Nuo virusų gali apsaugoti paprasčiausia patalpų higiena

Karantinas keičia mūsų gyvenimą, tačiau vienintelis būdas išvengti skaudžių padarinių – būti sąmoningiems, saugoti save, artimuosius ir vyresnio amžiaus žmones, vengti susibūrimo vietų ir laikytis tinkamos gyvenamųjų patalpų higienos.

Gyvenamojo būsto nuolatinio valymo tikslas yra sumažinti mikroorganizmų skaičių gyvenamojoje aplinkoje. Būtina kuo dažniau vėdinti patalpas ir kiekvieną dieną valyti paviršius drėgnuoju būdu. Dažnai liečiami paviršiai turi būti valomi kaip įmanoma dažniau (mažiausiai kartą per dieną, o jei įmanoma, dažniau). Ligas sukeliančių mikroorganizmų koncentracija ant tokių objektų, kaip raktai, durų rankenos, kėdės ir porankiai, stalviršiai, šviesos jungikliai, turėklai, vandens čiaupai, lifto mygtukai, nuotolinio valdymo pultai, elektroniniai įrenginiai (pvz., mobilieji telefonai) ir vandens maišytuvų rankenos, yra didesnė nei ant sienų, spintelių ar palangių.

Patalpos, kuriose nebuvo įtariamų ar patvirtintų COVID-19 ligos atvejų, gali būti valomos paprasčiausiu būdu – namų sąlygomis pasigamintu tirpalu – 1 litrą šilto muiluoto vandens sumaišius su 20 gramų geriamosios arba kalcinuotos sodos. Buitiniai plovikliai su dezinfekciniais priedais taip pat gali būti naudojami gyvenamajam būstui dezinfekuoti.

Atkreiptinas dėmesys, kad prieš naudojant dezinfekcinius tirpalus būtina perskaityti ant jų pakuotės esančias instrukcijas ir jomis vadovautis. Jei paviršiams dezinfekuoti naudojame 0,1% natrio hipochloritą (chlorą), 0,5% vandenilio peroksidą, 62–71% etanolio spiritą, SARS-CoV-2 nužudome per 1 minutę.

Dezinfekcinė medžiaga etanolio spiritas (62–71%) yra gera paviršių, tualetų ir net elektroninių prietaisų dezinfekavimo priemonė. Tačiau prieš valymą būtina įvertinti paviršius. Etanolis yra tirpiklis, tad intensyvus trynimas alkoholiu gali pažeisti laką ar apdailos medžiagas, padarydamas didelę žalą jūsų baldams ar kitiems namų paviršiams. Venkite dažytų ar lakuotų paviršių, įskaitant apdorotą medieną, šveitimo alkoholiu.

Grįžus į namus, viršutinius drabužius rekomenduojama pakabinti atskirai nuo kitų drabužių, o batus nušluostyti šiltu muiluotu vandeniu ir palikti atokiau nuo kitos avalynės.

Po kiekvieno valymo būtina išplauti valymo reikmenis.

Svarbu nepamiršti ir rankų higienos (plovimo) ruošiant maistą, prieš valgymą, po tualeto, po kontakto su gyvūnais ir jų išskyromis, grįžus iš bet kokios viešos vietos. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60% alkoholio.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių