Prievolės moteriai – dar rūpintis ir vyrais

Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje yra vienas iš didžiausių Europoje, tad stengiantis atkreipti moterų dėmesį Vilniaus reklaminiuose stenduose šįkart nepabijota šokiruojančio šūksnio – „Pakelk sijoną, išsaugok savo gyvybę!“ Nors šūksnis skamba vulgarokai, tikimasi, kad tokia dviprasmybė pasitarnaus jo pastebimumui. Tačiau viešose erdvėse moterys raginamos ne tik susirūpinti savo sveikata, bet dar būti atsakingos ir už vyrų, tėvų, draugų, senelių savijautą. Štai Klaipėdos prekybos ir pramogų sostinės net dailiosios lyties tualetuose kabo informaciniai pranešimai, raginantys priminti vyrams pasitik­rinti dėl prostatos vėžio.

Šokiravo ir suintrigavo

„Pirmą kartą socialinę akciją „Pakelk sijoną, išsaugok savo gyvybę!“ pamačiau Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje. Šiek tiek šokiravo, bet kartu ir suintrigavo. To ir siekiama – atkreipti dėmesį. Žmonėms nusibodo banalūs pasakojimai apie tai, kaip svarbu pasitikrinti sveikatą – tai praslysta pro akis. Tad reikėjo imtis šiek tiek drąsesnių priemonių, kurios jau įprastos pasaulyje, o mums – naujovė. Beje, šią savaitę buvau Vilniuje bei mačiau didžiulius stendus su minėtu šūkiu – ir estetiška, ir efektinga“, – pastebėjo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė.

Paklausta, ką mano apie „Akropolio“ moterų tualetuose kabančias informacijas, raginančias paraginti savo vyrus pasitikrinti dėl prostatos, atsakė: „Kad ir kaip būtų gaila, vyrai aplaidžiau rūpinasi savo sveikata, tai liudija ir statistiniai rodikliai. Jų miršta daugiau nei moterų. Tad jei norite sulaukti senatvės kartu su vyru, pasirūpinkite ir jų sveikata. Juolab kad vyresnio amžiaus vyrai pas šeimos gydytoją lankosi jau ir dėl kitų priežasčių, tad kas dveji metai paimamas papildomas kraujo mėgintuvėlis tikrai nepakenks, o bus ištirtas specifinis antigenas kraujyje ir paaiškės, ar reikia dar specialisto konsultacijos ir biopsijos. Mirtingumo rodiklis nuo prostatos vėžio Lietuvoje ir mūsų rajone žymiai didesnis sulaukus 55 m., o daugiausia miršta vyresni nei 65 m. vyrai.“

Vyrams prevencinė programa dėl prostatos vėžio taikoma nuo 50 iki 75 m. bei vyrams nuo 45 m., kurių artimieji (broliai, tėvas) sirgo ar mirė nuo šio vėžio. Siuntimą tyrimams išrašo šeimos gydytojas.

Sąmoningumas didėja

Moterys dėl gimdos kaklelio vėžio yra tikrinamos nemokamai nuo 25 iki 60 m. kas trejus metus. „Tarp šio amžiaus moterų situacija dėl gimdos kaklelio vėžio po truputį gerėja tiek visoje šalyje, tiek mūsų rajone, nes prevencinės programos dėka dažniau vėžys diagnozuojamas in situ (tai yra neperaugęs į kitus audinius) arba pirmos, antros stadijos, todėl išvengiama tragiškų pasekmių. Tačiau tikrintis reikėtų ne tik 25–60 m. amžiaus tarpsniu. Šalies ir mūsų rajono rodikliai rodo, kad didelis mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio yra tarp 65–75 m. amžiaus ir vyresnių moterų. Todėl ir vyresnio nei 60 m. amžiaus moterys privalo rūpintis savo sveikata ir nepamiršti pasitikrinti tiek dėl gimdos kaklelio, tiek dėl krūties vėžio“, – akcentavo Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja. Juolab kad pasitikrinti tikrai nėra sudėtinga, tereikia užsiregistruoti pas ginekologą ir atėjus pakelti sijoną. Bus paimtas onkocitologinis mėginėlis, kuris parodys, ar verta sunerimti. Klaipėdos rajone kasmet nuo gimdos kaklelio vėžio vidutiniškai miršta 6 moterys, daugelis jų yra vyresnės nei 65 m.

Gargždų ligoninės gydytoja akušerė-ginekologė Birutė Mikaliūnienė pastebėjo, kad moterys vykdoma prevencine gimdos kaklelio programa aktyviai domisi ir tikrinasi. „Jei nori pasitikrinti dažniau nei kas 3 metai, reikia sumokėti 21 Lt. Tai nėra didelė suma, juolab kad tyrimas yra kokybiškas, atliekamas Vilniaus onkologiniame centre“, – pasakojo B. Mikaliūnienė. Gargždų šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja Ina Karečkaitė patikino, kad visiems pacientams primena apie vykdomas prevencines programas: „Iš mano apylinkės daugelis paklauso raginimų ir pasitikrina. Tik retas patikras vis atidėlioja ir nenueina. Pacientų sąmoningumas auga.“


Tai žinotina

Kaip ir visoje Lietuvoje Klaipėdos rajone pagrindinės mirties priežastys išlieka tos pačios. Daugiausia mirštama nuo:

1) širdies ir kraujotakos sistemos ligų;

2) piktybinių navikų.

Klaipėdos rajone per metus miršta apie 600 gyventojų, iš jų apie 120 – nuo vėžio. Pagal vėžio lokalizaciją daugiausia vyrų miršta nuo kvėpavimo ligų piktybinių navikų, antroje vietoje – prostatos, tarp moterų – nuo krūties vėžio ir gimdos kaklelio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių