Šalpėnuose daugėja tuščių trobų

Šalpėnai, vienas iš didesnių Veiviržėnų seniūnijos kaimų, senėja ir tuštėja. Amžinybėn palydima žymiai daugiau nei sulaukiama naujagimių. Jaunoms šeimoms tai nėra patraukli vieta kurtis. Į atokų tėviškės kaimą, kuriame nėra kur įsidarbinti, dažniausiai grįžta čia užaugęs jaunimas.

Rajono pakraštyje esančiame kaime seniai nebėra mokyklos, pašto. Įsidarbinti Šalpėnuose – jokių galimybių. Dirbti žmonės važiuoja į Švėkšną, Vėžaičius, Gargždus ar netgi Klaipėdą. Dalis šalpėniškių uždarbiauja užsienyje, nemažai verčiasi iš savo ūkių – stambių ir vidutinių. Pasak Veiviržėnų seniūnijos seniūnės padėjėjo Bernardo Andrijausko, šiame mikrorajone niekur nepamatysi apleistos žemės.

Prieš kelerius metus Šalpėnuose užsidarius parduotuvei, sudėtingiau tapo senyviems žmonėms. Garbaus amžiaus sulaukusių šalpėniškių daug: vieni jau skaičiuoja devintą dešimtį, kiti artėja šimtmečio link. „Artimiausia parduotuvė – už 5 kilometrų Daukšaičiuose. Gerai, kad joje gausus maisto prekių pasirinkimas. Riedėtume 9 kilometrus į Švėkšną, betgi griežto karantino laikotarpiu nevalia kirsti kaimyninės savivaldybės ribų, – dėstė senjorė šalpėniškė Janina Tamkienė. – Visgi esame priversti lankytis Švėkšnoje, artimiausioje vaistinėje, nes Veiviržėnuose jos neliko.“

Tačiau senyvi, vieniši žmonės sulaukia kaimynų dėmesio. Paprašyta nuvežti į parduotuvę nusipirkti maisto produktų Rasa Šlyžiuvienė niekada neatsisako, kaip ir kiti ratuoti kaimynai.

Nuo rudens nebeveikia Veiviržėnų kultūros centro Šalpėnų kultūros namai, kur grupelė pagyvenusių kaimo moterų rinkdavosi giedoti Žemaičių Kalvarijos kalnus.

„Didelė paguoda, kad dar veikia Šalpėnų medicinos punktas, dirba bendruomenės slaugytoja Diana Radžienė“, – džiaugėsi J. Tamkienė.

Ir biblioteka yra, atnaujintas knygų fondas, tačiau karantino metu jas skaitytojams tenka nuvežti į namus.

B. Andrijauskas patvirtino, jog šiame kaime yra kelios negyvenamos trobos. „Kol nebuvo asfaltuoto kelio į Šalpėnus, nemažai jaunų žmonių paliko kaimą. Bet jau yra grįžtančių į tėviškę – trys sodybos iškilusios“, – kalbėjo jis.

Šalpėniškiai pastebi, kad užgriuvus žiemai kelininkai valo, barsto kelius, seniūnijos darbuotojai rūpinasi nuvalyti gatves.

Virginija AUKŠTUOLYTĖ


Taip pat skaitykite:

Darom iki galo!

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Šimtadienio klūpsniai

Prieškovidinio laikotarpio mokyklose vasaris būdavo…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook