Savivaldybėje

Vieta rajono Taryboje – medumi tepta?


Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariams už darbą Taryboje nemokama, tačiau numatytos sumos transporto ir kanceliarijos išlaidoms kompensuoti. Tarybos nariai neprivalo atsiskaityti, kam išleido gautus pinigus.


Priekuliškių klausimas


„Kuo politikams taip brangi Tarybos nario vieta? Gal medum tepta, kad taip į ją veržiasi? – skambindami į redakciją teiravosi keli priekuliškiai. Jie stebisi, kad norintys patekti į Savivaldybės tarybą asmenys ne tik kalnus pažadų išmėto, bet ir partijas keičia „dažniau nei anksčiau kaimiečiai autus keisdavo“. „Sovietmečiu gerai dirbau, su saiku išgerdavau, tai mane daug metų rinko į valdžią kaip nepartinį kandidatą. Nusibosdavo sėdėti pusdienį be darbo, vis skaičiuodavau, ką būčiau padaręs per veltui sugaištą laiką. Tada jokio atlygio už „politinę veiklą“ negaudavau“, – prisimena vienas iš skambinusiųjų.


Algos negauna


Vietos savivaldos įstatymo 26 str. sako: „Tarybos nariams, išskyrus merą ir jo pavaduotoją, už darbą atliekant tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama)“. Toliau paaiškinama, jog užmokestis apskaičiuojamas pagal skelbiamą Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką. Be to, įstatymas numato, jog Tarybos nariui kiekvieną mėnesį gali būti mokama išmoka su jo veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, transporto išlaidoms padengti. Konkretūs atlyginimo už darbą ir išlaidų kompensacijų dydžiai nustatomi pačios Tarybos pasitvirtintame veiklos reglamente.


Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente atlyginimai už darbą taryboje jos nariams nenumatyti. Kitaip tariant, algos Tarybos nariai negauna, tačiau didinamos kitos išmokos.


Transporto išlaidos


2004 metais Savivaldybės taryba savo reglamente transporto išlaidoms buvo nustačiusi fiksuotas sumas: Gargžduose gyvenantiems rajono Tarybos nariams per mėnesį – 30 Lt, iki 20 km nuo Gargždų – 50 Lt, 21 ir daugiau – 70 Lt. 2006 metų vasarį transporto išlaidų kompensacijos reglamente patvirtintos procentais nuo minimalios mėnesinės algos. Keičiantis MMA, jos atitinkamai didėja. Gargžduose gyvenantis Tarybos narys važinėdamas savo automobiliu Tarybos reikalais transporto išlaidoms kompensuoti per mėnesį gauna 10 proc. MMA, gyvenantis iki 20 km nuo Gargždų atitinkamai – 20 proc., 21 – 30 km – 25 proc., 31 km ir daugiau – 35 proc. MMA. Nesunkiai suskaičiuojame, jog šiemet iki liepos 1 d., kai MMA buvo 600 Lt, Gargžduose gyvenantis Tarybos narys gaudavo 60 Lt kompensaciją, o toliausiame rajono kampe – 210 Lt. Nuo liepos 1 d. MMA Vyriausybė nustatė 700 Lt, tad atitinkamai gargždiškis gaus 70 Lt per mėnesį, o rajono pakraščio Tarybos narys – 245 Lt.


Tarybos nariai dalyvauja ne tik kartą per mėnesį rengiamuose posėdžiuose, tačiau dirba ir nuolatiniuose komitetuose, yra skiriami į įvairias komisijas. Be to, jų priedermė įsiklausyti į gyventojų skundus, nagrinėti prašymus. Dėl to būtina susipažinti su situacija vietose, Savivaldybės administracijos dokumentais ir kt. Ar pakanka kelionėms degalų? Jei vienas litras A 95 markės benzino kainuoja apie 3,35 Lt, tai gargždiškis Tarybos narys už 70 Lt jo nusipirks 20 litrų, o toliausiai gyvenantis – 76 litrus. Žinodami, jog 100 km automobiliu nuvažiuoti apytikriai reikia 6 – 10 litrų degalų, galime suskaičiuoti, kiek toli mūsų kaimynystėje gyvenantis Tarybos narys nuvažiuos už per mėnesį gaunamus pinigus.


Išlaidos kanceliarijai


Vadovaudamasi Vietos savivaldos įstatymu, 2004 m. Taryba kanceliarijos, pašto bei telefono išlaidoms padengti komitetų pirmininkams buvo nustačiusi po 120 Lt per mėnesį, nariams – 100 Lt kompensacijas. 2006 m vasarį išlaidų kompensacijos numatytos MMA dydžiais: Tarybos nariui skirta 40 proc. per mėnesį, komiteto pirmininkui – 50 proc., komiteto pirmininko pavaduotojui – 45 proc. MMA. Šiemet gegužės mėnesį Savivaldybės taryba pakeitė reglamento dalį, nustatančią kanceliarijos, pašto ir telefono išlaidų kompensacijų dydžius. Tarybos nariui per mėnesį nustatyta 0,7 MMA dydžio kompensacija, komiteto pirmininko pavaduotojui – 0,8 MMA, komiteto pirmininkui – 1 MMA. Tad komiteto pirmininkas iki liepos 1 d. gavo 600 Lt kompensaciją, po liepos 1 d. – 700 Lt, Tarybos narys atitinkamai – 420 Lt, dabar – 490 Lt. Tolygios komitetų pirmininkų ir pavaduotojų išmokos numatytos ir Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkui ir pavaduotojui.


Iki šių metų liepos 1 d. Tarybos nariams transporto ir kanceliarijos išlaidoms padengti iš rajono biudžeto kiekvieną mėnesį priskaičiuojama po 13620 Lt


Tarybos nariai neprivalo pateikti jokių dokumentų, įrodančių, kad gautos lėšos panaudotos pagal paskirtį.


Drausminimo priemonės


Reglamente numatyta, jog Tarybos nariui nedalyvavus Tarybos ar jos komiteto posėdyje, numatytos išmokos sumažinamos ¼ už kiekvieną praleistą posėdį, bet ne daugiau kaip ½ visų išmokų. Pamiršti laikai, kai į posėdį susirinkę Tarybos nariai laukdavo kvorumo ir plodavo salėje pasirodžiusiam lemtingajam 51 proc., leidžiančiam pradėti posėdį. Administracijos darbuotojai neslėpdavo, jog jis būdavo „sumedžiojamas“ ir skubos tvarka atgabenamas į posėdį.


Dabar Savivaldybės tarybos posėdžiuose neretai dalyvauja visi jos nariai, kartais trūksta vieno – dviejų, tačiau meras visada skelbia pateisinamas nedalyvavimo priežastis. Blogiau lankomi komitetų posėdžiai.


Per birželio mėnesį už nedalyvavimą posėdžiuose be pateisinamos priežasties trims Tarybos nariams išmokos sumažintos ¼ arba 720 Lt. Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Teresė Mikašauskienė sakė, jog Tarybos nariai jautriai reaguoja į tokius perskaičiavimus, ateina aiškintis. „Išvadas daro patys, nuo jų lankomumas tik gerėja“, – sakė T. Mikašauskienė.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių