Policijos akiratyje – piktybiniai pažeidimai

Klaipėdos rajono policijos komisariate trečiadienio rytą, kai lankėmės „Bangos“ korespondentai, vyravo įprasta darbo atmosfera. Tyrėjai analizavo dokumentus, bendruomenės pareigūnai atsakinėjo į skundus, informacijos postas aptarnavo interesantus, tik koridoriuose neįprastai skambėjo vaikų klegesys. Mat vasaros stovyklos moksleiviai kartu su vadove smalsavo, kaip atrodo ką tik įkurtuves atšventęs naujasis komisariatas, kokiomis sąlygomis dirba policininkai. Ką gali žinoti, galbūt kažkas iš jaunųjų ekskursantų irgi kada nors pasirinks šią nelengvą profesiją.

Tą rytą kartu su komisariato viršininke Rasa Stasiulaitiene laukėme Reagavimo skyriaus pareigūnų, grįžtančių iš rytinio reido, kuriame kontroliavo, kaip laikomasi kelių eismo taisyklių Dituvoje.

Prasižengėliai baudas „pamiršta“

Kiekvieną savaitę Klaipėdos rajono policijos komisariatas įvairiose rajono vietose organizuoja neplanines prevencines priemones. Trečiadienį Dituvoje vykdytas patikrinimas davė vaisių – per 3 valandas pareigūnai surašė 12 protokolų. „Šįryt dirbome 9 pareigūnai. Kiekvienas patikrina 30–35 automobilius. Aišku, tenka susitikti ir su priešiškai policijos atžvilgiu nusiteikusiais asmenimis, ir su pozityviai vertinančiais mūsų darbą. Bet kurioje situacijoje stengiamės išlikti neutralūs, įvairiausių replikų nesureikšminame ir nepriimame asmeniškai“, – grįžęs po reido tvirtai sakė Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Ramūnas Norvilas.

Kaip teigė pareigūnas, tądien Dituvoje buvo sustabdytas jau anksčiau daug kartų be teisių vairuojantis vyras. „Net ir pildant protokolą jis niekur nepasirašinėja, kopijų neima – jau aišku, kad vėl nemokės baudos, o jos nėra kaip išieškoti (nėra pajamų ir pan.). Pagal dabartines įstatymų nuostatas nemokančiųjų baudų nebegalima priversti vykdyti viešųjų darbų, nes žmogus turi pats sutikti. Be teisių ne pirmą kartą vairuojančiam skiriame maksimalią baudą – 450 Eur, bet asmuo turi būti blaivus. Priešingu atveju jau konfiskuotume automobilį“, – paaiškino R. Norvilas.

Kitų užpildytų protokolų pažeidimų turinys – be techninės apžiūros, neįregistruotos, be draudimo, su pasibaigusiu vairuotojo pažymėjimu. Policijos komisariato viršininkė R. Stasiulaitienė įtaria, jog kai kurie vairuotojai, turintys psichikos problemų, galimai specialiai nekeičia pažymėjimo, nes jie supranta, kad nepraeitų medicininio patikrinimo.

Duoti kyšį neapsimoka

Policininkų kasdieniame darbe pasitaiko ir piktybinių atvejų. „Pavyzdžiui, vairuotojai, neturintys 2 metų stažo, ant automobilio privalo užklijuoti žalio klevo lapo ženklą. Vienas gargždiškis be šio ženklo buvo sustabdytas kone 40 kartų. Jaunuolis uoliai mokėjo baudas, tačiau ženklo vis tiek nesidėjo. Vaikiną policininkai principingai baudė“, – pasakojo R. Norvilas.

Pasak pareigūnų, Klaipėdos rajone kyšių atvejai jau nebemadingi. „Neatsimenu, kam ir kada pastaruoju metu būtų siūlę. Kartais pažeidęs kelių eismo taisykles žmogus klausia, gal įmanoma kažkaip susitarti, tai tiesiog aiškiai pasakome, kokios yra įstatymų nuostatos. Perspėjame, kad nevargtų ir nepadarytų pats sau daugiau žalos. Svarbiausia griežtai pasakyti“, – akcentavo vyriausiasis tyrėjas R. Norvilas ir atkreipė dėmesį, kad kyšių prevencijai itin pasitarnavo tiek įstatymų sugriežtinimas, tiek atlyginimų padidėjimas policijos darbuotojams. Be to, kyšininkavimui užkarda yra ir naujosios technologijos, kurios dabar yra neatskiriama darbo dalis, visi pažeidimai fiksuojami, yra duomenų bazė – išsisukti nuo teisingumo nebeįmanoma. Policijos automobiliuose yra filmavimo kameros, tiek pažeidėjai, tiek policininkai yra nuolat filmuojami, tad dėl siūlomo kyšio rizikuoti neverta ir jau negarbinga.

Užmaršūs ir plepiai – perspėjami

Pareigūnai pripažįsta, kad kai kurios situacijos įvertinamos ir iš žmogiškosios pusės. „Juk vieną kitą dieną vairuotojas gali pražiopsoti draudimo ar techninės apžiūros terminą, tokiu atveju įspėjame. Bet jei važinėja savaitėmis ar mėnesiais, tai prisidengti užmaršumu tikrai nebeįmanoma. Tada baudos yra neišvengiamos“, – teigė Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas R. Norvilas.

Kelių eismo taisyklių patikrinimuose dalyvaujantys pareigūnai pastebi, kad apskritai vairuotojai darosi drausmingesni, kai kurios sugriežtintos taisyklių nuostatos davė teigiamų rezultatų, tačiau, pavyzdžiui, leidimas vairuotojui kelyje su savimi neturėti dokumentų neretai sukelia įvairių keblumų. „Žymiai mažiau laiko sugaištume tikrindami dokumentus duomenų bazėje, tuo labiau, kad naujosios technologijos irgi kartais „užlūžta“, – sakė pareigūnas.

Ne viena prevencine patikra vairuotojai perspėjami neplepėti telefonu už vairo, jei neturi laisvų rankų įrangos. „Mašinose ją dažniausiai turi verslo atstovai, kuriems darbo reikalais reikia kelionėje daug kalbėti. Tačiau kai kurie vairuotojai visgi dar piktnaudžiauja šnekomis prie vairo, nekreipdami dėmesio net tada, kai juos stebi policija. Į tokius šnekorius žvelgiame principingai“, – patirtimi dalinosi nuolat patikrinimuose dalyvaujantis Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas R. Norvilas.

Robertas MACIUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių