Patarimai, kaip valdyti savo finansus pandemijos ir karantino metu

Nepaisant to, kaip kai kuriems žmonėms puikiai sekėsi ne vienus metus iš eilės, visiškai netikėtai prasidėjus pandemijai ir įvedus karantiną situacija apsivertė aukštyn kojomis. Tuomet žmonės akimirksniu ėmė kelti sau tuos pačius klausimus, susijusius su jų turimų paskolų grąžinimo įmokų padengimu, darbo vietos išsaugojimu, santaupomis ir kt.

Taigi, asmeniniai finansai tapo labai svarbia ir plačiai diskutuotina tema, kuriai žmonės ėmė skirti vis daugiau dėmesio. Todėl labai naudinga pateikti keletą patarimų, kuriais pasinaudojus asmeninius finansus pandemijos ir karantino laikotarpiu valdyti turėtų būti lengviau.

Peržiūrėkite savo mėnesinį biudžetą

Labai dažnai žmonės į savo mėnesinį biudžetą nėra linkę atidžiai pažvelgti iki tol, kol jiems nelauktai ir netikėtai tenka susidurti su rimtais finansiniais iššūkiais ir sunkumais. Tačiau iš tikrųjų asmeninio biudžeto suformavimu turėtų būti pasirūpinta gerokai anksčiau – ir būtent tam, kad jokie netikėtumai ir sunkumai nepajėgtų išmušti iš vėžių ir nesukeltų didesnių finansinių problemų. Patarimai biudžeto formavimui ir asmeninio biudžeto valdymui yra pateikiami nebe priežasties. Jei turėsite aiškiai suformuotą biudžetą ir išmoksite jį valdyti, tuomet lengviau įveiksite įvairias krizes.

Todėl jei jūs iki pandemijos nebuvote ėmęsi jokių praktinių žingsnių savo biudžeto planavimui ir jo valdymui, finance43.com/lt/ pataria, kad tai turėtumėte padaryti dabar. Ir viso to tikrai nereikėtų suprasti kaip labai komplikuoto ir sudėtingo proceso. Savo asmeninį biudžetą galite suprasti labai paprastai – jis yra paremtas jūsų uždirbama mėnesine pinigų suma ir jūsų patiriamomis išlaidomis. Nustatę šiuos du svarbius vardiklius jūs galėsite kur kas lengviau pasirūpinti tiek savo dabartine, tiek ir ateities situacija. Akivaizdu, kad pandemija yra vienas iš tų laikotarpių, kai jūs turėtumėte suprasti, kokią didelę reikšmę jūsų gyvenimui turi pagrindinė finansų valdymo taisyklė, teigianti, kad išleisti visuomet reikėtų mažiau nei uždirbama.

Sumažinkite kiekvieno mėnesio išlaidas

Karantino metu vertėtų ne tik iš naujo įvertinti savo asmeninį biudžetą, tačiau taip pat ir pasistengti sumažinti savo kiekvieną mėnesį patiriamas išlaidas. Be abejo, kai kuriems žmonėms tai padaryti turėtų būti lengviau – ypač, jei jie turi sąlygas dirbti iš namų. Pastaruoju atveju jiems nebereikia patirti papildomų transporto išlaidų, mokėti už pietus kavinėse ir restoranuose, galvoti apie savo stilių ir jo atnaujinimą bei kitus dalykus, kurie prisideda prie didesnių išlaidų patyrimo.

Tuo tarpu, jei galimybės dirbti iš namų nėra, vis tiek reikėtų imtis atitinkamų priemonių, kurių pagalba galėtumėte sumažinti savo išlaidas. Tai padaryti galima labai nesudėtingai. Jums tereikia peržiūrėti visų savo mėnesinių išlaidų sąrašą, o tuomet nuspręsti, kurios iš jų nėra tokios svarbios ir būtinos. Jų atsisakę galėsite savo biudžete atrasti daugiau papildomų lėšų.

Kita vertus, nereikėtų pamiršti ir dar vieno svarbaus veiksnio, kuris gali padidinti patiriamas išlaidas – ir tai neabejotinai yra žmonių laisvalaikis. Nors iš pirmo žvilgsnio prasidedant karantinui žmonės ima galvoti, kad patirs mažesnes išlaidas savo laisvalaikiui, nes nebeturės galimybės eiti į įvairias iki tol jiems įprastomis buvusias laisvalaikio vietas (restoranus, klubus, SPA centrus ir kt.), vis dėlto neilgai trukus jie savo pinigus ima skirti pirkiniams ar paslaugoms, kurių iki tol jiems visiškai nereikėjo. Tokiu būdu jie pasąmoningai bando kompensuoti pramogų trūkumą bei bando susigrąžinti ankstesnį savo gyvenimą, prie kurio jie buvo pratę. Tačiau tokiais atvejais reikėtų būti labai atidiems ir racionaliems, neleidžiant sau išlaidauti tam, ko jums iš tikrųjų nereikia.

Dažniau gaminkite patys

Atrodytų, kad šis patarimas yra tiesiog akivaizdus ir savaime suprantamas – juk jei pradėsime dažniau gaminti patys, galėsime lengviau sutaupyti daugiau pinigų ir kartu pagerinsime savo kasdienės mitybos racioną. Tačiau iš tikrųjų pastebima, kad pandemijos laikotarpiu reikšmingai išaugo į namus maistą pristatančių kavinių ir restoranų užsakymų skaičius. Tai rodo, kad gerokai daugiau žmonių ėmė maistą užsisakinėti į namus, dar kartelį į šalį nustumdami galimybę gaminti patiems.

Ir nors akivaizdu, kad maisto gaminimas namuose reikalauja papildomo laiko ir pastangų, vis dėlto tokiu būdu galima sumažinti savo išlaidas. Trumpiau tariant, sumažėjusios išlaidos nulemia didesnes papildomas santaupas, kurios suteikia didesnę ramybę ir padeda krizinius laikotarpius išgyventi kur kas lengviau.

Rečiau keliaukite į parduotuvę

Tai yra dar vienas patarimas, kuris padeda daugiau sutaupyti. Kadangi pandemijos laikotarpiu kiekvienam yra rekomenduojama daugiau laiko praleisti namuose ir nesant rimtos priežasties neiti į parduotuves ar prekybos centrus, pasinaudojus šia rekomendacija galima sumažinti savo išlaidas.

Apklausos rodo, kad žmonės, kurie visuomet buvo pratę maistą gaminti namuose, pandemijos metu į parduotuves keliauja rečiau, kadangi jie dar daugiau dėmesio skiria savo kasdienio meniu planavimui. Tokiu būdu jie gali iš anksto numatyti, ką valgys ateinančią savaitę, todėl vos vieno apsilankymo parduotuvėje metu įsigyja tai, ko jiems reikia bent 5 ar 7 dienoms. Visa tai reikšmingai veikia ir jų asmeninius finansus, kadangi tuomet išvengia pagundų reguliariai įsigyti vieną ar kitą prekę, kurios iš tikrųjų nereikia.

Pasinaudokite mokesčių atidėjimo galimybe

Jei jūs susiduriate su finansiniais sunkumais ir dabartiniu laikotarpiu jūsų asmeniniai finansai nėra stabilūs, galite pasinaudoti ir mokesčių atidėjimo galimybe. Tiesą sakant, tokia galimybe pasinaudoja pakankamai didelė dalis tiek juridinių, tiek ir fizinių asmenų, vykdančių vienokią ar kitokią komercinę veiklą. Todėl net jei jūs iki šiol dar niekuomet nebuvote naudojęsi tokiomis galimybėmis, turite suprasti, kad pandemijos laikotarpiu, kuomet situacija nėra prognozuojama ir nėra galimybės numatyti, kas bus rytoj, mokesčių atidėjimas gali palengvinti jūsų finansinę padėtį ir padėti jums pasijusti saugiau.

Lygiai tą patį būtų galima pasakyti ir apie jūsų turimus įvairius finansinius įsipareigojimus, pvz., būsto paskolą. Jei manote, kad dėl paskolos grąžinimo įmokų jums gali iškilti didesnių finansinių bėdų, turite galimybę kreiptis į savo kreditorius ir susitarti dėl kredito atostogų ar įmokų sumažinimo.

Nebesinaudokite savo kredito kortelėmis

Iki šiol daugybė žmonių, turinčių kredito korteles, mano, kad tai yra „nemokami pinigai“. Tačiau toks požiūris yra daugiau nei neteisingas. Tiesą sakant, vadovaujantis tokiu klaidingu požiūriu galima labai reikšmingai pabloginti savo asmeninę finansinę situaciją. Todėl jei jūs iki šiol nevengdavote naudotis kredito kortele, pandemijos ir karantino metu turėtumėte pasistengti savo įpročius pakoreguoti. Ir, laimei, tai padaryti jums turėtų būti lengviau – ypač, jei būsite optimizavę asmeninį biudžetą ir pasistengę sumažinti savo išlaidas. Tokiu atveju sumažės tikimybė, kad jums kils noras dažniau išsitraukti savo kredito kortelę ir ja atsiskaityti. Taigi, elkitės atsakingai ir pasistenkite priimti apgalvotus finansinius sprendimus.

Pradėkite taupyti kiekvieną savaitę

Taip pat, kaip ir investavimo atveju, taupydami savo pinigus jūs imatės kitos pasyvaus pobūdžio galimybės, padedančios gerinti jūsų finansinę situaciją. Jei norite, kad jūsų finansinė situacija pagerėtų ir taptų stabilesnė, turėtumėte pradėti kiekvieną savaitę ar kiekvieną mėnesį tam tikrą dalį savo turimų pinigų atidėti taupymui. Tam galite atsidaryti ir taupomąją banko sąskaitą – jei tokiu būdu manote, kad taupyti jums bus lengviau.

Suma, kurią jūs kiekvieną savaitę ar mėnesį nuspręsite atidėti taupymui, tiesiogiai priklausys nuo jūsų gaunamų pajamų ir patiriamų neišvengiamų išlaidų dydžio, todėl apgalvokite, kokia suma jūsų situacijoje galėtų būti optimaliausia ir kokios sumos atidėjimas taupymui nesukeltų papildomų sunkumų. Kaip bebūtų, nepaisant to, kiek pinigų atidėsite, net ir nedidelė suma, skiriama taupymui, prisidės prie jūsų finansinės gerovės.

Pradėkite investuoti

Žinoma, šis patarimas kai kuriems iš jūsų iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kaip labai neįprastas ir ypač rizikingas. Tačiau nors investavimas visuomet yra susijęs su papildomų rizikų prisiėmimu, vis dėlto jis yra susijęs ir su papildoma investicine grąža bei didesniu finansiniu stabilumu bei saugumu.

Yra keli būdai, kaip kiekvienas iš mūsų gali užsidirbti pinigų. Vienas iš jų yra nuolatinis darbas, o kitas – pasyvūs pajamų šaltiniai, tokie kaip investavimas ar kiti panašūs finansiniai instrumentai. Ir nors investavimo atveju finansinę grąžą dažniausiai matome gerokai vėliau ir ji nebūna tokia didelė, kaip pajamos, gaunamos iš mūsų nuolatinio darbo, vis dėlto nereikia pamiršti, kad tokia grąža yra gaunama be jokių papildomų pastangų ar didesnių laiko sąnaudų. Be to, jei pasirenkami investiciniai instrumentai, kurie yra susiję su ilgalaike finansine grąža, tampa lengviau pasiruošti ir ateityje galimiems finansiniams sunkumams, kurių nėra galimybės numatyti iš anksto.

Imkitės papildomos veiklos

Pandemijos laikotarpis ir karantinas ne vieną žmogų privertė ieškoti papildomų uždarbio būdų, tokiu būdu ne tik padedant padidinti savo gaunamas pajamas, tačiau taip pat ir paįvairinant savo kasdienybę.

Žinoma, nemenka dalis žmonių, kurie ilgą laiką užsiima ta pačia veikla (pvz., dirba samdomame darbe visu etatu), apie papildomą veiklą nė nenori pagalvoti. Tačiau jei karantino metu darbuotojams yra suteikiamos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu ir darbo krūvis nebėra toks didelis, jie turėtų pagalvoti ir apie galimybę užsiimti veikla, galinčia tapti ir papildomų pajamų šaltiniu, kuris reikšmingai pagelbėtų tokiais sudėtingais laikotarpiais.

Kaip bebūtų, jei jūsų pajamų šaltiniai bus diversifikuoti, tai jums turėtų pagelbėti lengviau išgyvenant bet kokius sudėtingesnius gyvenimiškus laikotarpius. Niekas nesitikėjo, kad teks susidurti su pandemija ir bus įvestas karantinas. Niekas negalėjo net pagalvoti, kad daugeliui įprastu buvęs gyvenimo ritmas visiškai pasikeis ir teks didžiąją laiko dalį praleisti tarp keturių sienų. Visa tai daugeliui žmonių yra visiškai nauja ir neįprasta. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad mes ir toliau turėtume su visu tuo susitaikyti, nebandydami nieko keisti.

Negalime būti tikri, kada prasidės nauja pandemija ir kaip ji paveiks mūsų gyvenimą. Taip pat niekuomet negalime žinoti, kaip seksis įmonei, kurioje mes dirbame ir kuri mums moka atlyginimą. Tai reiškia, kad jei mes pasirūpinsite papildomais pajamų šaltiniais, turėsime stabilesnes pajamas ir galėsime gyventi kur kas ramiau.

Patobulinkite savo įgūdžius

Karantinas yra puikus metas savo įgūdžių patobulinimui. Labai dažnai žmonės teigia neturintys laiko tobulinti savo įgūdžius ir pagilinti savo žinias vienoje ar kitoje srityje. Todėl nereikėtų praleisti progos karantino metu įgyvendinti tai, ko nepavyko įgyvendinti įprastomis gyvenimo sąlygomis. Jei pasitobulinsite, jūs taip pat įgysite ir didesnį konkurencinį pranašumą darbo rinkoje. Ir nors tai pareikalaus papildomo laiko bei pastangų, neilgai trukus pajusite akivaizdžius privalumus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių