Parama pirmajam būstui sudomino jaunas šeimas

Mažinti atotrūkį tarp didmiesčių ir regionų, stabdyti emigraciją – šias problemas Seimas viliasi spręsti, skirdamas jaunoms šeimoms valstybės finansinę paskatą įsigyti pirmajam būstui regionuose. Vos tik rugsėjo 1-ąją įsigaliojo įstatymas – Klaipėdos rajono savivaldybė buvo užversta prašymais. Rajonas yra antras pagal populiarumą visoje Lietuvoje. Norinčiųjų čia įsikurti daug, tačiau šiemet laimingųjų, gausiančių valstybės finansinę paskatą, – tik 9 (rajone).

Pildė per naktį

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Inesa Vytienė pasakojo, kad dauguma jaunų šeimų šiai paramai ruošėsi iš anksto, atliko reikalingus „namų darbus“: daug kas lankėsi Savivaldybėje, konsultavosi, kokių dokumentų reikia, kokios sąlygos ir pan. „Tiems, kurie sistemingai ruošėsi, viską suplanavo, nekilo problemų. Prašyme reikėjo tiksliai nurodyti norimo įsigyti nekilnojamojo turto adresą – buto, namo ar sklypo, kuriame ruošiasi statyti. Taip pat reikia VMI deklaruoti turtą už praėjusius kalendorinius metus (2017) pagal FR0001 formą. Daug kas deklaravo įprastine tvarka, tačiau pastaroji šiuo atveju netiko. Dėl to buvo ir skaudžiai nukentėjusiųjų, vien dėl minėtos formos neužpildymo teko atsidurti eilės gale“, – aiškino I. Vytienė.

Anot vyriausiosios specialistės, kad jaunoms šeimoms ši parama itin aktuali, rodo prašymų gausa ir tai, jog prašymai buvo pradėti pildyti vos tik laikrodžio rodyklė išmušė 24 val. ir prasidėjo rugsėjo 1 d.: „Kai kurie žmonės sakė, jog 1.40 val. sistema buvo užstrigusi ir prašymus baigė pildyti tik 5.40 val.“ Buvo nesudėjusiųjų bluosto per naktį, kad tik pavyktų pasinaudoti valstybės finansine paskata.

Net iš kito Lietuvos galo

Iš viso Klaipėdos rajono savivaldybėje iki spalio 8 d. buvo priimti 189 prašymai. Dokumentai vėliau yra tikrinami, analizuojama šeimos sudėtis, taip pat tikrinama, ar šeima neturi turto, informacija lyginama su Registrų centro duomenimis. Iš pirmųjų 174 prašymų 71 atitiko visus reikalavimus. Tačiau šiemet dėl lėšų stokos valstybės finansinės paskatos teko tik 9 laimingiesiems. Jie ketina įsikurti Gargžduose, Priekulės, Kretingalės, Sendvario seniūnijose. Pagal prašymų pateikėjų dabartinę gyvenamąją vietą matyti, kad Klaipėdos rajone nekilnojamąjį turtą įsigyti nori ne tik mūsų rajono žmonės (žinoma, jų daugiausia), bet ir iš Klaipėdos, Kretingos, Plungės, Šiaulių, Kupiškio rajonų, Šilalės, Skuodo, Alytaus, Telšių, net Kauno, Vilniaus, Zarasų.

Šiemet finansinėms paskatoms pirmajam jaunų šeimų būstui įsigyti skiriami 4 mln. eurų. „Žmonių susidomėjimas didžiulis. Vien per rugsėjo pirmąsias savaites atsakiau į 73 elektroninius laiškus. Ne šabloninius, o pagal kiekvieno asmeninę situaciją. Daug interesantų užsuka ir tiesiogiai į Turto valdymo skyrių. Darbo apkrovimas didžiulis“, – teigė I. Vytienė. Pasak jos, prašymus pirmajam būstui su valstybės finansine paskata įsigyti galima pildyti ir dabar, šeimos yra įrašomos į norinčiųjų pasinaudoti paskata eilę. Tačiau, kaip jau minėta, svarbu, kad abu sutuoktiniai būtų iki 35 m. Daugeliui kyla klausimas, kas bus, jei pildant dokumentus yra 34 m., o kai ateis eilė, jau bus sukakę 35 m. „Teisė į finansinę paskatą nustatoma prašymo pateikimo metu, nustačius teisę, finansinės paskatos laukimo laikotarpis neturi įtakos“, – „Bangą“ užtikrino socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Liutauras Vičkačka.

Dėl Slengių – laikas parodys

Sendvario seniūnija itin patraukli naujakuriams. Tačiau dalis slengiškių nori prisijungti prie Klaipėdos, surinkę parašus jau kreipėsi į LR Vyriausybę. Jei Slengiai bus prijungti prie uostamiesčio, kas atsitiks su tais prašymais, pagal kuriuos jaunos šeimos nori įsikurti būtent Slengiuose? Juk tai jau nebebus regionas. „Tais atvejais, kai pasikeis teritorijoje nekilnojamojo turto ploto vieneto normatyvinė vertė ir ji bus didesnė negu nustatyta įstatyme, finansinė paskata toje teritorijoje nebus teikiama. Kai savivaldybės specialistai formuoja pažymą subsidijai gauti, teritorija, kurioje įsigyjamas būstas, turi atitikti įstatyme nustatytus reikalavimus“, – paaiškino socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas L. Vičkačka.

Gargždiškė Vaida (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo taip pat kreipusis į Klaipėdos rajono savivaldybės administraciją dėl šios paramos, bet viltys subliuško: „Augau Gargžduose, tačiau išvykau studijuoti į Vilnių. Pasklidus kalboms apie subsidiją pirmajam būstui regionuose, grįžome su draugu į Gargždus, nors Vilniuje abu turėjome gerus darbus. Laukėmės vaikelio, bet nebuvome susituokę, dėl to negalėjo skaičiuoti bendrai mūsų pajamų. O mano vienos pajamų nepakanka.“

Gargždiškė Egidija Rudytė-Kmitė „Bangai“ sakė, jog su vyru jau užpildė prašymą, dabar beliko sulaukti paramos. „Labai tikimės gauti. Auginame du vaikus, su vyru planuojame statyti namą Kulių kaime. Tad finansinis prisidėjimas būtų išties vertingas.“

Tai žinotina

  • Jaunoms šeimoms siūlomos subsidijos:

neauginančioms vaikų – 15 proc.;

auginančioms 1 vaiką – 20 proc.;

auginančioms 2 vaikus – 25 proc.;

auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.

  • Padidėjus šeimai galima kreiptis dėl papildomos subsidijos, tačiau kreipimosi metu šeima turi atitikti jaunos šeimos apibrėžimą, tai yra sutuoktiniai arba vienas vaikus auginantis asmuo negali būti vyresni nei 35-erių.
  • Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų. Ji būtų išmokama ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo būsto kredito suteikimo dienos.
  • Sklypui, kuriame turi būti statomas jaunos šeimos būstas, gali būti skiriama ne daugiau kaip 15 proc. būsto kredito sumos.
  • Parama būtų skiriama įsigyjant pirmą būstą tik regione: kompensacijos netaikomos įsigyjant būstą Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestuose, Druskininkuose, Birštone, Neringoje, Trakų mieste, Lentvaryje, taip pat dalyje Utenos ir Palangos miestų.
  • Iš viso buvo pateikti 2080 prašymai subsidijai pirmajam būstui regione gauti. Iš jų priimta 677 prašymai, atmesti – 1106, apdorojama – 32.
  • Kauno rajone pateikti 260 prašymai, Klaipėdos rajone – 189, Vilniaus rajone – 179, Panevėžio mieste – 120. Likusieji 1335 prašymai – kitose savivaldybėse.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių