Savivaldybėje

Vis rytoj ir rytoj šaukė Tarybos nariai, bet sprendimo dėl komunalinių atliekų taip ir nepriėmė


Ketvirtadienio rytą į Klaipėdos rajono savivaldybės posėdžių salę susirinko 24 iš 25 aktyviai dirbti nusiteikusių Tarybos narių. Apsvarstyti 69 visam rajonui aktualūs klausimai, tačiau pats svarbiausias – komunalinių atliekų tvarkymo galvosūkis liko neišspręstas. Keista, politikai šį klausimą Taryboje nagrinėja jau ne pirmą kartą, tačiau rajono gyventojai vis dar skendi nežinioje. Ar tik Tarybos nariai nepradės asocijuotis su pelėdžiukais, kurie šaukė vis rytoj ir rytoj, bet skaityti ir rašyti taip ir neišmoko.


Pažeidė kodeksą


Posėdis prasidėjo nuo buvusio Klaipėdos rajono savivaldybės valstybės politikų etikos komisijos pirmininko Andriaus Adomaičio pranešimo dėl rajono Savivaldybės tarybos nario Viktoro Kuros elgesio. „Straipsniu „Ar suteptos praeities slėpimas nėra juodosios technologijos“ V. Kura pažeidė Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso pagarbos žmogui, sąžiningumo ir atsakomybės principus“, – informavo A. Adomaitis. Jis pridūrė, kad Etikos komisija neteisia, bet priima rekomenduojamojo pobūdžio sprendimus, kurių kiekvienas paiso pagal savo supratimą, kultūrą.


Nuo šiol rajono politikų sprendimu vietoj A. Adomaičio Valstybės politikų etikos komisijai pirmininkaus Tarybos narė Eugenija Selskienė. Visa tai – dėl įsigaliojusio LR Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo įstatymo, kuris numato, kad šiai komisijai turi vadovauti Savivaldybės opozicijos atstovas. Rajono politikams patvirtinus E. Selskienę Valstybės politikų etikos komisijos pirmininke, A. Adomaičiui išsprūdo kandi replika apie kai kurių politikų pomėgį per posėdžius kramtyti gumą. Jo nuomone, tai ne itin estetiškas vaizdelis. Be to, verčiantis abejoti pastarųjų galimybėmis dirbti Etikos komisijoje.


Pamiršta atsiskaityti rinkėjams


Vadovaudamiesi naujais vietos savivaldą reglamentuojančiais teisės aktais, politikai patvirtino ir naują rajono Savivaldybės tarybos veiklos reglamentą. V. Kura atkreipė dėmesį, kad iki šiol daugelis politikų nepaisė reglamente numatyto reikalavimo ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaityti rinkėjams. „Tiems, kurie neatsiskaito rinkėjams, turėtų būti nubrauktas vienas mėnesinis atlyginimas“, – sakė opozicijai priklausantis V. Kura. Po šios politiko replikos salėje kilo šurmulys. Iškilo klausimas, kokia forma reikėtų atsiskaityti. Paskelbti veiklos ataskaitą spaudoje? Rajono mero Vaclovo Dačkausko įsitikinimu, atsiskaitymas rinkėjams – kiekvieno Tarybos nario sąžinės reikalas. Vėliau prisiminta, kad politikai, išskyrus merą ir jo pavaduotoją, atlyginimo negauna, tik išmokas už kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidas. Būtent šių išmokų dydžiai buvo patvirtinti šiame Tarybos posėdyje. Nuo šiol, pavyzdžiui, Tarybos narys, gyvenantis 31 ir daugiau kilometrų atstumu nuo Gargždų, kas mėnesį gaus 35 proc. MMA (minimalios mėnesinės algos dydis), Tarybos komitetų pirmininkai dar gaus po 1 MMA, paprasti Tarybos nariai po 0,7 MMA.


Gresia bankrotas


Daug diskusijų sukėlė klausimas dėl švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo. Rajono administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Algirdo Petravičiaus teigimu, jau dveji metai iš eilės trūksta lėšų darbo užmokesčiui: „Pernai Taryba patvirtino pedagogams maksimalius galimus priedus. Dėl to lėšų stygius dar padidėjo. Šiuos metus pradėjome su per 900 tūkst. Lt įsiskolinimu.“ Anot Švietimo skyriaus vedėjo, jei nebus priimami atitinkami sprendimai dėl darbo užmokesčio fondo mažinimo, gresia bankrotas. Paklaustas, ar tai reiškia, kad bus mažinami pedagogų atlyginimai, jis atsakė: „Atlyginimų mažinti negalime, tačiau kai kurių mokytojų priedų dydį gali tekti keisti.“


Situaciją pagerintų didesnė Savivaldybės parama, tačiau pastarosios biudžeto skylės tik didėja. Anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėjos Irenos Gailiuvienės, planas įvykdytas 96,4 proc., negauta 3,9 mln. Lt planuotų pajamų. „To ir reikėjo tikėtis. Dar 2007 m. spalį Klaipėdos rajono savivaldybė kreipėsi į Finansų ministeriją ir prašė rasti galimybę mūsų Savivaldybei 4 mln. Lt sumažinti 2008 m. prognozuojamas gyventojų pajamų mokesčio pajamas ir atitinkama suma – bendrosios dotacijos kompensaciją, grąžinamą valstybės biudžetui. Į mūsų prašymą nebuvo atsižvelgta, nors nepagrįstas gyventojų pajamų mokesčio surinkimo užduoties padidinimas labai pablogina Savivaldybės finansinę padėtį. Dabar trūksta beveik 4 mln. Lt“, – sakė ji.


Koją pakišo gautas raštas


Bene didžiausią visuomenės susidomėjimą keliantis komunalinių atliekų tvarkymo klausimas liko neišspręstas. Nepatvirtintas nei tvarkymo planas, nei taisyklės, nei vietinės rinkliavos skaičiavimo metodika, nei tarifai, nei tvarkymo nuostatai, nei koncesijos sutarties projektas. Nors prieš kelias dienas „Bangos“ kalbintas rajono Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas (ekologas) Remigijus Alšauskas tikėjosi, kad pagaliau bus priimti reikalingi sprendimai, visos viltys subliuško. Koją pakišo gautas Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Kristinos Vintilaitės raštas, kuriame nurodoma atidėti sprendimo projekto svarstymą. Anot R. Alšausko, Vyriausybės atstovei „užkliuvo“ atliekų tvarkymo planas: „Ji pateikė pastabas dėl kai kurių sąvokų, taisyklių įgyvendinimo kontrolės ir kt. Tai ne esminės pastabos.“ Rajono Tarybos nariams iškilo dilema: tvirtinti su komunalinių atliekų tvarkymu susijusius visus dokumentus ar paisyti Vyriausybės atstovės nuomonės ir sprendimą atidėti.


Tarybos narys A. Liaudanskis buvo įsitikinęs, kad sprendimo projekto svarstymo atidėjimas – negeras dalykas: „KRATC šiuo metu neteisėtai renka vadinamąjį vartų mokestį. Savivaldybė turėtų kreiptis į prokuratūrą ir ginti viešąjį interesą.“ Panaši buvo ir Rimanto Martinkaus nuomonė: „Žmonės sąskaitas gauna dabar ir dažnai apmoka už visus metus. Kai tvarka pasikeis, ar jiems kas nors grąžins pinigus? Komunalinių atliekų tvarkymo klausimas išnarstytas po kauliuką, laikas priimti sprendimus.“ Pasak rajono politiko Vaido Molotoko, techninius dalykus, įvairias smulkmenas būtų galima pakoreguoti ir vėliau, tačiau sprendimus vertėtų priimti dabar: „Juk pilnos pakelės, miškai šiukšlių.“ R. Alšausko nuomone, politikai galėjo patvirtinti viską, išskyrus atliekų tvarkymo planą.


Vertina teigiamai


Vis dėlto daugumos politikų sprendimu aktualiausio žmonėms atliekų tvarkymo klausimo svarstymą buvo nuspręsta atidėti. Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Romualdas Bagačiovas teigiamai vertina tokį politikų sprendimą. Anot jo, geriau atsižvelgti į Vyriausybės atstovės pastabas, viską pakoreguoti, o tada ir priimti sprendimą.


Rajono Tarybos narys Albinas Klizas pastebėjo, kad Administracija politikams dažnai pateikia didžiausius pluoštus medžiagos, kurios neįmanoma perprasti. „Geriau paprastai, logiškai paaiškintų, o ne pluoštus popierių spausdintų“, – svarstė jis. Pataupyti Administracijai skirtą popierių pasiūlė ir A. Liaudanskis, teigdamas, kad nevertėtų spausdinti iš naujo tų pačių sprendimo projektų.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių