Projektas

Mieliausia dovana – sušildyta rankų šiluma


Artėjant pačioms gražiausioms metų šventėms Kalėdoms kasmet susiduriame su ta pačia problema – ką padovanoti, kuo nustebinti savo artimiausius žmones. Į Gargždų kultūros centrą, kur vyko edukaciniai užsiėmimai, vakarais visą mėnesį rinkosi moterys, merginos ir mergaitės ir mokėsi pasidaryti originalias dovanas iš šilko, siūlų, odos, nustebinti artimuosius adventiniu vainiku, kalėdine puokšte ar originaliai įpakuotomis dovanomis. Seniai puoselėtą sumanymą įgyvendino centro projektų vadovė Šarūnė Petruškevičienė, sulaukusi finansinės paramos iš Kultūros rėmimo fondo ir Klaipėdos rajono savivaldybės.


Vakarai neprailgo


Gargždų kultūros centro projektų vadovė Š. Petruškevičienė pakvietė visus norinčiuosius į edukacinius užsiėmimus ir pasiūlė išmokti patiems padaryti dovanas. Užsiėmimuose dalyvavo net 156 moterys ir merginos, vyrai, deja, nepasirodė, matyt, neišdrįso ateiti. Buvo suplanuoti 7 užsiėmimai 7 grupėms (11 užsiėmimų), o nesutalpinus visų norinčiųjų teko planus keisti ir suformuoti 14 grupių (20 užsiėmimų). Dar 30 žmonių dalyvaus užsiėmimuose sausį.


Mezgimo užsiėmimai vyko tris vakarus. Tautodailininkė Rita Lygutienė 16 dalyvių mokė megzti šlepetes, šalikėlius, riešines ir gėlytes. Net įgudusioms mezgėjoms teko paplušėti, kol siūlas virto puošnia gėle. Primezgė moterys šlepečių, šalikėlių ir sau, ir dovanoms. Pirmosios dovanos jau padarytos, metas ruošti kitas.


Tautodailininkė Sigita Šmaižienė atskleidė papuošalų iš odos gamybos paslaptis, tad po dviejų užsiėmimų visos lankytojos pasipuošė originaliais odiniais auskarais, pakabukais ir sagėmis. Reikia ir save palepinti. Pasak projekto organizatorės, vietoj planuotos vienos grupės (2 užsiėmimai) buvo suformuotos dvi. Pirmojoje dalyvavo 13 moterų, antrojoje sausį užsiregistravo dar 15.


Šventinės dekoracijos


O kiek kūrybos džiaugsmo suteikė adventinių vainikų, kalėdinių puokščių gamyba! Adventinio vainiko gamybai ir dekoravimui bei kalėdinių interjero detalių gamybai buvo planuota po vieną dienos užsiėmimą vienai grupei, bet suformuota po tris grupes. Lektorė Klaipėdos siuvimo ir verslo paslaugų mokyklos dėstytoja Nijolė Žiupkienė mokė pasiruošti pagrindą vainikui, patarė, kaip skoningai dekoruoti. Užsiėmimų dalyvės visos grįžo namo su vainikais, šventinėmis dekoracijomis – šiemet namai papuošti pačių darytomis dekoracijomis. Šios lektorės paskaitose dalyvavo 69 lankytojai.


Daugiausia kruopštumo pareikalavo aksesuarų iš šilko gamyba. Drebančiomis rankomis užsiėmimo dalyvės kūrė šalikėlius ant šilko – ak, kaip nelengva tiesiai ir taisyklingai nubrėžti liniją ant plonyčio audeklo! Teko lektorei tautodailininkei Joanai Lukienei parodyti, kaip paslėpti išbėgusius pro liniją dažus, patarti, kokias spalvas parinkti. Išvydusios galutinį rezultatą, moterys negalėjo patikėti, aikčiojo, jog sugebėjo pačios pasidaryti gražius šalikėlius. Visos 13 dalyvių išmoko kurti ir puošnias gėles iš organzos. Vietoj planuotos vienos grupės sudarytos dvi. Sausį dar 15 žmonių turės galimybę susipažinti su šilku.


Šiemet po eglute artimieji sulauks itin išradingai supakuotų dovanų, mat įvairiausių būdų pamokė J. Lukienė, vedusi ir paskutinį šių metų užsiėmimą – originalus dovanų pakavimas. Ir šis užsiėmimas sulaukė didžiulio susidomėjimo – teko formuoti ne vieną, o dvi grupes. Iš viso dovanas pakuoti mokėsi 20 žmonių.


Laukia naujų užsiėmimų


Dauguma moterų užsiregistravo į visus užsiėmimus, mat norėjo sužinoti naujų dalykų ir turiningai praleisti vakarus. Po paskutinio užsiėmimo dalyvės skirstėsi kaip artimiausios bičiulės. Juk tiek kartu patirta! Kai kurios pirmą kartą į rankas paėmė virbalus ar teptuką, pirmą kartą kūrė šventines dekoracijas.


Nepamiršo projekto vadovė jaunų mamų. Specialiame užsiėmime mamas su mažyliais iki 5 metų lektorė mokytoja ekspertė iš Klaipėdos Onutė Kučinskienė mokė tradicinių lopšinių, žaidimų, mylavimų. Dalyvavo 10 mamų ir 15 mažylių.


Edukaciniai užsiėmimai moterims itin patiko. Pasak dalyvių, patiko galimybė naudingai praleisti laiką ir išmokti naujų įdomių dalykų, lektorių profesionalumas, jaukus bendravimas: „Labai reikalingi tokie užsiėmimai. Pasisėmiau idėjų, naujovių, patobulėjau, susiradau bendraminčių, sužinojau daug naujovių, patiko, kad buvo galimybė naudotis visomis priemonėmis. Vakarai buvo pilni idėjų, veiklos ir ūpo daryti, kurti, dovanoti kitiems savo rankomis gamintas dovanas. Norėčiau daugiau panašių užsiėmimų. Ačiū projekto organizatorei Šarūnei ir lektorėms už unikalią galimybę atsiverti meno srityje.“


Dalyvės išsakė, jog norėtų kitais metais lankyti panašius užsiėmimus ir susipažinti su kambario interjero kūrimo pagrindais, šeimos švenčių tradicijomis, išmokti gaminti lėles, delmonus, šiaudinius sodus, atvirukus, papuošalus iš modelino, karoliukų, veltinio, tapyti ant porceliano ir stiklo, kurti puokštes, šventiškai serviruoti stalus, siuvinėti, megzti, atnaujinti senus drabužius originaliomis detalėmis, vašku marginti kiaušinius.


Planuoja tęsti


Š. Petruškevičienės, tokio pobūdžio užsiėmimus organizavusios pirmą kartą, nuomone, edukaciniai užsiėmimai turėtų vykti kartą per mėnesį. Gruodį jai teko organizuoti net 16 renginių. „Akivaizdu, kad tokios veiklos žmonės nori, ir šis projektas ,,pataikė į dešimtuką“. Labai noriu padėkoti puikioms lektorėms. Į visus užsiėmimus dar būčiau surinkusi po kelias grupes, deja, finansiniai ištekliai riboti, tad pasisekė pirmiems skambinusiems ir užsiregistravusiems“, – „Bangai“ sakė organizatorė ir prasitarė, jog tikisi laimėti projektą ir 2012 metais.


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros ministerija bei Klaipėdos rajono savivaldybė, todėl dalyviai sumokėjo tik po 4 Lt (arba po 2 Lt moksleiviai) už užsiėmimą ir po 4 Lt už medžiagas. Be to, mokėjo ne už kiekvieną dieną atskirai o už visą užsiėmimą. Brangiausiai – po 18 Lt už viską – kainavo šilko užsiėmimai, mat itin brangioms priemonėms projekto lėšų nepakako.


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių