Pozicija

Nesuprantama logika


Klaipėdos rajono bendruomenių organizacijų susivienijimo valdyba išanalizavo Savivaldybės tarybos posėdžio, įvyksiančio rytoj, spalio 25 d., sprendimų projektus. Mūsų manymu, kai kurie visuomenei nepriimtini, todėl norime atkreipti į tai „Bangos“ skaitytojų dėmesį ir paraginti Tarybos narius juos dar kartą permąstyti.


Tūkstantmečiui – 1,5 mln. litų?


Tikime, kad rajono gyventojams ne paslaptis, jog planuotas Savivaldybės biudžetas nebus surinktas, lėšų trūksta numatytiems darbams, mažinamos remontų apimtys, netvarkomi keliai, neremontuojamos mokyklos ir kt. Savivaldybės Ekonomikos ir biudžeto skyrius daro viską, kad padėtis išliktų kiek įmanoma normalesnė ir ne tokia skausminga bei ragina pinigus naudoti racionaliai. Bet…


Tokios sudėtingos situacijos kontekste stebina, kam numatoma skirti lėšų. Viename iš Savivaldybės tarybos posėdžiui pateiktų sprendimų projektų yra siūloma patvirtinti Lietuvos Tūkstantmečio minėjimo Klaipėdos rajone programą. Šiame sprendimo projekte numatoma 1 mln. litų skirti skulptūrai sukurti, pastatyti ir jos prieigoms sutvarkyti. Dar pusė milijono „pamėtyta“ seniūnijoms: pavyzdžiui, Sendvario seniūnijai už 50 tūkst. Lt sutvarkyti drenažą muziejaus patalpose (šalia esanti Slengių mokykla atrodo kur kas blogiau nei muziejus); Dovilų seniūnijai – 10 tūkst. Lt sukurti ir pasigaminti herbą bei vėliavą ir pan.


Peršasi išvada: jei mūsų rajono ir Gargždų miesto žmonės, pažiūrėję į skulptūrą ar seniūnijos herbą bei aplankę rūsyje įrengtą muziejų su drenažu „prisipildys“ neišmatuojamo dvasinio peno ir praėjus šventėms nebejaus poreikio pirmojo būtinumo dalykams – kelių remontui, jų tiesimui, apšvietimui, mokyklėlių ir kitų įstaigų atnaujinimui ir pan., tada lyg ir pateisinamas toks Savivaldybės lėšų panaudojimo planavimas Tūkstantmečio minėjimui. Tačiau drįstame tuo abejoti.


Visiems gresia mokestis pagal būsto kvadratūrą


Kitas visiems rajono gyventojams svarbus Tarybai pateiktas sprendimo projektas dėl vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Pateikta rinkliavos dydžio lentelė.


Tai kas gi tas vietinės rinkliavos mokėtojas? Ogi mes visi, kurie turi ir turės įregistruotą nekilnojamąjį turtą. Įmonės mokės pagal kvadratinių metrų skaičių nuo 1,5 iki 15,50 Lt, gyventojai, gyvenantys daugiabučiuose, – 2,16 Lt, kaime – 1,09 Lt. Individualių namų savininkams „uždėtas” metinis abonentinis mokestis: mieste – 240 Lt, kaimo vietovėse – 120 Lt. Kolektyvinio sodo savininkams – 75 Lt, garažo – 14 Lt. Žinoma, diferencijavimo nėra: ar esi doras pilietis ir nori rūšiuoti atliekas, todėl per mėnesį sukaupsi vos vieną konteinerį šiukšlių; ar name gyveni vienas, ar esi pensininkas, ar jį nuomoji kelioms šeimoms; ar šeima mėnesiui išvyko atostogų, ar… Vis tiek moki, nes taip kažkas sugalvojo. Be to, jokios alternatyvos, jokių tarpusavio sutarčių nenumatoma ir nesvarbu, ar rūšiuosi atliekas, ar ne – mokestį apskaičiuos nuo tavo turto kvadratūros.


Atkreipiame dėmesį į tai, kad šiame sprendimo projekte nenumatyta jokių išimčių. Jokių nuolaidų pensininkams, neįgaliesiems ar vienišiems gyventojams. Mokės visi, net jei ir nesinaudos atliekų išvežimo paslauga.


Manome, kad sprendimas yra visiškai neišdiskutuotas. Nei su gyventojais, nei su įmonių vadovais. Darytina prielaida, kad norima skubiai sprendimą patvirtinti ir tokiu būdu pasitarnauti kažkokio UAB‘o interesams. Numatoma tvarka dėl rinkliavos už komunalinius patarnavimus baisiausia mažas pajamas gaunantiems rajono gyventojams, o įmonės bus vėl priverstos didinti savo produkcijos kainą.


Nejaugi nėra logiškesnių ir ne tokių skausmingų sprendimų?


Asociacijos „Klaipėdos rajono bendruomenių susivienijimas“ valdyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių