Pokyčiai atsiskleidė spalvinguose vaikų paveiksluose

Piešinių paroda „Ryškiaspalvis pasaulis“ sutraukė Vaikų dienos centro lankytojus ir jų artimuosius.

Gargždų socialinių paslaugų centre Vaikų dienos lankytojai aktyviai leidžia laisvalaikį, sportuoja bei užsiima kitomis veiklomis. Neseniai Gargždų krašto muziejuje surengtoje piešinių parodoje „Ryškiaspalvis pasaulis“ atsispindi jų patirti įspūdžiai, geros emocijos. Tai viena iš projekto „Kartu mes galime nuveikti daug“ dalių. Jį 11-us metus finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, sudarydama galimybę vaikų pokyčiams.

Atsikratyti gyvūnų baimių

Pastaraisiais metais Gargždų socialinių paslaugų centre lankosi 29 vaikai. Mažiau galimybių turinčių šeimų atžaloms tai antrieji namai: kol tėvai dirba, jie turiningai leidžia laiką jaukioje erdvėje. Vaikai ne tik ruošia pamokas, bet ir sportuoja, piešia, keliauja, dalyvauja kitose veiklose. Pažinti pasaulį, tobulėti, įgyti patirčių galimybių suteikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Kartu mes galime nuveikti daug“. Jame šiemet dalyvavo 20 vaikų.

„Ruošdami šį projektą atsižvelgėme, jog daugėja vaikų su specialiaisiais poreikiais – tiek šalyje, tiek tarp lankančiųjų centrą, todėl nusprendėme, kad jiems reikia terapinių dalykų, – kalbėjo centro socialinė darbuotoja Vilija Dromantienė. – Be to, stengėmės neatsilikti nuo naujovių. Taigi projekte numatėme kaniterapijos (šunų), hipoterapijos (žirgų), pingvinų bei dailės terapijos užsiėmimus.“

Pasak socialinės darbuotojos Ingos Vasiliūtės, iš pradžių vaikams reikėjo įveikti gyvūnų baimę. „Daug kartų važiavome į Rietavo žirgyną, kol vaikai susidraugavo su žirgais. Jie turėjo galimybę prisiliesti prie jų ir kumeliukų. Užsėsti ant žemaituko – iššūkis, ir ne visi išdrįso. Tačiau visi glostė, valė, šėrė, netgi iš namų atsiveždavo daržovių, kad galėtų įsiteikti patikusiam žirgui“, – atskleidė I. Vasiliūtė. Anot V. Dromantienės, per iššūkius ugdoma drąsa, pasitikėjimas.

Emocionalūs susitikimai su kaniterapeutais

Ne kartą į Dienos centrą buvo atvykę kaniterapeutai su savo augintiniais, kartais užsiėmimuose dalyvaudavo psichologė Karolina. Kai kurie vaikai bijojo šunų – reikėjo įveikti baimę. Tačiau mokydamiesi dresuoti, juos prižiūrėti, įgijo naujų patirčių, pasitikėjimo. „Užsiėmimuose su šunimis liejosi vaikų emocijos: jie norėjo apkabinti, pamyluoti gyvūną, žaisti su juo“, – kalbėjo V. Dromantienė. Jie gaudė kiekvieną kaniterapeuto žodį.

Dar ryškesnės emocijos tryško Klaipėdoje, Jūrų muziejuje, edukaciniame užsiėmime su pingvinais „Kuo mes panašūs“. „Saulės įlankoje vaikai emocingai sutiko kaliforninių jūrų liūtų pasirodymą. Maudynės jūroje irgi pakylėjo nuotaiką. Saulės nugairinti, pavargę, bet laimingi grįžome namo“, – dėstė pašnekovės.

Po šių užsiėmimų socialinės darbuotojos vaikų elgesyje, bendravime pastebėjo pokyčių. Jie tapo drąsesni, savarankiškesni. „Ypač ryškius vieno vaiko, visą vasarą dalyvavusio terapijos užsiėmimuose, elgesio pokyčius rudenį grįžus į mokyklą pastebėjo ir pedagogai“, – džiaugėsi V. Dromantienė.

Ir keliavo, ir mokėsi plaukti

Nepamirštami vaikų įspūdžiai iš pirmosios kelionės į užsienį. „Ventspilyje jie turėjo galimybę plaukdami turistiniu laiveliu apžiūrėti miestą, siauruku riedėti į nuotykių parką. Jų džiaugsmas atsispindi nuotraukose“, – dėstė I. Vasiliūtė.

Ištvermės, ryžto pareikalavo pėsčiųjų žygis „Mažosios Lietuvos keliais“. Ne vienam ir ašara ištryško, kol nužingsniavo 20 kilometrų. „Bet kokie laimingi buvo įveikę trasą ir gavę žygį organizavusios asociacijos „Gargždų jungtinės pajėgos“ prezidento Virgilijaus Skuodo diplomą. Juk tai ir patriotiškumo ugdymas“, – kalbėjo V. Dromantienė.

Vaikai ne tik keliavo, bet ir plaukė. UAB „Gargždų pramogos“ trenerė Jelena Narbutienė baseine mokė juos plaukti. Tai labai svarbu, nes plaukimas – ne vien malonumas, bet ir gyvybiškai svarbus įgūdis. „Esame dėkingi jai už plaukimo treniruotes: vieni išmoko, kiti pramoko, o treti nugalėjo vandens baimę. Ir visi mokės saugiai elgtis vandenyje“, – teigė socialinės darbuotojos.

Piešė svajas ir norus

Joms džiugu, kad projektą įgyvendinant keitėsi vaikų elgesys, bendravimas, plėtėsi jų pažinimo ribos, formavosi nauji įgūdžiai. Teigiamos emocijos atsiskleidė vaikų paveiksluose, kuriuos piešė kartu su centro darbuotojais. Ir mandalas spalvino, jose piešė savo norus ir svajas. Pasak I. Vasiliūtės, tai efektyvi terapija, nes vaikai išlaisvėja. „Piešdami jie lavina savo kūrybiškumą, smulkiąją motoriką, o tai turi įtakos fiziniam ir socialiniam vystymuisi“, – sakė socialinės darbuotojos. Norėdamos įtraukti tėvus į veiklas, jos pasiūlė vaikams piešti kartu su šeimos nariais – kai kas ir pamėgino.

Neseniai Gargždų krašto muziejuje atidaryta Vaikų dienos centro lankytojų piešinių ir mandalų paroda „Ryškiaspalvis pasaulis“. Tai viena iš paskutiniųjų projekto „Kartu mes galime nuveikti daug“ dalių. Į atidarymą sugužėjo vaikų tėveliai, seneliai, broliai, sesės – vos tilpo ankštoje erdvėje. Socialinės darbuotojos kvietė ir lankytojus prisidėti prie piešinio – papildyti ant molberto paliktą nebaigtą mandalą. „Stengiamės motyvuoti mūsų vaikus ir norime, kad pokyčius pastebėtų visuomenė“, – atskleidė V. Dromantienė.

Šiemet dar vyks edukacija – vaikai su tėveliais keps ir dekoruos sausainius, be to, vaikų laukia kalėdinis renginys. Socialinės darbuotojos planuoja naujo projekto veiklas.

Virginija LAPIENĖ

Gargždų socialinių paslaugų centro nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių