Pabandę skolintis, kai kurie nebegali sustoti

Šalies gyventojai metus pradėjo su bendra nepadengta pusės milijardo eurų skola. Dalį iš jų slegia pradelstos skolos.

Klaipėdos rajono savivaldybės 654 gyventojai turi skolų bankams ir kredito unijoms, įsiskolinę greitųjų kreditų įmonėms, turi lizingų bei vartojimo kredito. Apie 20 proc. skolų nesumokėję už komunalines, telekomunikacijų paslaugas, pradelsę sumokėti baudas, pinigus vaikų išlaikymui, privalomąjį sveikatos draudimą.

Susikaupia kelios skolos

Skolininkų bazę valdančios bendrovės „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, metų pradžioje šalyje 4 iš 5 pradelstų mokėti eurų – finansinėms institucijoms, 20 proc. – už telekomunikacijų, komunalines ir kitas paslaugas.

„Creditinfo Lietuva“ atstovės Ievos Bieliūnaitės-Jankauskienės pateiktais duomenimis, sausio 14 d. Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojų skola buvo

1 mln. 785 tūkst. 426 eurų. Iš viso skolingi 654 asmenys, bet yra 2 tūkst. 509 eurų skolos. Taigi vienam skolininkui vidutiniškai tenka daugiau nei keturios skolos, vienam vidutiniškai po

2 tūkst. 730 eurų. Klaipėdos miesto savivaldybės skola – daugiau nei 55 mln. eurų, o skolininkų yra 10 tūkst. 237, vienam skolininkui vidutiniškai tenka 5 tūkst. 378 Eur.

Pagal skolų sumą, tenkančią vienam įsiskolinusiam gyventojui, Klaipėdos rajono savivaldybė yra 12-oje vietoje iš 60 šalies savivaldybių (2 730 Eur). Nežymiai skiriasi Rietavo savivaldybės skolininkų suma – 2 tūkst. 740 Eur. Pirmauja Neringos savivaldybė, kurioje vienam skolininkui tenka 5 tūkst. 602 Eur, Klaipėdos miesto –

5 tūkst. 378 Eur, Vilniaus miesto – 3 tūkst. 820 Eur, Kauno miesto – 3 tūkst. 793 Eur, Kretingos rajono – 3 tūkst. 422 Eur.

Pagal skolingų asmenų skaičių (proc.) Klaipėdos rajono savivaldybė yra 53-ioje vietoje, nes skolingi tik 1,2 proc. gyventojų, palyginti su Visagino savivaldybe, beveik 6 kartus mažiau, taip pat ir Akmenės, kurios savivaldybėje skolingi 7,2 proc., Klaipėdos miesto – 6,8 proc., Palangos – 4,6 proc. skolingų gyventojų.

Įklimpsta paleidę gyvenimo vadžias

Įvairios skolos slegia rajono gyventojus. Galo su galu nesuduriantiems žmonėms sudėtinga sumokėti mokesčius už komunalines, telekomunikacijos paslaugas. O kiek jų smaugia nesumokėtos baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, įsiskolinimai už vaikų išlaikymą bei kita.

Apie įsiskolinusius gyventojus sužinoję seniūnijų socialiniai darbuotojai stengiasi jiems padėti. „Vienam už būstą susikaupė 300 eurų skola. Į ją rankas tiesė antstoliai. Padėjome gauti vienkartinę pašalpą, kad padengtų“, – kalbėjo Priekulės seniūnijos socialinė darbuotoja Virginija Šiaulytienė.

„Apie skolininkus sužinome, kai šie kreipiasi dėl socialinės pašalpos ir prašo pinigų nepervesti į sąskaitą, nes šios būna areštuotos. Jie nori, kad mokėtume grynaisiais“, – atskleidė Vėžaičių seniūnijoje socialinį darbą dirbanti Stasė Grykšienė.

Stulbina kai kurių gyventojų lengvabūdiškumas. Antai vyriškis pasiėmė paskolą ir nusipirko automobilį. Aplaistęs pirkinį girtas sėdo prie vairo ir įkliuvo policijai.

Pareigūnai paskyrė solidžią baudą – juk mažiausia – 2 500 eurų. Prarado ir darbą. Skola pučiasi, o pinigų nėra. „Žinau apie dešimtį seniūnijos žmonių, kurie vairavo neblaivūs ir gavo baudas, bet jų nesumokėję“, – sakė pašnekovė.

Pasak S. Grykšienės, kai kurių skolos velkasi dešimtmetį. Neįvertinusiai savo finansinių galimybių gyventojai prieš 10 metų prekeiviai įsiūlė brangų buitinį dulkių siurblį. Jis pernai supleškėjo kartu su namu, o 2 tūkst. eurų skola „kabo“. Ši suma be pastogės likusiai skolininkei – tarsi nepasiekiama žvaigždė danguje.

O kiek seniūnijos žmonių persekioja privalomojo sveikatos draudimo skolos: kai kurie nedirba, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje, bet ir nemoka šių įmokų. „Tačiau niekada nežinai, kada susirgsi ar atsitiks nelaimė. Beveik kas savaitę į ligoninę patenka socialiai nedraustas gyventojas. Kaip jam padėti?“ – retoriškai klausė S. Grykšienė.

Jos teigimu, kai kurie gyventojai praranda motyvaciją ir visiškai nebesirūpina savimi. Būna, kad išeina iš šio pasaulio prasiskolinę, palikę skolas artimiesiems.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių