Pasirinkimo kryžkelėje: auginti kiaules ar imti išmoką?

Plintant afrikiniam kiaulių marui ir griežtėjant biologinės saugos reikalavimams Klaipėdos rajone pernai 59 smulkieji ūkininkai atsisakė kiaulių – šių sumažėjo 90-čia. Tačiau užregistruota beveik 300 ūkių, kuriuose laikoma iki 10 kiaulių, 9-iuose – iki 100. Mūsų teritorijos dar nepatenka į afrikinio kiaulių maro zoną, bet ŽŪM siūlo išmokas už paskerstas kiaules. Ką apie tai galvoja smulkieji ūkininkai?

Atsisakyti neketina

Judrėniškė Vaida Bernotienė savo ūkelyje laiko karvę, porą prieauglių ir 10 kiaulių. Iš to šeima nepragyventų – abu su vyru dirba įmonėse.

Vaida pasakojo, jog kiaules augina trečią dešimtmetį ir neketina jų atsisakyti, nors ŽŪM siūlo paramą tuo atveju. „Man nesunku auginti kiaules, kurias jovalu šeriu 3 kartus per dieną, bet galiu ir pavėluoti. Tai ne karvė, kurią reikia tuo pačiu laiku melžti, – dėstė Vaida. – Prieauglį man irgi sunkiau prižiūrėti nei kiaules, todėl negaliu į juos išmainyti.“

V. Bernotienė pasakojo, jog patys užsiaugina bulvių, grūdų. „Neapsimoka auginti, jeigu reikia pirkti pašarą“, – patikino ji.

Šiemet ūkininkė už paršelius mokėjo po 80 eurų. „Galėjau pirkti ir už 60 eurų, bet mažesni, jaunesni – verčiau stipresnius įsigyti“, – sakė pašnekovė.

Ne tik jos šeima valgo šviežią ir rūkytą naminę kiaulieną – aprūpina ir giminaičius, bičiulius, kaimynus. „Emigrantai vežasi į užsienį“, – kalbėjo ūkininkė.

Ji tvirtino, jog griežtai laikosi biologinio saugumo reikalavimų – tvartą įrengusi taip, kaip turi būti, todėl neketina prašyti paramos stiprinti apsaugą nuo afrikinio kiaulių maro.

Naudingiau parduoti paršelį

Brigita Vyšniauskienė iš Girininkų kaimo Vėžaičių seniūnijos kasmet nušeria iki 10 kiaulių. Pašaru irgi apsirūpina – užsiaugina bulvių, grūdų. Tačiau paršeliai nepigūs. „Po 75 eurus šiemet mokėjau“, – sakė ūkininkė.

Ji laiko karvę ir „mašinuotą“ pieną sušeria kiaulėms. „Jeigu negauna pieno, blogai auga“, – dalijosi patirtimi pašnekovė. Kiaulę, sveriančią iki 120 kg, nušeria per 6–7 mėnesius. Už gyvojo svorio kilogramą – 2 eurai.

B. Vyšniauskienė džiaugėsi, kad ekologiškais pašarais užaugintos mėsos užtenka ne tik savo šeimai, bet ir giminaičiams.

Ji tvirtino, jog tvartą sutvarkiusi pagal visus biologinės saugos reikalavimus: turi dezinfekcinio skysčio, aprangą ir kita. „Darome viską, kad afrikinis kiaulių maras nepatektų, ir tikime, jog aplenks, – kalbėjo B. Vyšniauskienė ir pridūrė: – Kol nėra maro, kiaulių neatsisakysime.“

Šalpėniškė Justina Rimkienė visą gyvenimą augina kiaules, bet per paskutiniuosius kelerius metus prislėgė suvaržymai, ir pajamų sumažėjo. „Tikriausiai valdžia nebenori, kad smulkieji ūkininkai augintų savo tvarteliuose, o penėtų tik kompleksuose“, – svarstė pašnekovė.

Ji sakė laikanti tik vieną kiaulę, o sūnus augina dešimtį. Kaime jas laikančiųjų gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Anksčiau Justina laikė paršavedžių, bet sugriežtėjus reikalavimams atsisakė. Sūnus turi dvi paršavedes, pasak jos, tik tiek leidžiama. „Bet paršavedes labiau apsimoka laikyti nei auginti bekonus: už paršelį gauna 70 eurų, už bekoną – 130 eurų, – dėstė ūkininkė. – Kai visi atsisakys paršavedžių, nebebus paršelių ir kiaulių nebeliks – visi valgys didžiuliuose kompleksuose pramoniniu būdu užaugintų gyvulių mėsą.“


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Eva Šilinskienė: „ŽŪM įsakymu nuo šių metų kovo 4 d. iki balandžio 30 d. smulkieji kiaulių laikytojai, kurie laiko nuo 1 iki 100 kiaulių, kviečiami kreiptis į rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrių ir teikti paraiškas pagalbai pagal tris priemones. Paraiškas gali teikti ir mūsų rajono kiaulių augintojai, nors teritorija nepatenka į afrikinio kiaulių maro zonas.

    Atsisakantiesiems kiaulių mokama 100 eurų išmoka už kiekvieną paskerstą ar nugaišintą kiaulę nuo 2019 m. sausio 1 d. su sąlyga, kad atsisako jas laikyti 3 metus.

    Atsisakiusiems kiaulių ir planuojantiems įsigyti kitų rūšių ūkinių gyvūnų (išskyrus kiaules) pareiškėjams atlyginama iki 90 proc., bet ne daugiau kaip 2 000 Eur išlaidų vienam pareiškėjui kitų ūkinių gyvūnų (išskyrus kiaules) įsigijimui. Kiaules pakeitę gyvūnai gali būti įsigyti nuo 2018 m. spalio 16 d. Pasinaudojus šia parama įsipareigojama 4 metus auginti kitų rūšių ūkinius gyvūnus, išskyrus kiaules.

    Kiaulių laikytojai, kurie neplanuoja atsisakyti kiaulių auginimo, tačiau nori apsaugoti savo ūkius nuo besiartinančio afrikinio kiaulių maro, gali gauti iki 90 proc. kompensaciją, bet ne daugiau kaip 900 eurų, vienam pareiškėjui biologinio saugumo reikalavimams įgyvendinti reikalingų priemonių įsigijimo išlaidoms kompensuoti. Pasinaudojus šia parama galima ne tik įsigyti dezinfekcinių priemonių ar priemonių nuo graužikų, vabzdžių ir kitų kenkėjų, bet ir apsitverti kiaulių laikymo vietas, įsidėti vartus, langus. Išlaidos šioms priemonėms įsigyti gali būti patirtos nuo 2018 m. spalio 16 d.

    Raginame ūkininkus nelaukti, kol mūsų rajone bus nustatytas afrikinis kiaulių maras ir pradėtas priverstinis kiaulių naikinimas, bet imtis visų priemonių, kad jo išvengtume. Tikslas – ne uždrausti auginti kiaules, bet augintojams padėti pasinaudoti visomis galimybėmis šią ligą sustabdyti. Tam būtina iš anksto ruoštis nelaukiant, kol maras ateis į rajoną.

    Kreiptis į Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistę Evą Šilinskienę tel. (8 46) 45 22 62, el. p. eva.silinskiene@klaipedos-r.lt.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių