Politikus vėtė ir mėtė etikos klausimai

Nuotoliniu būdu posėdžiavę vietos politikai ketvirtadienį pritarė Tarybos Etikos komisijos veiklos nuostatų korekcijoms, kurių prireikė nuo 2021 metų sausio 2 d. įsigaliojus naujai Vietos savivaldos įstatymo redakcijai. Ar reikėtų į Etikos komisijos veiklą įtraukti daugiau visuomenininkų, kuris politikas elgiasi etiškai, o kuris ne – šie klausimai politikus įklampino kur kas ilgesniam laikui nei tikėtasi.

Reikalavo daugiau bendruomenių atstovų

Etikos komisijos pirmininkas Andrius Adomaitis informavo, kad, pakoregavus komisijos nuostatus, nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu komisijos posėdžiai galės vykti nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninio ryšio priemonėmis. Taip pat atsirado galimybė pranešimą apie pradėtą tyrimą politikui siųsti elektroniniu paštu, tad pranešimas apie pradėtą tyrimą, kvietimas į posėdį ir kita informacija politiką pasieks greičiau. Tokiu būdu Etikos komisija dirbs operatyviau. Veiklos nuostatų korekcijoms Taryba pritarė bendru sutarimu.

Etikos komisijos pirmininkas A. Adomaitis akcentavo, kad Vietos savivaldos įstatymas apibrėžia, jog komisijoje būtų ne mažiau kaip vienas trečdalis narių iš bendruomenių, šiuo metu iš 11 narių 4 yra iš bendruomenių, tad komisija atitinka reikalavimus.Tačiau opozicijos atstovas Sigitas Karbauskas siūlė, kad Etikos komisijoje vis dėlto būtų 4 Tarybos nariai ir 7 bendruomenių atstovai, seniūnaičiai, visuomenininkai. „Dabar susirenka valdančios daugumos atstovai. Toks darbas netenka prasmės“, – tvirtino S. Karbauskas. Komisijos pirmininkas A. Adomaitis akcentavo, kad Vietos savivaldos įstatymas apibrėžia, jog komisijoje būtų ne mažiau kaip vienas trečdalis narių iš bendruomenių, šiuo metu iš 11 narių 4 yra iš bendruomenių, tad komisija atitinka reikalavimus. S. Karbauskas neatlyžo: „Rašoma ne mažiau, tad daugiau gali būti. Ne A. Adomaitis turėtų komentuoti, o juristai, jis gal savo kėdę gina.“ Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Vaidotas Jasas komentavo, jog tokiam S. Karbausko siūlymui svarstyti turėtų būti sudaryta atskira komisija iš Tarybos narių.

Įstatyme ieškoma įstatymo?

Meras Bronius Markauskas pastebėjo, jog tuomet turėtų būti protokolinis pavedimas Sekretoriato vadovei parengti siūlymą iki kito posėdžio, iš ko sudaryti tą darbo grupę, kuri apsvarstytų S. Karbausko siūlymą. Valdančiajai daugumai priklausantis Alfredas Šiaulys piktinosi, kad įstatyme ieškoma įstatymo: „Yra aiškiai apibrėžta, ko reikia komisijai funkcionuoti. Viską turime, tad šie ieškojimai pertekliniai.“

Prieš balsavimą dėl protokolinio pavedimo Tarybos nariai pareiškė balsavimo motyvus. Valdančiajai daugumai priklausantis Raimondas Simonavičius akcentavo, jei bus didesnė priežiūra, daugiau seniūnaičių, blogiau nebus. Tad jis teigė, jog svarstyti S. Karbausko siūlymą vertėtų, tačiau ar patvirtinti, jau kitas aspektas. „Reikia kuo daugiau visuomenės atstovų savivaldoje“, – teigė jis. Tam pritarė ir S. Karbausko bendražygis, opozicijoje esantis Tarybos narys R. Simonavičius samprotavo, jei Etikos komisijoje būtų daugiau seniūnaičių, blogiau nebūtų.Viktoras Kura: „Visuomenė mus renka, tad jų atstovai ir prižiūrėti mus turėtų.“

Tačiau valdančiosios daugumos atstovas, Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Nerijus Galvanauskas teigė, kad reikėtų atsižvelgti į tų Tarybos narių nuomonę, kurie dirba Etikos komisijoje. „Dabar, kai posėdžiai vyksta nuotoliu, seniūnaičiai susirenka. Tačiau kai grįšime į realybę, kokia buvo prieš pandemiją, ar bus kvorumas? Pastarojo vis pritrūkdavo. Tad Sigito motyvai gražūs, bet kaip veiks realybėje? Be to, Sigitas yra vienas iš pagrindinių svarstomųjų Etikos komisijoje, jam nepatinka pozicijos atstovai, tad jam gal paranku, kad Etikos komisija ir neveiktų?“ – svarstė N. Galvanauskas.

Visuomenininkų lankomumas neblizgantis

Valdančiajai daugumai priklausanti Aušra Gudauskienė darkart priminė, kad Etikos komisija yra patvirtinta pagal įstatymą. Sudėtis gali patikti, gali nepatikti, nebus kiekvienam pagal pageidavimus. „Nematau prasmės keisti sudėtį kadencijos viduryje. Praėjusią kadenciją jau buvo bėdų dėl posėdžių lankymo iš seniūnaičių, visuomenės atstovų pusės. Šioje kadencijoje lankomumas taip pat nėra blizgantis“, – sakė A. Gudauskienė.

Paskelbus balsavimą dėl protokolinio pavedimo 8 buvo už, 12 – prieš, 7 susilaikė. Vadinasi, protokoliniam pavedimui nepritarta, S. Karbausko siūlymas nebus svarstomas. Dažnai nuo darbotvarkės nukrypstantis S. Karbauskas šįkart pasiteiravo, kodėl, kai buvo svarstomas V. Kura ir norėjo prisijungti prie Etikos komisijos posėdžio nuotoliu, jam nebuvo suteikta tokia teisė. „Ar čia nėra pažeidimų?“ – teiravosi S. Karbauskas. Meras B. Markauskas sakė pasidomėsiąs šiuo klausimu, tačiau įspėjo, jog toks paklausimas neatitinka darbotvarkės. R. Simonavičius pridūrė, jei yra manančių, kad Etikos komisija neteisingai elgiasi, tegul sprendžia teismas.

Metė akmenį mero daržan

Posėdyje pereiti prie kitų darbotvarkės klausimų sutrukdė dar vienas S. Karbausko pageidavimas. „Noriu, kad būtų užprotokoluota, jog mūsų merui dirbant žemės ūkio ministru 2017 m. jo mama įsigijo žemės sklypą Purmalių kaime iš Nacionalinės žemės tarnybos, kuri pavaldi ministrui. Šiandien ten pakeista paskirtis ir prasidės kotedžo statyba. Ar tai etiška – dirbant žemės ūkio ministru motinos vardu įsigyti sklypą? Spręskite rimtesnius klausimus. Aišku, yra posakis: blogi tėvai, kurie vaikų neišlaiko iki pensijos. Tai merui nebetoli pensija, bet mama, ko gero, iki pensijos išlaikys dar merą. Tačiau komanda „fas“ jums neduoda, tai tokio klausimo turbūt nesvarstysit…“ – kalbėjo S. Karbauskas.

Meras B. Markauskas po šio Tarybos nario pasisakymo teigė galėsiąs į jo klausimą atsakyti ir pačiam S. Karbauskui, ir viešai: „Tačiau, Sigitai, kaip visada, komentarai į šoną, ne pagal darbotvarkę.“ R. Simonavičius taip pat akcentavo, kad S. Karbausko pasisakymai nesusiję su darbotvarke, tad ragino merą nereaguoti. A. Šiaulys pastebėjo, kad žmonės, kurie patys svarstomi Etikos komisijoje, moralizuoja kitiems: „Ogi patys turėtų susiprasti, kas yra etika, ir elgtis etiškai.“

Meras įžvelgia šmeižtą

Klaipėdos rajono meras B. Markauskas, pažadėjęs viešai atsakyti į jam mestus Tarybos nario kaltinimus, po posėdžio „Bangai“ pakomentavo situaciją, pateikė mamos pirkto žemės sklypo faktus.

„Pirmiausia tenka tik apgailestauti, kad eilinį sykį Sigitas Karbauskas tendencingai iškraipo faktus. Juos pateikia taip, kaip jam patogiau, ir nesvarbu, jog tokie teiginiai prasilenkia su tikrove bei yra šmeižikiški. Akivaizdu, kad Karbauskas bet kokiais būdais bando būti matomas, net jei tie būdai ir prasilenkia su elementariausia etika bei morale. Suprantu, sunku jam, kaip politikui, nes kai nieko naudingo nedarai, lieka kitus šmeižti.

Sigitas Karbauskas meluoja teigdamas, kad aš mamos vardu įsigijau sklypą Purmaliuose. Dar 1992 metais mama už ilgametį darbą Tauralaukio daržininkystės ūkyje gavo taip vadinamus „investicinius čekius“. Tokius čekius tuomet dalino daugumai žmonių ir už juos buvo galima įsigyti valstybės privatizuojamų pastatų. Mama šiuos čekius panaudojo pirkti Purmaliuose buvusio ūkio veršidei. Tuomet ji įsigijo tik pastatą, bet ne žemę. Vėliau mama nusprendė pirkti ir sklypą prie šio pastato. Visos procedūros prasidėjo 2014 metais, dveji metai iki to, kai aš tapau žemės ūkio ministru. Sklypo savininke mama tapo 2017 metais. Už 0,3 ha sklypą ji sumokėjo beveik 8 tūkst. eurų.

Štai tokia istorija. O Sigitui Karbauskui norėčiau tik patarti mažiau meluoti, o daugiau dirbti, nes rinkėjų tam jis ir buvo rinktas“, – komentuoja rajono vadovas B. Markauskas.


TAI ŽINOTINA

Šiuo metu Etikos komisiją sudaro šie nariai:

  • Tarybos narys, priklausantis opozicijai, komisijos pirmininkas – A. Adomaitis;
  • Tarybos nariai, priklausantys valdančiajai daugumai, – A. Gudauskienė, Arvydas Katkus, Virgilijus Skuodas, Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, Vida Ronkaitytė, Andrius Vainius;
  • visuomenės atstovai – Rasa Šiaulytienė (Endriejavo seniūnijos Rudgalvių seniūnaitijos seniūnaitė), Irena Ubartienė (Judrėnų seniūnijos Judrėnų seniūnaitijos seniūnaitė), Gediminas Girgždis (Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas), Mindaugas Žąsytis (Veiviržėnų seniūnijos Šalpėnų seniūnaitijos seniūnaitis).

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių