Permainos

„Atsisijojo“ netikri pašalpų gavėjai


Pernai rudeniop priimtas Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimas socialinių pašalpų ir kompensacijų gavėjus įpareigoti atlikti visuomenei naudingų darbų priešiškumo nesukėlė. Nauja tvarka atskleidė, jog kai kurie šelpiamieji dirba nelegaliai ar net išvykę uždarbiauti į užsienį nesidrovi prašyti pašalpos. Keletui buvo sustabdytas pašalpų mokėjimas. Praėjusiais metais visuomenei naudinguose darbuose dalyvavo per 600 socialinių pašalpų ir kompensacijų gavėjų.


Pasak Gargždų seniūnijos socialinės darbuotojos Vilmos Vaitkienės, nuo to laiko, kai rajono Savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl gyventojų telkimo visuomenei naudingai veiklai, padirbėti buvo pasiųsti 146 socialinių pašalpų ir kompensacijų gavėjai. „Gavę siuntimus, jie kreipiasi į seniūnijos meistrę, kuri nurodo darbus. Rudenį grėbė lapus, žiemą kasė sniegą miesto viešose erdvėse. Per mėnesį reikia atidirbti nuo 2 iki 18 valandų, priklausomai nuo išmokėtos pašalpos dydžio“, – pasakojo V. Vaitkienė.


Ji kalbėjo, kad ne visi šelpiamieji atidirbo nustatytą laiką: „Dviem sustabdžius pašalpų mokėjimą, šie atėjo teirautis, kodėl. Tuomet priminėme, kad reikia padirbėti visuomenei naudingo darbo. O dar dviem asmenims sustabdyta, nes jie išvykę į užsienį uždarbiauti.“


Priekulės seniūnijos socialinė darbuotoja Virginija Šiaulytienė patikino, jog pernai padirbėti už gaunamas pašalpas ar kompensacijas buvo įteikti siuntimai 60 gavėjų, o šiemet – 47. „Priešiškai nusiteikusių nepasitaikė“, – teigė ji.


Priekulės seniūnijos seniūno pavaduotoja Daiva Bliūdžiuvienė pasakojo, kad su pašalpų gavėjais tariamasi, kur norėtų ir galėtų dirbti, ką sugeba. Jie dažniausiai pageidauja savo gyvenamojoje teritorijoje. „Rudenį tvarkė kapinaites, žiemą talkino valant sniegą atokesnėse miesto gatvelėse. Pagalbininkų prašo kai kurios įstaigos – buvome pasiuntę į Priekulės lopšelį-darželį, viešąją įstaigą „Gyvenimo gija“, – pasakojo D. Bliūdžiuvienė. – Viena pašalpų gavėja norėtų padirbėti bibliotekoje. Pavasarį pasiūlysime tvarkyti bendruomenės viešąsias vietas.“


Vėžaičių seniūnijoje nuo rugsėjo iki sausio 1 d. buvo išduoti 62 siuntimai atlikti nustatytas valandas visuomenei naudingo darbo. Šiemet jau įteikti 37. Pasak Vėžaičių seniūnijos vyresniosios specialistės Stasės Grykšienės, prieštaraujančių beveik nepasitaiko. „Atvirkščiai – dauguma patenkinti, galėdami išeiti iš namų, pabendrauti“, – teigė ji.


Tačiau pridūrė, kad pašalpų prašyti nebeatėjo keli nelegaliai dirbantys gyventojai. S. Grykšienės nuomone, yra nemažai dirbančiųjų nelegaliai.


Kretingalės seniūnijos socialinės darbuotojos Marytės Petrauskienės nuomone, šis tarybos sprendimas geras. „Pašalpų gavėjai supranta, kad už jas reikia padirbėti: 10 valandų už 350 litų. Žiemą vieni kasa sniegą, kiti pakelėse kerta krūmokšnius. Nepasitaikė, kad atsisakytų“, – teigė ji.


Rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalios Gumuliauskienės teigimu, pernai visuomenei naudingoje veikloje dalyvavo per 600 socialinių pašalpų ar kompensacijų gavėjų. Keletui teko sustabdyti pašalpų mokėjimą, nes neatvyko padirbėti. Ji priminė, kad ne visi kviečiami dalyvauti šioje veikloje, kaip antai pensininkai, nėščiosios, neįgalieji, slaugantys artimą žmogų, dirbantys, besimokantys stacionariai, namuose auginantys mažamečius vaikus ir kiti.


Socialinės paramos skyrius pateikia seniūnijoms duomenis dėl pašalpų mokėjimo ir sąrašą žmonių, kurie gali būti kviečiami dalyvauti visuomenei naudingame darbe. Beje, negalima siūlyti darbo, reikalaujančio specialių žinių, išmanymo, pasiruošimo. „Darbą organizuoja seniūnai – jis vyksta sklandžiai, – teigė D. Gumuliauskienė. – Įtakos turi nustatytas optimalus laikas – 10 valandų už 350 Lt socialinę pašalpą, o daugiausia – 18 val. reikia padirbėti.“ Ji pridūrė, kad visgi pasitaiko nepatenkintų nauja tvarka. „Sprendžiame, jog tėvui ar mamai nesutinkant padirbėti už socialinę pašalpą, ją mokėti tik vaikui ir galbūt ne grynaisiais“, – kalbėjo ji.


D. Gumuliauskienė prisiminė, kad vienas tėvas teiravosi, ar jis negalėtų atidirbti už dukrą. „Betgi šia tvarka ir stengiamasi išsiaiškinti, ar nepiktnaudžiaujama pašalpomis“, – akcentavo ji.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių