situacijos, galimi jų sprendimo būdai. Docentas pasigenda daugelio konkrečių duomenų, tačiau juos tikisi išvysti ataskaitoje, jei programai bus pritarta.


Recenzentas abejoja, ar biologinio nuotekų valymo specialistai žino, kokius teršalų kiekius gaus iš planuojamos įmonės ir ar yra pasiruošę juos priimti. Pripažindamas, kad programoje paliesti visi reikalingi aspektai, J. Jankauskas siūlo idealų variantą – aplankyti tokią veikiančią gamyklą Monrealyje. Tik ne pasivaikščioti po ją, pauostinėti ir žydinčiomis gėlėmis pasidžiaugti, o kartu su specialistais išsiaiškinti, “kaip gamykla veikia aplinką, kaip veikia įmonės oro ir vandens valymo įrenginiai, kokios kokybės vanduo išleidžiamas į komunalinę nuotekų valyklą, kokio dydžio yra sanitarinė apsaugos zona, kaip vyksta įvairių teršalų sklaida atmosferoje, kokios pavojingų medžiagų koncentracijų nustatymo ir signalizavimo sistemos yra įrengtos pačioje įmonėje”.


Rengti studiją


Komisijos posėdyje, kuriame dalyvavo visų į Tarybą išrinktų politinių partijų atstovai, nė vienas, net ir akivaizdžiai pritariantis įmonės statybai Tarybos narys to garsiai išreikšti neišdrįso. Artėja rinkimai į savivaldybių tarybas, tad kas norės likti nepopuliarus. Vienas komisijos narys pusbalsiu ištarė, jog sprendimo priėmimą reikia ištempti iki rinkimų, kitas pabūgštavo, jog jų nuomones pasigaus laikraščiai, trečias supykęs mestelėjo, jog nėra ko kreipti dėmesio į tuos laikraštpalaikius.


Diskusijų metu paaiškėjo, jog statant jau pradedančią veikti chemijos įmonę PET, nebuvo atlikti pradiniai tyrimai. “Statant degalinę, reikalaujama atlikti atmosferos tyrimus, o chemijos gamyklą – ne”, – stebėjosi liberalcentristas A. Liaudanskis. Jis priminė Tarybos sprendimą pramonės plėtrai skirtose teritorijose rengti ūkinės veiklos galimybių studijas ir pareiškė, jog jo nepaisyti negalima.


Socialliberalas V. Macijauskas siūlė atidėti klausimą ir aiškintis techninius klausimus, vertinti įmonę jos pavojingumo ir naudingumo aspektais. Piliečių aljanso atstovas A. Albertjan siūlė kreiptis į valstybių, kuriose veikia panašios įmonės, regioninę valdžią ir prašyti pateikti poveikio žmonių sveikatai duomenis.


Administracijos direktorius K. Cirtautas aiškinosi Klaipėdos visuomenės sveikatos centro funkcijas, vykdant aplinkos tyrimo monitoringus. Paaiškėjo, jog centras dirba tik gavęs užsakymus ir pasirašęs sutartis dėl užmokesčio. Krikščionė demokratė L. Simonaitytė atkreipė dėmesį į trijų pavojingų įmonių koncentraciją Klaipėdos pakraštyje, kuris tankiai apgyvendintas. “Ar iš viso Lietuvai reikia tokios pramonės? Manau, gamyklai būtina ieškoti kitos vietos“, – skatino Tarybos narė. Posėdžio dalyviai supažindinti su 430 Jakų kaimo gyventojų prašymu neleisti statyti pavojingos įmonės netoli gyvenvietės. Gyventojų parašus paliudijo jiems pritardamas Sendvario seniūnas J. Lingis.


Komisija nusprendė siūlyti Savivaldybės tarybai apsispręsti dėl planuojamos ūkinės veiklos (TFR gamyklos statybos) Dovilų seniūnijoje. Jei atlikus galimybių studiją būtų priimtas teigiamas sprendimas, siūloma Tarybai pritarti tereftalio rūgšties gamyklos poveikio aplinkai programai su tokiomis pastabomis: įvertinti planuojamos statyti įmonės teritorijos suminę taršą, atlikti rizikos ir saugos bei teritorijos strateginę analizes. Šiuos pasiūlymus Savivaldybės taryba nagrinės eiliniame posėdyje, kuris šaukiamas sausio 26 d.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių