Rajono bendruomenių pakilimą pasauliui pristatė konferencijoje

Rajono bendruomenių pakilimą pasauliui pristatė konferencijoje

Praėjusį penktadienį – gegužės 9-ąją – Vėžaičiuose rinkosi Klaipėdos rajono bendruomenės. Apie 150 bendruomenių aktyvistų, jaunimo bei svečių iš kitų rajonų bei užsienio pakvietė Klaipėdos rajono vietos veiklos grupė „Pajūrio kraštas“. Valstybės bei Europos Sąjungos paramą kaimo bendruomenėms įsisavinti padedanti nevyriausybinė organizacija tarptautinėje konferencijoje darsyk pasidžiaugė išugdytu bendruomenių verslumu. Nuo 2011 m. rajono kaimiškoms vietovėms per VVG skirta daugiau kaip 8 milijonai litų, o visai Lietuvai vien per šešerius metus – beveik 8 milijardai.

Anot VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkės R. Damulienės, dar anksti kalbėti apie būsimą finansavimą rajono bendruomenėms. Juolab kad anksčiau paramos lėšos buvo skirstomos pagal gyventojų skaičių. Šį kartą finansus lems ir konkrečios savivaldybės kaimo plėtros strategijos įvertinimas. Klaipėdos rajono VVG šią strategiją jau pradėjo ruošti. Rezultatas – 38 projektai

Itin gausaus dalyvių būrio sulaukusi konferencija „Vertę kuriančios bendruomenės“ apjungė du VVG „Pajūrio kraštas“ veiklos etapus: 2011 metais pradėtą įgyvendinti Klaipėdos rajono kaimo plėtros strategiją ir darbus, laukiančius netolimoje ateityje – pasirengimą artėjančiam 2014–2020 metų planavimo periodui.

VVG „Pajūrio kraštas“ vienija bendruomenes iš dešimties Klaipėdos rajono seniūnijų. Projektinėje veikloje, kurią remia Lietuvos žemės ūkio ministerija, dalyvauti gali tik kaimiškos vietovės. VVG „Pajūrio kraštas“ yra padėjusi kaimų aktyvistams įgyvendinti 38 projektus. Per ŽŪM skirstomų lėšų ir „Pajūrio krašto“ dėka atnaujinti Kvietinių ir Judrėnų kaimų bendruomenių namai, bus įkurtas amatų centras Veiviržėnuose, slidinėjimo trasa Utriuose ir kt. Dalis projektų buvo skirti žinioms apie verslumą semtis. VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė Raimonda Damulienė informavo, kad visiems Veiviržėnų seniūnijos „Daukšaičių pušynėlio“ bendruomenė su pirmininke Alma Vanagiene (antra iš dešinės) prieš konferenciją pristatė kulinarinio paveldo gaminius. koordinuojamiems projektams įgyvendinti buvo skirta 8 mln. 360 tūkst. Lt, jau pasirašyta sutarčių už 8 mln. 349 tūkst. Lt. Iš minėtų 38 projektų visiškai įgyvendinta 12, likusieji bus baigti iki kitų metų rugsėjo.

Svečius viliojo į bendruomenių kiemelį

Tarptautinė konferencija taip pat vyko europinį finansavimą kaimo plėtrai gavusios Vėžaičių bendruomenės valdose – moderniame konferencijų centre, įsikūrusiame LAMMC Vėžaičių filialo patalpose. Susirinkusiuosius sveikino LR Seimo narys Petras Gražulis, Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, ŽŪM Kaimo plėtros departamento vyriausioji specialistė Jolanta Vaičiūnienė, ŽŪM programos LEADER ir žemdirbių mokymo metodikos centro specialistė Audronė Vinikaitė, NMA prie ŽŪM Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento atstovė p Tarptautinėje konferencijoje sulaukta ir vertingų užsienio svečių pranešimų. Mokslų daktaras iš JAV Woodraw Sears, knygų apie verslą autorius, pristatė 17 taisyklių, padedančių sėkmingai veikti. Nauju žvilgsniu į paslaugų pristatymą kvietė pažvelgti viešnia iš Suomijos Heidi Gutekunst. „Citat“ reklamos agentūrų vadovė ragino kaimo bendruomenes efektyviau išnaudoti sparčiausiai besivystančią viešąją erdvę – socialinius tinklus. Esą organizacijai nebeužtenka susikurti interneto svetainę ar įdėti skelbimą. Būtina tapti aktyvia e-visuomenės dalimi ir nuolatos viešinti savo veiklą ir teikiamas paslaugas. Svečiai iš užsienio kitų konferencijos dalyvių pranešimų klausėsi naudodamiesi šiuolaikiška Vėžaičių konferencijų salėje įrengta vertėjavimo technika. Kaip ji veikia, įdomu buvo ir Seimo nariui P. Gražuliui bei Savivaldybės merui V. Dačkauskui (iš kairės). Jolanta Černauskienė, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė, VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė R. Damulienė bei valdybos pirmininkas Bronius Markauskas.

Buvusioje Vėžaičių dvaro teritorijoje tądien buvo įsikūręs ir rajono bendruomenių kiemelis. Jame pristatyti ŽŪM finansuoti projektai, bendruomenių nuveikti darbai. Visiems kiemelyje savo gaminius pristačiusiems saviveiklininkams buvo svarbus Maciuičių ir Kalniškės bendruomenės stendas. Bendruomenės nariai pristatė kuriamą Klaipėdos rajono prekinį ženklą – tai kokybės simboliu tapsiantis ženklas „Kuršių turtai“. Kaip vėliau konferencijoje pristatė Maciuičių ir Kalniškės kaimų bendruomenės pirmininkė Alina Petkevičienė, taip siekiama suburti rajone veikiančius smulkiuosius tradicinių produktų ar gaminių autorius. Visų jų produkcija būtų sertifikuota, žymima prestižą reiškiančiu specialiu ženklu. Plačiau apie rajono prekinį ženklą skaitykite kituose „Bangos“ numeriuose.


  • Kaimo VVG tinklas visoje Lietuvoje vienija 51 kaimo vietovių VVG. ŽŪM parama kaimo plėtrai 2007–2013 m. siekė 7 milijardus 897 milijonus litų. Būsimuoju 2014–2020 m. laikotarpiu Europos Komisijos sprendimu parama Lietuvai bus mažesnė – 6 milijardai 805 milijonai litų.

Jolanta VENSKUTĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Svetimų šiukšlių nebūna

Norėjosi ilgiau pabūti rudens…

Plačiau »

Virginija LAPIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar norėtumėte gyventi iki 100 metų?