Po to, kai rašėme

Keistos kompromiso… dėl „velnio lašų“ paieškos


Šuns balsas į dangų neina… Tokią išvadą padarė Vėžaičių miestelio gyventojai, sužinoję, kad Savivaldybės mero potvarkiu sudaryta valdininkų komisija atstovavo ne jų, t.y. daugumos, o vieno verslininko interesams ir leido jam prekiauti alkoholiu iki išnaktų.


Meras sudarė komisiją


“Banga“ jau ne kartą rašė apie neigiamą Vėžaičių bendruomenės poziciją dėl to, kad miestelio centre, priešais mokyklą ir šalia lopšelio-darželio esanti S. Maciaus parduotuvė prekiauja alkoholiniais gėrimais visą parą. Vasario viduryje Vėžaičių seniūnas L. Laukaitis įteikė prašymą rajono merui V. Dačkauskui, kad rajono Taryba apribotų jos darbo laiką iki 22 val. Vadovautasi bendruomenės narių prašymais bei Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimu, priimtu praėjusių metų lapkričio mėnesį, suteikiančiu teisę savivaldybių Taryboms riboti prekybos alkoholiu laiką, jei to pageidauja bendruomenės ar visuomeninės organizacijos.


Vėžaitiškiai tikėjosi, kad jų išrinktieji išgirs ne tik mokyklos, lopšelio-darželio, ambulatorijos, bažnyčios, bet ir atskirų kolektyvų, daugiabučių namų gyventojų neigiamą poziciją dėl jaunimo girdymo, skundus dėl netektos ramybės ir saugumo bei šiuos faktus patvirtinančios rajono Policijos komisariato pažymos.


Deja, jų raštas Tarybos narių net nepasiekė. Mero V. Dačkausko potvarkiu buvo sudaryta komisija iš Savivaldybės valdininkų: administracijos direktoriaus K. Cirtauto (komisijos pirmininkas), narių – Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vedėjo V. Buivydo, šio skyriaus vyriausiosios specialistės V. Brazlauskienės, Juridinio skyriaus vedėjo R. Bagačiovo. Kovo 7 d. įvyko jos posėdis, į kurį mero nurodymu buvo pakviesti dalyvauti Vėžaičių seniūnas L. Laukaitis, visuomeninės organizacijos Vėžaičių bendruomenė tarybos pirmininkas V. Gedvilas, rajono Policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas G. Radzevičius bei parduotuvės savininkas S. Macius. Posėdyje nedalyvavo tik komisijos narys R. Bagačiovas.


K. Cirtauto ir V. Brazlauskienės teigimu, komisija siekė surasti kompromisą tarp Vėžaičių bendruomenės ir parduotuvės savininko. „Norėjome atsižvelgti į vėžaitiškių prašymą ir nežlugdyti S. Maciaus verslo. Todėl S. Maciaus parduotuvės darbo laiką pasiūlėme sumažinti ne iki 22 val., kaip pageidavo vėžaitiškiai, o iki 1 val. nakties. S. Macius įpareigotas per mėnesį prie parduotuvės įrengti videokameras, samdyti saugos firmą, kuri prižiūrėtų tvarką ne tik prie parduotuvės, bet ir šalia esančioje aikštelėje. Vėžaičių seniūnui nurodyta organizuoti ženklo, draudžiančio stovėti joje automobiliams, pastatymą“, – apie komisijos išvadas kalbėjo V. Brazlauskienė. Tokia tvarka, anot V. Brazlauskienės, turėjo galioti iki rugsėjo mėnesio, o tada situacija būtų buvusi vertinama iš naujo.


Išvados netenkina


Visuomeninės organizacijos Vėžaičių bendruomenė tarybos pirmininkas V. Gedvilas teigė, jog šiame posėdyje turėjęs aiškintis administracijos direktoriui K. Cirtautui, kiek yra registruotų bendruomenės narių ir ar jis galįs kalbėti miestelio gyventojų vardu. Jam buvo daugiau nei keisti tokie K. Cirtauto priekaištai, mat prašymą merui pasirašė ne tik visuomeninės organizacijos Vėžaičių bendruomenė nariai, bet buvo pateikta mokyklos, filialo, lopšelio-darželio ir kone visų kitų Vėžaičių įstaigų darbuotojų pozicija. „Sprendimas leisti prekiauti alkoholiu iki 1 val. vėžaitiškių netenkina“, – pareiškė V. Gedvilas.


Tokiu sprendimu liko nepatenkintas ir seniūnas L. Laukaitis. „Blogai jį vertinu, – taip į „Bangos“ klausimą atsakė seniūnas. – Jeigu netiki mūsų surengtos gyventojų apklausos rezultatais, tegul Savivaldybė organizuoja savo, nepriklausomą. Ta komisija viską tik suvėlė. Aš nesuprantu, kodėl Savivaldybės darbuotojai sprendė šį klausimą, o ne Tarybos nariai, kaip tą numato Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai.“


Vėžaitiškiai piktinasi


Apie komisijos išvadas daugelis vėžaitiškių šios savaitės pradžioje dar nebuvo girdėję. Žmonės vis dar vylėsi, jog jų prašymą svarstys Tarybos nariai ir jie priims sprendimą. Sužinojusi, kad jau viskas nuspręsta, filialo darbuotoja A. Kareivienė tik atsiduso: „Ėjome balsuoti, bet… Vėl bus taip, kaip buvo 4 metus. Esame nusivylę…“


Žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo buhalterijoje užkalbintos moterys sakė, jog joms tos parduotuvės apskritai nereikia. Mat miestelyje yra dar dvi, kuriose iki 20 val. galima nusipirkti visko – ne tik alkoholio. „O kam reikalinga prekiaujanti iki išnaktų? Juk vaistinė ir ta per naktį nedirba, šeštadieniais – tik iki pietų…“, – kalbėjo moterys.


Žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo mokslininkai, habilituoti daktarai, šiam miesteliui atidavę gražiausius savo gyvenimo metus E. Lapinskas ir S. Čiuberkis neslėpė nuostabos dėl tokio sprendimo: „Jeigu valdžia nesupranta jaunimo auklėjimo prasmės, jei ji leidžia šalia mokyklos ir darželio per naktis vykstančias išgertuves, tai apie ką galima kalbėti? Miestelio centras paverstas girtų jaunuolių susibūrimo, šiukšlinimo ir viešojo tualeto vieta. Taip čia niekada nėra buvę…“ – tvirtino mūsų pašnekovai, išgyvenantys dėl smukdomo Vėžaičių įvaizdžio. Ne vienoje užsienio šalyje lankęsi mokslininkai teigė, jog niekur taip nėra, kaip Lietuvoje įteisintas girtavimas. „Prisimenu, dar prieš daug metų Danijoje sumaniau nusipirkti paragauti daniško alaus. Tačiau 19 val. 10 min. jokiu alkoholio nebebuvo prekiaujama. Ką pamanytų tie patys danai, atvažiavę pas mus ir pamatę, kad girdoma per naktis? Juk jau esame Europos Sąjungos nariai“, – dalijosi mintimis S. Čiuberkis.


Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktorė S. Rudaitytė ir jos pavaduotoja D. Pakamorienė pažymėjo, jog mokykla nėra prieš verslą ir verslininkus, tačiau blogai, kai tokia parduotuvė šalia mokyklos: „Per pertraukas mokiniai būriais bėga per judrią gatvę į tą parduotuvę traškučių, ledų ir kitų dalykų. Per diskotekas irgi nesulaikysi, būkim atviri, atsiranda „gerų dėdžių“, kurie nuperka vaikams, ko jie prašo. Juk parduotuvė po ranka ir dirba visą parą…“


UAB „Vėžaičių autoservisas“ savininkas ir vadovas P. Baltiejus, regis, turėtų užsistoti už tuos, kurie daro verslą. Tačiau jis kaip tik bene griežčiausią poziciją ir išsakė: „Biznis yra biznis. Bet kodėl jis turi būti daromas kitų sąskaita? Ką duoda žmonių, ypač jaunų, girdymas? S. Macius tvirtina, kad jis tokia veikla priverstas užsiimti todėl, kad augina neįgalų sūnų. Bet jis labiau nei kas nors kitas turėtų suvokti, ką tai reiškia, kad mes, vėžaitiškiai, nenorime, jog ir mūsų vaikai taptų neįgalūs. Juk prie to veda girtavimas, juk dėl to traumos, nelaimės, avarijos ir visos kitos bėdos…“


Kalbinti kiti Vėžaičių gyventojai tikino, jog jiems dėl prie parduotuvės suvažiuojančių jaunuolių tenka ne tik triukšmą, muštynes iškęsti, bet ir jų paliktas šiukšles valyti, išdaužtus langus, duris remontuoti. Žmonės pasakojo vakarais, ypač tamsiu paros metu aplenkiantys tą aikštelę, kurioje nepaliauja cypti stabdžiai, sklinda garsi muzika, dūžta buteliai, liejasi alus, ne kartą – ir kraujas. Žmonės šiurpsta, kaip girtos kompanijos sėda į mašinas ir dideliais greičiais laksto pirmyn atgal. O jei tokių kelyje pasitaikys jų artimas žmogus, kaimynas, draugas?


Geriausias biznis – naktį


<tex>Pats parduotuvės savininkas S. Macius taip pat rinko parašus ir jais gynė savo prašymą leisti toliau prekiauti visą parą. Tiesa, seniūnijos darbuotojai nustatė, jog apie 100 parašų buvo ne vėžaitiškių, o kiti 221 – iš atokesnėse gatvėse gyvenančių miestelio žmonių. S. Macių, regis, patenkino komisijos išvados. Pasigyrė jau nukabinęs reklamą, skelbiančią, jog alkoholiniai gėrimai parduodami visą parą. Dabar prekiausiąs tik iki 1 val., „nes geriausias biznis yra nuo 18 iki 1 val.“ Tai esą įrodo kasos čekiai. O jaunimo girdymas, triukšmas? Jis dėl to esąs niekuo dėtas ir tai ne jo problema. Tam yra policija. „Aš investavau į pastatą didelius pinigus, paėmiau paskolą, auginu neįgalų sūnų, žmona – taip pat be sveikatos, aš – pensininkas. Iš ko turiu gyventi?“ – klausė verslininkas ir tikino, jog vėžaitiškiai kelia triukšmą tik dėl to, kad jam… pavydi.


Jis atkakliai tvirtino, jog jokių įstatymų nepažeidžia, jog nepilnamečiams alkoholio neparduoda, o sutrumpinus parduotuvės darbo laiką, tik suklestėtų naminukės pardavėjai. Vėžaitiškiai pasakojo, jog rinkdamas parašus, kad parduotuvė prekiautų kaip prekiavusi, S. Macius agitavo už save sakydamas: „Nejau norite važiuoti alkoholio į Gargždus ir pirkti brangiau nei pas mane?“.


Gali būti, kad S. Macius vykdo „protingą kainų politiką“, todėl net gargždiškiai alkoholiu apsirūpina pas jį, o ne per naktį dirbančioje degalinėje. Mat Gargžduose tik dvi parduotuvės prekiauja alkoholiu iki 2 val., visą parą – tik degalinė. Jei joje brangiau, ratuotas jaunimėlis ir lekia į Vėžaičius. Privažiavo prie langelio, ištiesė pinigą ir turi dar trūkstamų „velnio lašų“…


Pats pažeidžia įstatymus


Pakalbėjus su vėžaitiškiais akivaidu, kad ne pavydas yra jų reikalavimų priežastis. Žmonės sakė susigyvenę su tuo, kad S. Macius turi ne tik parduotuvę, bet ir 30 vietų banketų salę, pirtį ir baseiną. Kartais, tiesa, vidurnaktį iš lovos pakelia fejerverkų trenksmas, bet… tai esą vis geriau nei girtų ir dar ratuotų orgijos. Ne vienas jau toje pirtelėje buvo lankęsis ir gyrė ją. Pasakojo, jog vakaras kompanijai atsieina 400 litų. Kad tokia kaina, „Bangos“ korespondentams patvirtino ir S. Maciaus gėrimų parduotuvės pardavėja V. Slušnienė. Ji tik negalėjo pasakyti, ar šiam savaitgaliui patalpos yra laisvos. Dėl to patarė kalbėtis su šeimininkais. Apie teikiamas pirties ir apgyvendinimo paslaugas mums pasakojo ir seniūnas L. Laukaitis, seniūnijos socialinė darbuotoja S. Grykšienė, mokyklos, filialo darbuotojai.


Tik S. Macius mums savo pirtelės nenorėjo parodyti ir žinojo kodėl. „Aš pastato dar nepridaviau“, – netiesiogiai vykdąs nelegalią veiklą ir mokesčių nemokąs prisipažino verslininkas, kuris prieš tai grasino nueisiąs iki Konstitucinio Teismo, kad savo teises apgintų.


Nežinau, kur nueis S. Macius, bet kad jis pykstasi ne tik su vietos bendruomene, bet ir su įstatymais, akivaizdu. Visuomenės sveikatos centro rajono filialo gydytojo epidemiologo padėjėja J. Šertvytienė patvirtino, kad S. Maciaus individualiai įmonei neišduotas higienos pasas-leidimas pirties nuomos, apgyvendinimo paslaugoms. Jis dėl tokio net nesikreipė. „Jei vykdo tokią veiklą, ji – nelegali“, – sakė J. Šertvytienė ir pridūrė, kad pasitvirtinus faktams, surašomas aktas ir skiriamos baudos.


Valstybinės mokesčių inspekcijos Klaipėdos apskrities Operatyvinės kontrolės skyriaus vedėja E. Kašinskienė „Bangai“ paaiškino, jog dėl nelegalios veiklos keliamos bylos ir teismas skiria griežtas bausmes. Apie nelegaliai teikiamas paslaugas galima informuoti telefonu 1882.


Po viso to, ką išgirdome Vėžaičiuose, kilo paprastas klausimas: kodėl S. Macių taip gina valdininkai ir kodėl vieno žmogaus interesai priešpastatomi daugumos? Juolab kad prekyba alkoholiu tikrai ne ta paslauga, kurią reikėtų remti ar skatinti. Kodėl taip atkakliai ignoruojama bendruomenė? Valdžia žodžiais skatina jų aktyvumą, o savo sprendimais užmuša jos iniciatyvas…


P.S. Kai straipsnis buvo paruoštas spaudai, sužinojome, jog komisijos išvadas dar kartą raštu merui užprotestavo visuomeninė organizacija Vėžaičių bendruomenė. Todėl, V. Brazlauskienės teigimu, ji jau rengia klausimą kovo 29 d. įvyksiančiam rajono Tarybos posėdžiui. Nes tik Tarybos nariai, kaip to reikalauja Alkoholio kontrolės įstatymas, turi teisę priimti sprendimą dėl prekybos alkoholiu laiko apribojimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių