Problema

Šiukšlių reikalai juda vangiai


Praėjusį ketvirtadienį rajono Savivaldybėje vėl vyko specialios grupės, sprendžiančios rinkliavos už komunalinių atliekų išvežimą klausimą, susirinkimas. „Bangoje“ jau rašėme, kad valdžios, bendruomenių ir už būsimos rinkliavos administravimą atsakingos UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) atstovai siekia nustatyti rinkliavos variantą, tenkinsiantį daugumą rajono gyventojų. Prieš mėnesį vykusiame susirinkime darbo grupė nesutarė, kuris iš trijų siūlomų rinkliavos administravimo variantų žmonėms būtų naudingiausias ir kurio priėmimą vėliau turėtų svarstyti rajono Taryba. Šįsyk vėl nutarta sprendimo neskubinti, mat administratorių UAB KRATC pateikti duomenys valdininkams kelia neaiškumų.


Atliko papildomus skaičiavimus


UAB KRATC atstovai praėjusio grupės posėdžio metu buvo įpareigoti pateikti tikslius skaičiavimus, kiek vietinė rinkliava už komunalines atliekas atsieitų skirtingiems namų ūkiams, įmonėms, institucijoms ir kitiems subjektams. Kaip jau minėta anksčiau, svarstomos trys galimybės – mokėti už turto vienetą, pagal gyventojų deklaruotą gyvenamąją vietą arba pagal dvinarę sistemą – už turto vienetą ir jo gyventojus (bute) bei turto vienetą ir konteinerį (name).


UAB KRATC Vietinės rinkliavos administravimo skyriaus ekonomistė Dalia Miciutė grupės narius supažindino su atliktais papildomais skaičiavimais. Tačiau susirinkusieji savarankiškai keliasdešimties puslapių medžiagos analizuoti neturėjo galimybės, mat elektroninis skaičiavimų variantas Savivaldybės atstovams atsiųstas tik posėdžio dieną. Be to, dėl laiko stokos administratoriai teigė paruošę ne visą dokumentų komplektą. Jiems trūksta išsamios informacijos apie Klaipėdos rajone registruotus gyventojus, todėl būtina kontaktuoti su seniūnais dėl tikslių žmonių gyvenamųjų vietų. Tai reikalinga norint aprašyti rinkliavos administravimo metodiką pagal 2 ir 3 variantus.


Koreguos neaiškumus


Išklausę specialistės D. Miciutės komentarus darbo grupės nariai pastebėjo keletą svarbių koreguotinų niuansų. Savivaldybės tarybos narys bei Vietos ūkio, gamtosaugos ir plėtros komiteto pirmininkas Algirdas Liaudanskis akcentavo, jog pagal pateiktus rinkliavos administravimo už būsto vienetą parametrus esti per didelis mokesčio skirtumas gyvenantiesiems individualiame name ir bute. Pagal dabartinius skaičiavimus turintis namą gyventojas mokėtų 204,74 Lt, o butą – tik 117,30 Lt. „Gyventojų skaičiaus vidurkis name ir bute beveik nesiskiria. Be to, privačiame name žmogus dalį šiukšlių sudegina ar kompostuoja. Jis nėra didesnis teršėjas už daugiabučių gyventojus. Todėl siūlyčiau mažinti šių sumų skirtumą“, – siūlė A. Liaudanskis. Su šiuo pastebėjimu sutiko dauguma grupės narių.


Prieita prie išvados, kad visuose svarstomuose rinkliavos variantuose turėtų būti išskirti kaimo ir miesto gyventojai, ir jiems mokesčio suma turėtų skirtis. „Kaimo gyventojų mokumas yra žymiai mažesnis, todėl nustatę vienodą rinkliavą KRATC visų mokesčių tiesiog nesurinktų. Savivaldybė vargu ar būtų pajėgi kompensuoti susidariusį skirtumą, todėl tolimesniuose skaičiavimuose būtina išskirti miestą ir kaimą“, – teigė Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė.


Diskusijas kelia ir konteinerių tuštinimo dažnumas. Darbo grupės nariai sunerimo, kad iki galo neišanalizavus jų vežimo tvarkos vėliau gali ne tik kisti mokesčio dydis, bet ir kilti problemų dėl per retai vežamų šiukšlių.


Darbo grupės pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius reziumavo: „Savivaldybė neturi tikslo skubos tvarka nustatyti rinkliavą. Svarbiausia priimti socialiai teisingą ir apsvarstytą sprendimą, nors tai ir užtruks. Reikia iki galo išsiaiškinti visus niuansus“.


UAB KRATC vėl įpareigoti atsižvelgti į rajono atstovų pastebėjimus, pakoreguoti skaičiavimus bei rinkliavos metodikas pristatyti gruodžio 9 dieną.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių