Per metus rajone – 100 neblaivių vairuotojų

„Neblaivių vairuotojų keliuose nemažėja. Situaciją gali keisti tik didėjantis žmonių sąmoningumas. Esame dėkingi rajono gyventojams, kurie nelieka abejingi ir apie įtartinai vairuojančius asmenis praneša policijai. Tik bendraudami ir bendradarbiaudami keliuose galime dar labiau apsaugoti save ir kitus“, – įsitikinusi rajono Policijos komisariato viršininkė R. Stasiulaitienė.

Policijos suvestinės mirgėte mirga nuo pranešimų apie neblaivius vairuotojus ar jų sukeltus eismo įvykius. Nuo praėjusių metų tiems, kurie alkotesterin pūsteli daugiau nei 1,5 promilės, taikoma ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė. Tačiau, pasak rajono Policijos komisariato viršininkės Rasos Stasiulaitienės, šios permainos pažeidėjų nebaugina. Pareigūnai per 2017 metus suskaičiavo 100 ikiteisminių tyrimų dėl neblaivių vairuotojų.

Prisibijojo tik pirmaisiais mėnesiais

– Pralėkė pirmieji metai, kai neblaiviems vairuotojams, kurių kraujyje užfiksuota daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, taikoma baudžiamoji atsakomybė. Ar šios permainos sudrausmino vairuotojus rajono keliuose?

– Neblaivių vairuotojų, lyginant 2016-uosius ir 2017-uosius metus, tikrai nesumažėjo. Per praėjusius metus pareigūnams įkliuvo 100 asmenų, įpūtusių daugiau nei 1,5 promilės. Pažeidėjų sugriežtintos bausmės nebaugina. Jei jie prasižengia pirmąjį kartą, atsiperka areštu ar laisvės atėmimu iki vienerių metų arba bauda. Žinoma, konfiskuojamas automobilis. Tačiau pasitaikė ne vienas atvejis, kai neblaivūs asmenys ir vėl vairavo automobilį išgėrę ir net praradę teisę vairuoti. Permainų rezultatą, manau, pastebėsime tik kitais metais, kai pakartotinai bausti asmenys neišvengs griežtesnių bausmių.

– Kuriais mėnesiais, savaitės dienomis išgėrusių drąsuolių, sėdusių vairuoti, užfiksuota daugiausia?

– Tikėtina, kad žiniasklaidoje garsiai nuaidėjusi sugriežtinta atsakomybė dėl vairavimo išgėrus pažeidėjus šiek tiek sudrausmino pirmaisiais metų mėnesiais. Sausį ir vasarį buvo ganėtinai ramu. Tačiau pikas prasidėjo atšilus orams. Gegužę sučiupome 16, liepą – 18, rugpjūtį – 11 neblaivių vairuotojų. Paūmėjimą pastebime savaitgaliais, ypač sekmadienį. Štai vieną gegužės savaitgalį nuo penktadienio iki pirmadienio sulaikyti net 6 daugiau nei 1,5 promilės į alkotesterį įpūtę vairuotojai.

Rekordininkas – motorolerininkas

– Ar galima teigti, kad dažniausiai prie automobilių vairo išgėrę sėda jaunuoliai, ypač vaikinai?

– Pažeidėjų gretose vos keletas moterų. Negalima klijuoti etiketės, kad neblaivūs transporto priemones vairuoja tik jaunuoliai. Priešingai – iki 25 metų neblaivių asmenų per 2017-uosius sulaikėme tikrai nedaug. Pastebime, kad neblaivių vairuotojų amžius svyruoja nuo 30 iki 45 metų.

– Koks dažniausias scenarijus?

– Sėsti prie automobilio vairo išgėrus dažniausiai paskatina pagirios. Asmenys važiuoja iki artimiausios parduotuvės ir įkliūva. Šiai grupei žmonių įpūsti 1,5 promilės yra normalu. Tiesa, tarp neblaivių vairuotojų – ir įmonių darbuotojai darbo metu, traktoriaus vairuotojai.

Tačiau tikrai negalima teigti, kad vairuotojų neblaivumą lemia vien linksmybės. Pasitaiko atvejų, kai asmenys išgyvena šeimynines ar asmenines dramas. Neigiamas emocijas skandina alkoholio pagalba, o retkarčiais net sąmoningai išgėrę sėda prie vairo rizikuodami savo gyvybe.

– Galbūt pasitaiko ir kuriozinių atvejų?

– Kalbėdami apie įsimintiniausias istorijas su kolegomis visuomet šypsomės prisiminę atvejį, kai sučiupome neblaivų vairuotoją, skubėjusį pas merginą. Jaunuolis su didžiule rožių puokšte ir šampano buteliu atsidūrė areštinėje.

– Koks užfiksuotas promilių rekordas rajone praėjusiais metais?

– Liepos 30 d. Svencelės kaime pavakare sulaikėme 38 metų motorolerio vairuotoją. Jis į alkotesterį pūstelėjo 3,79 promilės.

Didieji pagalbininkai – gyventojai

– Kuriose rajono vietose sulaikoma daugiausia neblaivių vairuotojų?

– Opiausia – Priekulės seniūnijoje, Doviluose ir Gargžduose. Tačiau noriu pabrėžti, kad tai toli gražu nereiškia, kad vairuotojai – šių vietovių gyventojai. Pažeidėjai tik sulaikomi tose seniūnijose, kuriose telkiamos didžiausios pareigūnų pajėgos dėl registruojamų teisės pažeidimų skaičiaus. Jie gali būti atvykę ir iš Klaipėdos ar kito miesto.

– Ar apie įtartinai vairuojančius asmenis praneša gyventojai? Galbūt jie net patys pažeidėjus sudrausmina?

– Policija vykdo reidus, tačiau išaiškinti visus neblaivius vairuotojus – sudėtinga. Bet džiaugiamės, kad mūsų rajono gyventojai išties pilietiški. Nuolat sulaukiame skambučių iš aktyvių bendruomenių narių, seniūnijų darbuotojų. Ypač kaimo vietovėse žmonės puikiai vienas kitą pažįsta. Tad vardan ramybės ir saugumo, pastebėję galimai neblaivų asmenį, iškart skambina bendruoju pagalbos telefonu. Pasitaiko atvejų, kai gyventojai patys sustabdo pavojingai vairuojantį asmenį ir atima iš jo mašinos raktelius.

– Ar dažnai neblaivūs vairuotojai įkliūva tik sukėlę eismo įvykius?

– Apie 20 proc. vairuotojų pareigūnų akiratin patenka gavus pranešimą apie eismo įvykį. Laimei, dažniausiai tai apsiriboja įvažiavimu į tvorą ar šiukšlinės nuvertimu.

– Kaip manote, kokios prevencinės priemonės sustabdytų nesibaigiantį neblaivių vairuotojų bumą?

– Vaistų nuo šios opos įvairiais būdais jau ieškome daug metų. Tačiau esu įsitikinusi, kad ši problema – globali, o teigiamus pokyčius gali lemti tik didėjantis žmonių sąmoningumas bei kintantis požiūris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių