Priekulėje Mažosios Lietuvos kultūra derėjo su žirginiu sportu

Priekulėje Mažosios Lietuvos kultūra  derėjo su žirginiu sportu

Edmundo Klimovo taurės jojimo konkūruose varžėsi raiteliai iš Vilniaus, Kauno, Prienų, Joniškio, Šiaulių, Rietavo, Klaipėdos, Palangos, Šilutės, Jurbarko.

 

Praėjusį savaitgalį Priekulė suspindėjo gražiausiomis savo tradicijų ir kultūros spalvomis. Net tris dienas vykusioje miesto ir žirginio sporto šventėje karaliavo Mažosios Lietuvos istorijos dvasia, Edmundo Klimovo taurės jojimo varžybos, įstabūs žirgai, grakštūs raiteliai ir skrybėlėtos damos.

Šventės svečius pasitiko baudžiauninkais persirengę E. Vicherto teatro artistai.Taurės konkūrai – maloni atsakomybė

Priekulėje jau dvidešimt pirmą kartą vyko a. a. Edmundo Klimovo taurės jojimo konkūrai. 7 konkūruose varžėsi 72 raiteliai iš Vilniaus, Kauno, Prienų, Joniškio, Šiaulių, Rietavo, Klaipėdos, Palangos, Šilutės, Jurbarko. E. Klimovo taurė iškeliavo į Palangą. Pirmąją vietą užėmė Mantas Šeškas, antroji vieta atiteko priekuliškiui Justui Gabaliui, trečioji – vilniečiui Stasiui Jasui. Anot legendinio raitelio E. Klimovo brolio Vytauto žmonos Vandos Klimovienės, šios tradicinėmis tapusios varžybos įtraukia, vienija ir dar ilgai gyvuos. „Pirmuosius konkūrus rengdavome liūdna gaida, tačiau dabar tai didžiulė šventė mūsų šeimai. Jaučiamės įsipareigoję ir toliau burti raitelius, pagerbti Edmundo atminimą ir puoselėti žirginį sportą. Tai maloni atsakomybė“, – sakė varžybų organizatorė ir pastebėjo, kad į Priekulę suplūsta išskirtiniai žiūrovai, kurie puikiai pažįsta jojikus, išmano taisykles ir jų širdyse karaliauja meilė žirgams. „Šių metų varžybos buvo tiesiog puikios, o jų žiūrovai – vieni šauniausių Lietuvoje“, – apibendrino nacionalinės kategorijos varžybų teisėja Regina Gražulienė.

Žirginiu sportu nuo vaikystės susižavėjusi Šiūparių žirgyno trenerė Rita Mažonienė tikino, kad svarbiausia yra jausti ryšį su žirgu. „Meilė ir silpnybė žirgams mane lydi visą gyvenimą. 2 metukų pirmą kartą atsidūriau ant žirgo, o 15 metų dalyvavau pirmose varžybose. Ilgametė patirtis rodo, kad balne drąsiai jaustis galima tik tuomet, kai žirgu vienareikšmiškai pasitiki ir jį myli“, – pasakojo šiūpariškė ir tikino, kad E. Klimovo taurės konkūrų ji visuomet nekantriai laukia, o garsusis raitelis jai kelia tik šilčiausius ir geriausius prisiminimus.

Specialiai iš užsienio varžybų Priekulėje stebėti grįžęs buvęs raitelis Jūris Krutkis tramdė ašaras. Jį užplūdo nostalgiški jausmai. „Nors metų praėjo daug, emocijos tokios pat jaudinančios. Stebint konkūrus mintimis nusikeliu į tuos laikus, kuomet Priekulė buvo raitelių meka. Širdyje visuomet liks daugybėje varžybų patirtas jaudulys, azartas, susikaupimas, sėkmės ir nesėkmės. Dabar esu kitoje barikadų pusėje – tapau tik žiūrovu. Kasmet stebiu varžybas ir nuoširdžiai išgyvenu dėl kiekvieno raitelio. Atrodo, kad lyg pats sėdėčiau balne“, – prisiminimais ir emocijomis dalijosi buvęs jojikas.

Šventė prasidėjo iškilminga eisena iš Turgaus aikštės į Vingio parką.Atsigręžė į istoriją

Šventinį savaitgalį Vingio parkas dvelkė Priekulės istorija, glaudžiai susijusia su Mažąja Lietuva. Legendinio seniūno Luko Priekulio aikštelėje šventės svečius pasitiko baudžiauninkais persirengę E. Vicherto teatro artistai. Jie ragino drauge minti šieną, įsiamžinti su garsiuoju seniūnu, vaišino raugintais agurkais ir lašinukais. Stabtelėjus prie Mokytojo skulptūros neformalioje aplinkoje atviram pokalbiui kvietė evangelikų liuteronų ir katalikų kunigai. Rašytojos aikštelėje aktorė Vitalija Kochanskytė kalbėjo apie I. Simonaitytės gyvenimą. „Bangos“ užkalbinta įdėmiai besiklausanti Priekulės I. Simonaitytės memorialinio muziejaus vadovė Laima Lemežienė džiaugėsi, kad ryški ir nepakartojama Mažosios Lietuvos metraštininkė I. Simonaitytė nėra užmiršta. „Priekulės ainiai“ ragino dalintis receptais, kurie bus įtraukti į šio krašto receptų knygą. „Pasidalink šišionišku receptuku – pavaišinsiu pyragiuku“, – skelbė jie kviesdami kafijos valandai. Spaustuvininko aikštelėje vyko Plikių mėgėjų teatro „Ciongs“ spektaklis, Aludario – Priekulės kaimo kapelos „Bangelė“ koncertas.

Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiūvienė (trečia iš kairės) pasidžiaugė, kad tiek seniūnija, tiek žirgynas, tiek kultūros centras susivienijo ir padovanojo miesto gyventojams ir svečiams vieną didžiulį renginį. Sveikinimo žodžių ir linkėjimų negailėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, jo pavaduotoja Violeta Riaukienė (pirma iš kairės), Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Rasa Petrauskienė. Priekulės vėliavą iškilmingai pašventino kunigai Viktoras Ačas ir Darius Petkūnas.„Nekantriai laukiau miesto šventės. Kruopščiai sudėliota jos programa tikrai neleido nuobodžiauti. Sunku net išskirti, kuri renginio dalis geriausia. Gražu, estetiška, prasminga ir naudinga“, – pagyros žodžių negailėjo šventės dalyvė Irena Lomsargienė, kuri, kaip ir dera tikrai priekuliškei, pati dar būdama mergaite išbandė raitelės balną. „Pasirodo, tai ne taip lengva. Reikia greitos orientacijos, fizinės ištvermės“, – šypsodamasi pridūrė ji.

Jau nuo 1961 metų Priekulėje gyvenančių ir niekuomet miesto šventės nepraleidžiančių Modesto ir Zofijos Galdikų akimis renginio organizatoriai padirbėjo iš peties. „Šventė prasmingai apgalvota nuo pradžios iki galo. Itin jautrus buvo raitelių prisiminimų vakaras. Su žirginio sporto tradicijomis užaugome tiek mes, tiek mūsų vaikai. Džiaugiasi širdis prisiminus mūsų krašto legendą E. Klimovą“, – nostalgiškai kalbėjo garbaus amžiaus pora.

Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiūvienė pasidžiaugė, kad tiek seniūnija, tiek, žirgynas, tiek kultūros centras susivienijo ir padovanojo miesto gyventojams ir svečiams vieną didžiulį renginį. „Dalinomės mintimis, idėjomis ir visų pastangomis sukūrėme trijų dienų renginį, puoselėjantį tiek žirginį sportą, tiek Mažosios Lietuvos kultūros paveldą. Stengėmės atrasti kuo įdomesnių detalių: kvietėme dalyvauti Gražiausios skrybėlaitės rinkimuose, aplinką puošėme gyvais augalais“, – sakė seniūnė.

Sveikinimo žodžių ir linkėjimų negailėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, jo pavaduotoja Violeta Riaukienė, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Rasa Petrauskienė.

Aistė NOREIKAITĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Išbandymas net sniegu

Vakar ryte alpo širdis išvydus žiemos stebuklą. Toks neapsakomas grožis, siųstas iš Dangaus, yra mums ženklas, kad nustotume bambėti dėl…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar laukiate pavasario?