Permainos

Politikai ir valdininkai apnuogins savo dovanas ir pirkinius?


Vasaros džiaugsmams besibaigiant, Lietuvos politikus ir valdininkus pasiekė nemaloni žinia. Apie pirktą kelionę į šiltuosius kraštus, prabangų laikrodį, žinomo dizainerio suknelę ar net įsigytą šaldytuvą arba dovanų gautą vertingą meno kūrinį nuo šiol teks pranešti ir likusiai, į išrinktųjų luomą, deja, nepakliuvusiai visuomenės daliai. Tai daryti įpareigoja priimtos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisos. Kokia šio įstatymo perspektyva mūsų rajone? Ar jo bus paisoma? – teiravomės rajono politikų.


Deklaruotojų padaugėjo tris kartus


Pataisos buvo priimtos, siekiant išsiaiškinti, ar politikai, teisėjai, prokurorai, valstybės institucijų vadovai neišleidžia daugiau lėšų nei jų gauna. Be to, jei valstybės tarnautojas vis iš tos pačios bendrovės perka paslaugas, o vėliau su ta bendrove turi ir darbo santykių, kyla įtarimas, ar nėra pažeidimų. Politikų, teisėjų, prokurorų, valstybės institucijų vadovų deklaracijos bus talpinamos internete, tokiu būdu jos taps prieinamos visai visuomenei. Iki šiol deklaruoti interesus privalėjo 3 500 asmenų, po priimto įstatymo – 10 000. Pagal priimtą įstatymą Vyriausioji tarnybinė etikos komisija privalės viešai skelbti prezidento, valstybės politikų, politinių partijų pirmininkų ir jų pavaduotojų, teisėjų, prokurorų, Seimo įsteigtų ar jam atskaitingų institucijų vadovų ir jų pavaduotojų, Vyriausybės įsteigtų ar jai atskaitingų institucijų vadovų ir jų pavaduotojų, ministerijų įsteigtų ar joms atskaitingų institucijų vadovų ir jų pavaduotojų privačių interesų deklaracijų duomenis.


Politikams ir valdininkams ypač prasta naujiena – deklaruojantieji interesus nuo šiol privalės pateikti informaciją ne tik apie savo, bet ir apie sutuoktinio (sugyventinio, partnerio) per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus sandorius, jei sandorio vertė didesnė nei 20 MGL. Priminsime, kad 1 MGL sudaro 130 Lt. Vadinasi, reikės deklaruoti visus 2 600 Lt viršijančius sandorius.


Kontrolės mechanizmo nėra


Ateities perspektyva būtų šviesi, turėtų sumažėti neskaidrių sandorių… Jei tik ne eilinė įstatymo spraga. Prievolė deklaruoti sandorius įstatyme numatyta, tačiau kontrolės mechanizmo nėra. Belieka pasitikėti politikų, pareigūnų, valdininkų sąžine. Deja, kažin, ar ji nenuvils…


Juk nuo pat Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo priėmimo dienos yra reikalavimas deklaruoti dovanas, jei jų vertė didesnė nei 1 MGL (130 Lt). Tai reikėdavo padaryti per dvi savaites. Spėkite iš pirmo karto, ar daug politikų jas deklaravo? Priėmus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisas, deklaruojantis asmuo turės nurodyti per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių gautas dovanas iš artimų asmenų, jei dovanų vertė didesnė nei 50 MGL. Bus privalu nurodyti gautas dovanas ir iš kitų asmenų, jei jų vertė – per 5 MGL. Tačiau kas suskaičiuos, kiek ir kokių dovanų, byrančių lyg iš gausybės rago, gavo mūsų išrinktieji visagaliai.


Kalbama, kad mūsų rajono politikai ne išimtis. Sklando gandai, jog norint sulaukti politikų palankaus sprendimo kartais užtenka ryšių, kartais kavos puodelio, o kartais be didžiulės dovanos neišsiversi. Iki šiol gargždiškiai tebesišnibžda, kaip miesto centre, P. Cvirkos gatvėje, prekybos centras išdygo. Kalbama, jog tuometiniai politikai alų, midų gėrė, buvo privaišinti iki soties… Todėl Tarybos posėdyje visiems rankos stebuklingai kilo į viršų. Belieka tik spėlioti: tai tiesa ar melas.


Pataisos – tik politinis žaidimas


Teiravomės, kaip priimtas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisas vertina mūsų rajono politikai. Rajono Savivaldybės tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas Arūnas Grikšas tokiais žodžiais įvertino pataisas: „Norėjo geriau, o išėjo kaip visada.“ Anot jo, blogiausia, kad įstatymas priimtas, o kontrolės mechanizmo nėra. „Neįmanoma kontroliuoti, kas, kiek ir ko įsigijo. Juk nuėjus į prekybos centrą galima nusipirkti televizorių už 10 000 Lt. Svarbu už jį sumokėti grynaisiais ir neprisistatyti. Kas sužinos?“ – retoriškai klausė A. Grikšas. Jis įsitikinęs, jog įstatymo pataisos – viso labo tik politikų noras parodyti, jog dirba, stengiasi: „Geriau jau rūpintųsi šalies ūkiu, stabilizuotų ekonomiką ir pan.“ Paklaustas, ar pats paisys šio įstatymo, A. Grikšas atsakė: „Jei įstatymas priimtas, privalu jo laikytis. Nesvarbu, kad jis yra nelogiškas.“


Pašnekovas teigė, jog kaip Tarybos narys nėra sulaukęs finansinių pasiūlymų už „rankos pakėlimą“ posėdžio metu. „Būna tik skambučių, kai suinteresuotų asmenų grupė išsako savo argumentus ir ragina priimti vieną ar kitą sprendimą“, – teigė jis.


Primena sovietmetį


Panaši buvo ir kito rajono Savivaldybės tarybos nario Rimanto Martinkaus nuomonė: „Priimtas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisas vertinu skeptiškai. Ir taip popierių, biurokratijos tik daugėja. Dabar reikia šeimoje žmogų turėti, kuris tik ir rūpintųsi, ar nieko nepamiršome deklaruoti. Visa tai man primena sovietmetį. Manau, šios pataisos tik apsunkins gyvenimą, ir viskas. Galime prieiti iki absurdo. Nejaugi reikės deklaruoti ir mašinos remontą?“


Visgi R. Martinkus teigė, jog laikysis šio įstatymo. „Jei negerbi įstatymų, tai negerbi ir visos šalies. Turime paisyti parlamentarų sprendimų. Juk patys juos išrinkome“, – sakė pašnekovas.


Jis taip pat kaip ir A. Grikšas teigė, jog nėra gavęs viliojančių pasiūlymų dėl vieno ar kito palankaus sprendimo. „Gal tokia praktika yra Vilniuje, Klaipėdoje, bet ne čia. Galbūt čia per mažos sumos…“ – samprotavo Tarybos narys. Jis tikino, jog visus sprendimus priima pats, pasitaręs nebent su bendruomene.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių