Pasikartojantys motyvai

Apie kartų interesų susikirtimus, skirtingas nuomones ir elgesio normas kalbėta ir sovietmečiu. Kartais į klasės valandėlę vyresniuosius pakviesdavo diskusijai, tačiau pašnekesiai būdavę paviršutiniški, dirbtini. Tylioji, karo siaubo traumuota, išgyvenusi istorijos peripetijas karta negalėjo būti atvira. „Na, ir jaunimas šiais laikais“ – girdėjome mes, bumerių kartos, laisvės ir galimybių rinktis neturėję vaikai. Dabar šie žodžiai išsprūsta mums. Vyresnieji buvo mūsų kritikos taikinys. Kaip ir jaunimui šiandien.

Šiuo metu visuomenę sudaro keturios aktyvios kartos: pokariu gimusieji bumeriai (1947–1965), X karta (1966–1982), beje, lūžio karta dėl požiūrio į šeimos kūrimą, Y – ypatingieji (1983–2000) ir Z-etai, gimusieji po 2000-jų. Griežtų laiko ribų tarp jų nėra.

Kalbėtis su vyriausios kartos žmonėmis – man maloni užduotis. Kiek išminties, patirties sukaupta per gyvenimo dešimtmečius. Žavi jų šviesus žvilgsnis į pasaulį, pagarba kitiems. Tačiau naujosios kartos požiūris į gyvenimą taip pakitęs, kad jiems šių mintys – tarsi dinozaurų. Štai „trisdešimtųjų metų“ gimimo kartos atstovė neatsistebi, jog gyvena sau porelė, rodos, kaip balandėliai rojuje, bet po metų kitų išsiskiria, vaikai lieka našlaičiai. O ji šventai įsitikinusi, kad vaikams reikia abiejų tėvų.

Beje, pernai Klaipėdos rajono CMS visoms įregistruotoms santuokoms teko pusė tiek ištuokų. Panaši tendencija ir šalyje. Tai gal tiesa, jog kuo daugiau pamokslinių knygų, dvasinių mokyklų, tuo daugiau skyrybų? Puoselėti gražius santykius šeimoje nebelieka nei laiko, nei noro.

Atsivertęs vieno iš etiškiausių pripažinto (nesuvokiama už ką?) respublikinio leidinio priedą gali skaičiuoti žvaigždžių pasaulio laimingiausias ir skausmingiausias akimirkas, meilės blyksnius ir šeimos griūties dramas. Bet „dinozaurų“ kartos atstovas gali paprieštarauti: ak, tos mūsų žvaigždės – tik iki Lazdijų... Jo jaunystėje, sovietmečiu, garsenybės nebuvo vadinamos žvaigždėmis. Mat šios tik vakaruose, „supuvusiame“ kapitalizme, spindėjo.

Štai skelbiama, kaip neįprastai modeliui pasipiršo mylimasis – magiškoje vietoje, Tailande. Matyt, suskubo „balandėliai“ atskristi iki koronaviruso proveržio. O va, kitai žvaigždei širdies draugas sužadėtuvių žiedą užmovė Zanzibare... Bet kodėl šeimą, kaip pamatinę vertybę deklaravęs dainininkas, laidų vedėjas, staiga ją paliko ir išskrido į Ameriką su kita skyrybų žaizdas besilaižančia žvaigžde? Skirtingais keliais pasuko ne taip seniai amžiną meilę prisiekę dainininkė ir šokėjas. Keisčiau, kad teismo išskirta žvaigždžių porelė per šventes susitaikė. Ko tikėtis?

Ir graudu, ir gaila, kad vos išsiskyręs trečią kartą vedė turtingas vienos savivaldybės meras 20-čia metų jaunesnę moterį. Seimo narys irgi trečią kartą susituokė su gerokai jaunesne mylimąja. Nejaugi pabaiga?

Tik žiupsnelis naujienų iš žvaigždžių pasaulio. Jų gyvenimas kitoks – pakylėtas nuo murzinos realybės, pagražintas. Ir stačiai byloja: žiūrėkite, kokie mes, žavėkitės... Gyvenimas – tarsi žaidimas su kaladėlėmis, kurias pastačius tuoj pat sugriūva. Žmogus – kaip daiktas: norėjo – pasiėmė, nusibodo – numetė. Laisvė rinktis – juk mes laisvi. Betgi žmonės turi jausmus. Ir kaip naiviai šioje vietoje turi atrodyti Mažojo Princo žodžiai: jeigu susipažinai, tai visą gyvenimą esi atsakingas. Pasakomis bumerių kartos X vaikai nebetiki, juolab Y-grekai ir Z-etai.

Ir kaip nustembi pramogų pasaulyje atradęs realybės neprarandančių žvaigždžių. Antai jauno žinomo dainininko žmonai vyras – didžiausias gyvenimo ramstis. Baisias krizes, kurias patiria kiekviena šeima, ši pora ištvėrė. Kaip dauguma bumerių, juolab „dinozaurų“.

Virginija LAPIENĖ

Taip pat skaitykite:

A. Bogdanovas. Svarbu didinti gyventojų pasitikėjimą ir gerinti paslaugų teikimą
Rinkimų drama baigėsi P. Gražulio pergale:  R. Petrauskienė sustoti neketina
Panaudotoms žvakidėms – specialūs konteineriai kapinėse
Pertekliniai ženklai prie įstaigų
Jaunieji gargždiškiai – II lygos nugalėtojai
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate – setas su 70 taškų
Veiviržėniškės gėlės – įvairioms progoms
Apdraudusieji ūkinius gyvūnus gali susigrąžinti dalį išlaidų
Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis
Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį
Konsultavimo paslaugos kaime –  abipusė nauda

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi?

Seimo rinkimų antrojo turo Klaipėdos…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook