Rinkimai

Politikai kyla į kovą dėl vietų Taryboje


Trečiadienį prasidėjo oficiali politinė kampanija ruošiantis savivaldybių tarybų rinkimams. Įsigaliojo dar rugsėjo pabaigoje priimtas Seimo nutarimas dėl savivaldybių tarybų rinkimų paskelbimo 2011 metų vasario 27-ąją.


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) apskaičiavo preliminarių būsimų savivaldybių tarybų narių skaičių – jų po vasarį vyksiančių rinkimų turėtų būti 1526. Klaipėdos rajone šią kadenciją dirba 25 Tarybos nariai, vasarį rinksime 2 daugiau – 27.


Ar Tarybos narių kėdes užims nauji, ar liks tie patys politikai? Ar pozicijai pavyks likti valdžioje? Ar dalyvaus rinkimuose nepartiniai rajono gyventojai? Ar naujos politinės jėgos sudarys konkurenciją? Kiek partijų kovos dėl vietų rajono Taryboje, aiškinomės su partijų rajono skyrių lyderiais.


Sąrašus galės puošti


VRK nurodė, kad partijų, ketinančių kelti kandidatų sąrašus, ir asmenų, ketinančių keltis kandidatais į savivaldybių tarybų narius, prašymai registruotis politinės kampanijos dalyviais priimami nuo 2010 metų lapkričio 3 iki gruodžio 24 dienos. Kandidatus kelti nusprendusios partijos ir potencialūs pavieniai pretendentai į savivaldą pirmiausia turi įsiregistruoti politinės kampanijos dalyviais, o vėliau, nuo gruodžio 24 dienos, galės pradėti teikti pareiškinius dokumentus dalyvauti rinkimuose.


Ilgametis rinkimų apygardos pirmininkas Zigmantas Bitinas trečiadienį dar neturėjo nė vieno prašymo.


Savivaldybių tarybų rinkimuose partijos ir toliau galės vilioti rinkėjus sąrašais su populiariais kandidatais, o išrinkti į tarybas, mandato jie galės atsisakyti. Jau tapo tradicija, kai išrinktas savivaldybėje populiarus asmuo – mokyklos, ligoninės vadovas ar seniūnas – mandato atsisako ir jį perleidžia kitam. Po praėjusių tarybų rinkimų apie 400 narių mandato atsisakė iš karto. Ne išimtis ir mūsų rajonas. Iš karto mandato atsisakė 8 išrinktieji. Partijos Tvarka ir teisingumas narė R. Kernagienė užleido vietą B. Alšauskienei, Lietuvos centro partijos nariai P. Gražulis ir E. Žiedas – E. Selskienei ir V. Molotokui, Lietuvos socialdemokratų partijos narys A. Jacikas – V. Jasmontaitei, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai Č. Banevičius, L. Šunokienė ir N. Ilginienė – K. Balčikoniui, M. Raštikiui, V. Petrauskienei, Naujosios sąjungos narys V. Buivydas – A. Grikšui. Į Europarlamentą išvykęs dirbti Aidas Feliksas Palubinskas į Tarybą atvedė Gražiną Bakevičienę. Kadenciją baigs tik 16 iš 25 Tarybos senbuvių.


Seimas nepritarė įstatymo pataisoms, kad valstybės tarnautojai įsigaliojus rinkimų rezultatams nebetektų savo pareigų. Pagrindiniai nepritarimo argumentai – įstatymas pažeistų Konstituciją.


Kalbinti partijų skyrių lyderiai ne visi noriai „atskleidė kortas“, esą dar tik sudarinėjami sąrašai, dar neįvyko reitingavimas, dar negalvojama apie būsimus postus.


Planuoja daugiau mandatų


Šią kadenciją Lietuvos socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyrius turi 5 Tarybos narius. Pirmininkas, rajono meras Vaclovas Dačkauskas „Bangai“ sakė, kad jie taip pat įtemptai ir atsakingai ruošiasi ir 2011 metų savivaldos rinkimams: „Šių metų spalio 27 d. skyriaus tarybos posėdyje buvo pritarta maksimaliam 54 kandidatų sąrašui ir skyriaus rinkimų programai. Kandidatų sąrašą ir rinkimų programą kitą šeštadienį teiksime tvirtinti skyriaus partiečių visuotiniam susirinkimui. Tarp kandidatų yra daug visuomenei žinomų žmonių. Manau, kad turėtume gauti 6-8 mandatus.“


Kita valdančiojoje daugumoje esanti politinė jėga – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Ši politinė jėga turėjo daugiausia iškovojusi – net šešis mandatus. Skyriaus pirmininkas Zigmantas Dangirdas Lingys nedrįso prognozuoti, kaip balsuos šį kartą rajono gyventojai. „Mūsų sąrašo pirmajame dešimtuke yra visi dabar dirbantys Tarybos nariai. Būtų gerai, jeigu išsaugotume esamas pozicijas. Mes pasiruošę dirbti su visomis partijomis, nesiruošiame kariauti.“


Liberalų ir centro sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Algirdas Liaudanskis „Bangai“ sakė, jog planuoja šią kadenciją Taryboje turėti tris mandatus – vienu daugiau, ir pakvietė visus padorius, atsakingus, liberalių pažiūrų ir neabejingus rajono ateičiai gyventojus prisidėti prie jų komandos.


Nusiteikę pergalei


Tvarkos ir teisingumo Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Sigitas Karbauskas „Bangai“ sakė, jog rinkimuose turėtų laimėti 8-10 vietų Taryboje: „Rinkimų sąraše bus 54 pavardės. Tarp jų ir Seimo narys Petras Gražulis. Iš anksto deklaruojame, kad jis į Taryba dirbti neis, rašome dėl to, kad rinkėjai matytų, kuriuo sąrašu jis pasitiki. Seimo narys būtų ryšys tarp rajono Savivaldybės ir ministerijų ir kitų valstybės įstaigų.“ Skyriaus pirmininkas kalbėjo, jog dirbti Taryboje planuoja su naujomis jėgomis. Jiems priimtinos visos partijos, išskyrus Lietuvos socialdemokratų partiją, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus ir Liberalų sąjūdį, kurie, anot S. Karbausko, po rinkimų 100 proc. jungsis į koaliciją. Pirmininko nuomone, jų partija gaus daugiausia balsų, antri bus Lietuvos socialdemokratų partija, treti – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, ketvirti – Darbo partija.


„Mes norime permainų, jaučiame atsakomybę už rajoną. Man gaila, kad sistema bloga, ir dabartiniai žmonės gali dirbti. Daugiau atsakomybės turėtų prisiimti Savivaldybės skyrių vadovai, dabar visa atsakomybė tenka merui. Valdžia yra tarnai. Aš jokio posto nesiekiu, bet jeigu reikės – galėsiu prisiimti atsakomybę. Mūsų sąraše nebus nei mokyklų direktorių, nei seniūnų – jokių Administracijos darbuotojų. Manau, kad vadovaujančiuose postuose galėtų dirbti Gerardas Liorenšaitis, Viktoras Kura, turime kandidatų ir į pavaduotojus. Kandidatai atstovaus 31 apylinkei“, – sakė S. Karbauskas.


Naujokai


Krikščionių partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Džiugas Radžius „Bangai“ nedrįso prognozuoti, kaip jiems pasiseks rinkimuose. „Sudėtinga pasakyti, dauguma narių esame naujokai. Tačiau tikimės įnešti naujų vėjų“, – kalbėjo skyriaus pirmininkas. Jo manymu, daugumą naujojoje Taryboje turėtų gauti dešiniosios pakraipos partijos. Džiugo Radžiaus nuomone, šioje kadencijoje, į koaliciją susijungus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Lietuvos socialdemokratų partijos nariams, vyksta konstruktyvus darbas: „Manau, kad ir būsimą kadenciją bus sudaryta konstruktyvi dirbanti koalicija. Jeigu pateksime, neatmetame galimybės bendradarbiauti su visais – dirbti reikia rajono žmonėms.“ Lyderis pateikė abėcėlinį sąrašą, kuris dar bus pildomas.


Žemaičių partiją į rinkimus ves skyriaus pirmininkas Raimondas Kernagis. „Esame jauna politinė jėga. Sąrašas jau formuojamas, turime apie 30 kandidatų, ne tik partinių. Jau dirba rinkimų štabas. Noriu, kad susirinktų žmonės, kurie nori dirbti, žino rajono problemas, laukiami bendruomenių lyderiai, seniūnaičiai, verslininkai, aktyvūs visuomenininkai, įvairių sričių specialistai. Kiekvienas mūsų kandidatas pasiruošęs dirbti Taryboje, o ne perleisti vietą kitam. Ką žmonės išrinks, tuos ir matysime. Rinkėjų neapgaudinėsime, – „Bangai“ kalbėjo pirmininkas. – Manau, turėtų pasikeisti bent trečdalis dabartinės Tarybos. Dirbsime su tomis partijomis, kurios palaikys mūsų siekį stiprinti Tarybos vaidmenį, nedidinti Savivaldybės darbuotojų skaičiaus, daugiau reikalauti iš Administracijos specialistų, neginti susikompromitavusių Tarybos narių, mažinti korupcijos lygį Savivaldybėje. Mums svarbios moralinės nuostatos. Planuojame dirbti pozicijoje.“


Tikisi nors kelių vietų


Darbo partijos rajono skyriaus pirmininkė Andžela Šakinienė „Bangai“ sakė planuojantys iškovoti dvi vietas Taryboje. „Sąraše turime apie 20 žmonių, kandidatai tvarkosi dokumentus. 5 d. vyks visuotinis susirinkimas, kuriame tvirtinsime sąrašą, tad kol kas neskelbsime. Esame atviri visai visuomenei, visoms organizacijoms, bendruomenėms. Su kuo dirbsime – žiūrėsime po rinkimų“, – nekalbi buvo skyriaus lyderė.


Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos rajono skyriaus pirmininkas Bronius Markauskas patvirtino, jog ruošiasi dalyvauti rinkimuose: „Turėjome 1 vietą. Smagu būtų laimėti dvi. Aš ruošiuosi dalyvauti, dalyvaus ir Administracijos direktoriaus pavaduotoja Vilma Daukšienė bei ūkininkai – sąrašas nuo praėjusių rinkimų nesikeičia. Eilės dar nesudėliojome. Įmanoma dirbti su visais, pažįstu žmones, kurie gali būti Taryboje po rinkimų. Rajono savivaldoje rezultatus lemia ne politinė partija, o žmonės.“


„Planuojame turėti 3-4 vietas, – sakė Darius Mizgiris, Naujosios sąjungos rajono skyriaus pirmininkas. – Sąrašą turime, bet dar neviešinsime, nereitingavome. Jame daug naujų žmonių. Neisime į koaliciją tik su tais, kurie balsuos prieš gerus sprendimus, prieš rajono žmones.“


Gražina Bakevičienė, Liberalų sąjūdžio rajono skyriaus pirmininkė, nedrįso prognozuoti, kaip pasiseks rinkimuose. „Darniai dirbome šioje koalicijoje su konservatoriais, socialdemokratais, ūkininkais – pasitikiu šiais žmonėmis. Gal daugiausia balsų gaus socialdemokratai? Aš ne už tuos, kurie partijas keičia kaip marškinius“, – kalbėjo G. Bakevičienė.


Aukoti savivaldybių tarybų rinkimų politinės kampanijos dalyviams turi teisę pavieniai Lietuvos piliečiai ir nuolatiniai Lietuvos gyventojai, turintys kitų valstybių pilietybes bei asmenys be pilietybės, taip pat Lietuvoje registruoti privatūs juridiniai asmenys, kurių įstatiniame kapitale nėra valstybės ar savivaldybės kapitalo.


„Viešieji juridiniai asmenys politinės kampanijos dalyviams aukoti negali“, – pabrėžiama VRK pranešime.


Prie viešųjų juridinių asmenų yra priskiriami ir pastaruoju metu gausiai gimę visuomeniniai judėjimai, pilietinės asociacijos bei vietinės bendruomenės.


Vienas asmuo kiekvienam savarankiškam politinės kampanijos dalyviui gali paaukoti ne daugiau kaip 42 360 litų.


„Fizinis asmuo, prieš suteikdamas auką politinės kampanijos dalyviui, įstatymų nustatyta tvarka turi deklaruoti turtą ir pajamas. Dėl turto ir pajamų deklaravimo reikia kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją“, – sakoma VRK pranešime.


Preliminarūs sąrašai


Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (Tarybos nariai pirmajame dešimtuke)


Zigmantas Dangirdas Lingys


Rūta Cirtautaitė


Kęstutis Balčikonis


Vidutė Petrauskienė


Mėčislovas Raštikis


Česlovas Tarvydas


Česlovas Banevičius


Liberalų ir centro sąjunga (sąrašas abėcėlinis, bus pildomas)


Bakšinskis Saulius


Barisienė Vaida


Laurinavičius


Gediminas Liaudanskis Algirdas


Norvilienė Aušra


Pocius Benediktas


Simutis Vytautas


Sinskienė Genovaitė


Šatkus Dainius


Vaišnoras Robertas


Vosylius Aivaras


Velkas Valerijus


Tvarka ir teisingumas


Gerardas Liorenšaitis (Kretingalė)


Viktoras Kura (Gargždai)


Kęstutis Cirtautas (Gargždai)


Kristina Damulienė (Gargždai)


Onutė Gomienė (Gargždai)


Valdemaras Gražys (Gargždai)


Biruta Alšauskienė (Gargždai)


Tadas Grundulas (Gargždai)


Vytautas Arbatauskas (Gargždai)


Martynas Pocius (Veiviržėnai)


Regina Norvaišiene (Veiviržėnai)


Jurgita Simutytė (Šiūpariai)


Rimas Šateikis (Šiūpariai)


Pranas Norvilas (Kvietiniai)


Vaidas Girgždis (Kvietiniai)


Vijoleta Riaukienė (Priekulė)


Alfredas Šaulys (Priekulė)


Jonas Simonavičius (Priekulė)


Sigitas Karbauskas (Lapiai)


Alma Vanagienė (Daukšaičiai)


Česlovas Kudrevičius (Žadeikiai)


Regina Jurkienė (Endriejavas)


Povilas Vainius (Endriejavas)


Petras Puidokas (Endriejavas)


Janina Tamkienė (Šalpėnai)


Vaidas Lekstutis (Sendvaris)


Olga Golovina (Sendvaris)


Adolfas Kniūkšta (Jakai) ir kiti.


Krikščionių partija (abėcėlinis sąrašas, bus pildomas).


Džiugas Radžius


Greta Užpurvytė


Indrė Poškaitė


Jonas Mockus


Judita Klimienė


Lina Liutvinienė


Marius Baranauskas


Martynas Baranauskas


Meilė Vainauskaitė


Mindaugas Srėbalius


Raimonda Norvilaitė


Tomas Pranys


Vilma Dirgėlaitė


Violeta Grigaitytė


Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga


Bronius Markauskas


Vilma Daukšienė


ūkininkai


Naujoji sąjunga


Darius Mizgiris


Arūnas Grikšas ir kt.


Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis


Gražina Bakevičienė


Aidanas Abromavičius


Vitalijus Vasiliauskas


Vytenis Čepas


Ričardas Noreika


Olga Mitrienė


Aistė Sadauskaitė


Vaidotas Mitras


Saulius Miceika


Vaidotas Stanevičius


Žemaičių partija (reitinguos prieš pateikdami sąrašą VRK)


Egidijus Skarbalius


Rimantas Martinkus


Eugenija Selskienė


Vaidas Molotokas


Romas Liaudanskas ir kt.


Darbo partija


Andžela Šakinienė


Artūras Azbukauskas


Šarūnas Nenartavičius


Arūnas Cimakauskas


Rimvidas Leonauskas


Irena Šimkienė


Sigita Kapočiūtė


Idalija Narmontienė


Eimantė Vancevičiūtė


Dalia Garmuvienė


Donatas Raudys


Jolanta Andriukonienė


Vida Šipurovė


Leonidas Ivanovas


Viktoras Janavičius


Nerijus Giniotas


Jonas Gečas


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių