Permainos

Smurtautojų aukos priekaištavo dėl „pavogtų“ Kalėdų


2011 metų pabaiga ir šventinis laikotarpis mūsų rajono teisėsaugininkams buvo įtemptas. Nuo 2011 m. gruodžio 15 d. įsigaliojo LR apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Jis įpareigojo ypatingai atsakingai ir greitai reaguoti į pranešimus apie bet kokios formos (psichinį, seksualinį, ekonominį ar kt.) smurtą šeimoje tarp sutuoktinių, giminaičių ar kartu gyvenančių ir tvarkančių bendrą ūkį asmenų.


Trumpai paaiškinsiu įstatymo veikimo mechanizmą. Gavę pranešimą apie smurtą, policijos pareigūnai nedelsiant vyksta į įvykio vietą. Joje išsiaiškinę konflikto aplinkybes, pradeda ikiteisminį tyrimą ir 48 valandoms laikinai sulaiko smurtautoją. Per šį laikotarpį sprendžiamas smurtautojo atskyrimo nuo smurtą patyrusios aukos klausimas, t. y. prokuroras su pareiškimu kreipiasi į teismą dėl kardomosios priemonės – įpareigojimo gyventi skyrium nuo nukentėjusiojo paskyrimo. Kitais skubiais atvejais policijos pareigūno prašymu teismas paskiria smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemones – įpareigojimą smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, taip pat nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti bei neieškoti ryšio su juo. Iškeldinimą iš gyvenamųjų patalpų užtikrina policijos pareigūnai. Jie taip pat kontroliuoja, kaip smurtautojas vykdo įpareigojimą nebendrauti su smurtą patyrusiu asmeniu. Įtariamajam pažeidus šias kardomąsias ar apsaugos priemones ir toliau ieškant ryšių su smurtą patyrusiu asmeniu, yra pagrindas skirti griežtesnę kardomąją priemonę – suėmimą.


Jau matome, su kokiomis problemomis susiduriame vykdydami įstatymo nuostatas. Pagal nusistovėjusią praktiką po įvairių šeimyninių konfliktų į policijos įstaigą visų pirma buvo priimta kreiptis kaip į išblaivinimo ir sudrausminančią įstaigą, nepageidaujant ikiteisminio tyrimo. Nuo 2011 m. gruodžio 15 d. visais atvejais, nepaisant to, kad smurtą patyrusi žmona ar sugyventinė nenori pradėti ikiteisminio tyrimo ir dėl to nerašo pareiškimo, ikiteisminis tyrimas pradedamas ir smurtautojui taikomi baudžiamojo proceso kodekse ir LR apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme numatyti jo teisių ir laisvių suvaržymai. Pasitaikė atvejų, kad moterys, iškvietusios policijos pareigūnus, vėliau reikalavo vyrų niekur nevežti, „dėkojo“ už sugadintas šv. Kalėdas, išardytą šeimą ir pan., atsisakė duoti parodymus, juos keitė ir kitais būdais apsunkino ikiteisminį tyrimą. Dažniausiai moterys, emocijoms nuslūgus, pačios ieškojo kontaktų su įtariamaisiais, ketino toliau su jais gyventi, poros susitaikė, todėl ikiteisminio tyrimo metu ir teisme baudžiamosios bylos nutrauktos, įtariamajam ir nukentėjusiajam susitaikius.


Pasitaikė sąmoningų ir apsisprendusių smurtą patyrusių nukentėjusiųjų – teismo metu moterys nurodė pretenzijų sugyventiniams nebeturinčios, jiems atleidžiančios, tačiau gyventi su jais nebenorinčios. Tokiu atveju teismas baudžiamąją bylą nutraukė kaltinamajam ir nukentėjusiajam susitaikius, tačiau paskyrė baudžiamojo poveikio priemonę – draudimą lankytis nukentėjusiosios gyvenamojoje vietoje, bendrauti ir ieškoti ryšių su ja.


Atkreipėme dėmesį, kad šis įstatymas smurtą aiškina labai plečiamai, įtraukiant ne tik fizinę, bet ir emocinę, ekonominę, socialinę prievartą. Juk nėra namų be dūmų, o įstatymas sudaro sąlygas piktnaudžiauti smurtą patyrusio asmens teisėmis. Nors yra numatyta atsakomybė už melagingą pranešimą apie smurtą šeimoje, ateityje, ypač kylant konfliktams tarp necivilizuotai besiskiriančių porų, tokių atvejų, matyt, pasitaikys. Todėl prašyčiau asmenis, pranešančius apie galimą smurtą artimoje aplinkoje, elgtis atsakingai, sąmoningai ir savo teisėmis be pagrindo nesinaudoti.


Įsigaliojus įstatymui, padaugėjo darbo policijos pareigūnams, prokurorams, teismams. Policijos darbuotojai, užtikrinantys smurtautojo iškeldinimą, susidūrė su ne darbo metu atliekamų funkcijų ir kuro sąnaudų problemomis. Kaip dažniausiai būna, LR Seimas, priėmęs įstatymą, nenumatė jo įgyvendinimo priemonių mechanizmo, papildomo finansavimo.


Pabaigai norėčiau palinkėti visiems rajono skaitytojams, kad šiais, 2012 metais, jūsų namuose ir šeimose vyrautų santarvė ir sutarimas. Vyrai, linkę kilnoti kumščius prieš artimuosius, tvardykitės – jau galioja griežtas LR apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas!


Margarita KIUDYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių