2019 Rugpjūčio 24
Kartu su 7 Žemaitijos rajonuose 25 000 egz. tiražu platinamu spalvotu informaciniu-reklaminiu savaitraščiu 

Olando Kepurę nusėjo palaikų pelenai

Vis dažniau pasirenkamos ne tradicinės laidotuvės – mirusiojo laidojimas į žemę, o palaikų deginimas – kremavimas. Lietuvos įstatymai numato, kad urną su pelenais galima laidoti kapinėse, kolumbariumuose ir tam numatytose vietose. Tačiau, pasirodo, ne visi žino, kur dėti urną su pelenais. Štai Pajūrio regioninio parko teritorijoje, ant Olando Kepurės skardžio, rasti išbarstyti palaikų pelenai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Paliktas net žetonas

Trečiadienio popietę Kretingalės seniūnijos darbuotojas Algirdas Račkauskas ant Olando Kepurės skardžio rado, įtariama, išpiltus kremuotus palaikus. „Juose paliktas net žetonas, ant kurio puikuojasi identifikacinis Kėdainių krematoriumo numeris. Už šį teisės aktų pažeidimą gali grėsti administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 14 iki 60 eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kreipsimės į Kėdainių krematoriumą, aiškinsimės, kokio mirusiojo palaikų pelenai išbarstyti rajono vietovėje“, – „Bangą“ informavo Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė.

Pasak Kėdainių krematoriumo direktoriaus Bernardo Vilkelio, iki šiol tai tik antras atvejis, kuomet gautas kreipimasis radus išbertus palaikus ir krematoriumo žetoną su identifikaciniu numeriu. „Lietuvoje nėra mirusiųjų palaikų apskaitos. Niekas neseka ir nesidomi, kur tie palaikai išvažiuoja kremacijai. Niekas neturi tikslių duomenų, kur tie kūnai yra laidojami“, – pridūrė jis.

Ne pirmąkart

„Žmonės daro keisčiausius dalykus. Kam malonu vaikščioti tarp išbarstytų palaikų pelenų? Juk prie Olando Kepurės lankosi ir šeimos, ir vaikai. Vertėtų paisyti tvarkos“, – komentavo Pajūrio regioninio parko vyr. ekologas Erlandas Paplauskis. Jo teigimu, ženklų, kad žmonės prie Olando Kepurės ar į jūrą išbarsto palaikų pelenus, būta ir anksčiau. Lankytojai parko darbuotojams yra pasakoję, kad prie konteinerių pastebi paliktas urnų kapsules. Praėjusiais metais Šaipių kaime viena jų aptikta ir pačiame konteineryje.

Yra nuomonė, kad vis dažniau mirusiojo palaikų pelenai išbarstomi jūron taupumo sumetimais. Pelenų urnos saugojimo kolumbariume kainos iš tiesų yra nemenkos. Lėbartuose esančiame kolumbariume norint nusipirkti vieną vietą reikės išleisti nuo 950 iki 1 100 eurų.

Laidojimo paslaugas teikiančios įmonės „Amžiaus vartai“ darbuotojai pastebi, kad būtent kolumbariumo įkainiai dažnai atbaido klientus rinktis šią paslaugą. „Jei per mėnesį kremuojama apie 15 mirusiųjų, 12 iš jų laidojami į žemę ir tik 3 saugomi kolumbariume“, – kalbėjo jie.

Žmonių palaikų laidojimo įstatyme aiškiai nurodyta, kur gali būti laidojami kremuoto asmens palaikai. Sąrašas baigtinis: kapavietėje, kolumbariume arba išbarstant kapų teritorijoje įrengtoje specialiai tam skirtoje vietoje. Kaip aiškino Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Rasa Bakaitienė, gyventojai visuomet turi galimybę laidoti urnas kapavietėse nemokamai. Palaikus berti į jūrą, miškus ar kur kitur yra draudžiama. „Rajone yra priimti visi reikalingi sprendimai, vadovaujantis teisės aktais, ir pelenus galima barstyti kapinių teritorijoje tik tam skirtame lauke“, – sakė ji.

Aistė NOREIKAITĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Pasirinkimai

Šiandien „Bangoje“ pasakojame istoriją apie priekuliškio žandaro Emilio Josuttis šeimos likimą. Po daugiau nei septyniasdešimties metų savo buvusių namų Priekulėje…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar Rugsėjo 1- oji Jums yra naujos išlaidos?