Pozicija

Mokyklų reorganizacija – pagal vieną kurpalių?


Noriu išsakyti mintis, kurios kilo perskaičius „Bangoje“ spalio 31 d. išspausdintą straipsnį „Kaip bus reorganizuotos Gargždų mokyklos?“ Valstybės vykdoma švietimo politika, kaip pastebime, tai bandymas atlikti švietimo reformą šalyje ne visada naudojant civilizuotas priemones. Mokyklų reforma, matyt, turėtų sutaupyti valstybės biudžeto lėšų. Bandoma taupyti, tik manau, kad visai netinkama sritis pasirinkta. Gal todėl, kad mažiausiai apsaugota.


Kai Vilniuje sėdintys valdininkai pradeda daryti kokią nors reformą, neišanalizavę tikros situacijos vietose, veiksmas primena anuos laikus, kai valdžia sėdėjo kur kas tolėliau ir absoliučiai nesiorientavo, kokie procesai vyksta šalies miesteliuose ir kaimuose. Ar gali atlikti teisingą reformą Vilniaus valdininkai, kurių nė vienas nežino, jog Klaipėdos rajono centras yra Gargždai ir kad mūsų rajonas yra atskiras administracinis vienetas.


Manau, negalima atlikti švietimo reformos bandant visas šalies miestų, miestelių ir gyvenviečių mokyklas „užmauti ant vieno kurpalio“. Dažniausiai kiekvienas atvejis yra specifinis, todėl ir pertvarka turi būti apgalvota, išanalizuota ir gerai pasverta. Prievartos mechanizmas, kurį pritaikė „Kranto“ mokyklai dėl remonto, šiuo atveju tikrai netinkamas pasirinkimas.


Kai mokyklų pertvarkymo modeliuose pasigirsta siūlymų „Miniją“ arba „Kranto“ mokyklą paversti pradine mokykla, tai jau nebėra gerai. Tikriausiai ne visai teisingai sudaryta Klaipėdos rajono savivaldybės mokyklų steigimo, reorganizacijos, likvidavimo, pertvarkymo komisija, jei iš jos narių išgirstame tokių drastiškų siūlymų. Norėčiau, kad gerbiamieji minėtos komisijos nariai atkreiptų dėmesį, jog visai netolimoje praeityje (gal prieš 10–12 metų) buvo mąstoma apie ketvirtosios vidurinės mokyklos statybą Gargžduose. Net vieta buvo numatyta prie S. Dariaus ir S. Girėno gatvės.


Miestas plečiasi, gyventojų daugėja, suaktyvėjo daugiaaukščių ir privačių gyvenamųjų namų statyba, išdalinta per 300 žemės sklypų privačių gyvenamųjų namų statybai už mieste turėtą žemę, klaipėdiškiai perka Gargžduose butus ir tai tikrai ne pensininkai, o jaunos šeimos, kurių atžalos, manau, lankys Gargždų mokyklas. Žinoma, jeigu jų statusas nebus tik pradinė arba pagrindinė mokykla.


Nemanau, kad visi pageidaujantys įgyti vidurinį išsilavinimą moksleiviai galėtų sutilpti į vieną „Vaivorykštės“ gimnaziją. Palikti Gargžduose tik vieną vidurinę mokyklą – tokie sprendimai būtų tikrai trumparegiški, tai labiau kvepia pataikavimu Vyriausybei. Bet, kaip žinome, vyriausybės turi tokią tendenciją keistis, o nauja išrinkta gali pradėti kitokią reformą, gal net atvirkštinę. Todėl skubėti reorganizuoti, naikinti vidurines mokyklas Gargžduose tikrai nėra gera mintis. Palaikau tą nuomonę, kad mokyklų tinklo pertvarką Gargžduose reikia gerai apgalvoti, išdiskutuoti, pasverti visus pliusus ir minusus ir tikrai neskubėti.


Algirdas LIAUDANSKIS


Savivaldybės tarybos narys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių