Nuo įstaigų prašymų finansuoti susisuktų net Kalėdų Senelio galva

Klaipėdos rajono savivaldybės strateginio planavimo komisija, posėdžiavusi pirmadienį, tikrai turėjo pasijausti tarsi turėtų Kalėdų Senelio įgaliojimus. Mat įvairiausių prašymų iš Administracijos, viešųjų, švietimo įstaigų, religinių bendruomenių ir kt. svarstymas dėl papildomo finansavimo keliose programose užsitęsė apie dvi valandas. Komisijai pateiktas „kalėdinių svajonių“ sąrašas iškalbingas: nuo noro įsigyti mokyklos valgyklai salotų išdavimo liniją iki darželio siekio vaikučius migdyti saugiose lovelėse, nes senosios esančios be apsaugų, tad mažyliai miegodami iš jų iškrenta. Tarp prašymų gražiai įvyniotas ir poreikis seniūnijų darbuotojų šventinėms premijoms. Iki kitą savaitę vyksiančio rajono Tarybos posėdžio prašymai papildomoms reikmėms į Savivaldybę vis dar tebeplaukia. Tačiau dovanų maišas, skirtingai nei kalėdiniai norai, yra su dugnu – jį riboja rajono biudžeto galimybės.

Šiluma prikaupė skolų

Posėdyje buvo išnagrinėti Strateginio planavimo darbo grupės siūlomi 2018–2020 m. strateginio veiklos plano tikslinimai. Štai Vėžaičių pagrindinė mokykla prašė skirti 4 000 eurų transporto išlaikymo išlaidoms. Mat mokyklai Tarybos sprendimu perduotas mokyklinis autobusas, todėl reikalingos lėšos transporto draudimui, kelionei į Vilnių ir atgal, o dar ir kitoms išlaidoms, kurių pobūdis prašyme nenurodytas. Endriejavo pagrindinė mokykla pateikė prašymą papildomai skirti 2 200 eurų apmokėti šildymui už lapkričio mėnesį, nes 2018 m. sausį buvo apmokėtas 2017 m. gruodžio mėn. įsiskolinimas. Tai ne vienintelis švietimo įstaigos pagalbos dėl šildymo apmokėjimo prašymas. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijai reikia 4,1 tūkst. eurų už gruodį, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijai – 4,1 tūkst. eurų, kadangi 2017 m. turėtas kreditorinis įsiskolinimas už šildymą, Plikių Ievos Labutytės pagrindinei mokyklai – 5,2 tūkst. eurų, Kretingalės pagrindinei mokyklai – 2 tūkst. eurų už lapkritį, o Kretingalės vaikų lopšelis-darželis priminė, kad turi 1,4 tūkst. skolą už praėjusių metų šildymą. Drevernos mokyk­la-darželis irgi prašo lapkričio mėnesio išlaidoms už šildymą padengti 2 000 eurų.

Strateginio planavimo komisijos nariai trumpai pasiginčiję, patraukę pečiais, iš kur tie įsiskolinimai, pamoralizavę, kad, matyt, švietimo įstaigos negeba planuoti savo realių išlaidų, šiems prašymams pritarė. Matyt, vadovaudamiesi logika, kur gi dingsi žiemą basas?

Valgyklų inventorius – populiariausias

Prašymų sąrašas strateginio veiklos plano patikslinimui sudarė net 121 poziciją ir pasižymėjo pageidavimų įvairove. Štai Dovilų vaikų lopšelis-darželis graudino prašymu skirti 1,7 tūkst. eurų lovyčių įsigijimui, paaiškindami, kad senosiose nėra apsaugų, vaikai miegodami krenta iš nusidėvėjusių lovyčių. O ir dar vienas poreikis išlindęs virtuvėje: reikia 600 eurų naujam šaldytuvui įsigyti. Švietimo įstaiga paaiškina, kad laikantis tausojančios mitybos reikalavimų pagausėjo daržovių asortimentas, tad būtent joms jis ir reikalingas.

Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla svajoja įgyvendinti didesnius užmojus. Mat 10,9 tūkst. eurų reiktų ugdymo aplinkos atnaujinimui: dailės ir technologijų kabinetų baldams ir įrangai, virtuvėlei, indaplovei, smulkiai virtuvės technikai, siuvimo mašinoms, spintoms ir kt. įsigyti. Tačiau posėdyje pasiūlyta plikiškiams skirti tik 2,3 tūkst. eurų.

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija suformavo dar gausesnį pageidavimų paketą: iš viso prašoma skirti 12,4 tūkst. eurų, iš kurių 4,5 tūkst. eurų panaudotų įsigyti mėsmalei, salotų išdavimo linijai, 0,9 tūkst. eurų gimnazijos ir darželio valgyklų elektroninėms svarstyklėms įsigyti, o 7 000 eurų gimnazijos valgyklos kėdėms, stalams ir kt. Komisija šiuo metu siūlo gimnazijai skirti 5,4 eurų.

Gargždų lopšelis-darželis „Naminukas“ geidautų bulvių skutimo mašinos už 1,5 tūkst. eurų, nes 30 m. mašina sugedusi nepataisomai. 5 000 eurų prašo Kretingalės pagrindinė mokyk­la Girkalių skyriaus valgyklos inventoriui ir priešgaisrinės apsaugos sistemos instaliavimo darbams atlikti.

Posėdyje Administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius replikavo, kad gal kam nors ir keista, kad valgyklų inventoriui reikia nemažų sumų, pavyzdžiui, elektroninėms svarstyklėms, tačiau tokie yra higienos reikalavimai, kurių švietimo įstaigos privalo laikytis.

Poreikis instrumentams ir kompiuteriams

Rajono švietimo įstaigos svajoja užkaišioti ne tik ūkines reik­mes, bet ir atnaujinti ugdymo priemonių arsenalą. Štai Vėžaičių pagrindinė mokykla prašo 6,5 tūkst. eurų kompiuteriams įsigyti. Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla Gargždų bendruomenės akcijos dėka gavo 2,9 tūkst. eurų, kurie bus skirti specialiam treniruokliui nusipirkti, tačiau iki galutinės sumos dar trūksta 1,6 tūkst. eurų – tad paramos tikimasi iš Savivaldybės. Šiuo treniruokliu naudotųsi spec. lavinimo grupių vaikai, taip pat mokiniai, turintys judėjimo, atramos sutrikimų.

Priekulės muzikos mokykla nurodo, jog reikia 4,1 tūkst. eurų naujam akordeonui su rinktiniais bosais. Mat tik tokiu instrumentu galima groti konkursuose. Gargždų muzikos mokyklai, kurios ugdytiniai yra tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai, yra poreikis įsigyti profesionalų saksofoną altą – instrumentas atsieitų 4,5 tūkst. eurų.

Pasijuto skirstantys orą

Administracijos Sveikatos apsaugos skyrius pateikė prašymą atkurti 30 tūkst. eurų chirurgų paslaugų daliniam finansavimui (23 tūkst. eurų iš jų – darbo užmokesčiui). Strateginio planavimo komisijos nariai susigriebė, jog buvo planuota pasidomėti Gargždų ligoninės sukauptų lėšų panaudojimo efektyvinimu, tačiau šiuo klausimu kol kas nieko nenuveikta.

Priekulės parapijos klebonas Viktoras Ačas posėdžio dalyvius informavo, kad parapijos poreikiams reikėtų turėti susibūrimo vietą, kol kas tam naudojama klebonija, kuri yra tolėliau nuo bažnyčios. Tokioms patalpoms paruošti reiktų 3,5 tūkst. eurų. Iš rėmėjų būtų 25 proc. prisidėjimas. Tarybos narė Regina Kernagienė pareiškė priekaištą esą klebonas viešai dėkojąs už paramą ne tik rajono Tarybai, bet vis pamini ir vicemerę Violetą Riaukienę. Tiek klebonas, tiek vicemerė paaiškino, jog jokio išskirtinumo nesą, o V. Riaukienė prie bažnyčios remonto yra prisidėjusi kaip parapijietė asmeninėmis lėšomis.

Posėdyje kilo diskusija, tai kam yra religinių bendruomenių rėmimo programa, kuriai per metus skiriama 50 000 eurų, jei po šių lėšų paskirstymo susitarimo pagrindu po to vėl teikiami atskiri prašymai.

Strateginio planavimo komisijos posėdžio pabaigoje Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė informavo, kad įstaigų ir Administracijos dabartiniams prašymams patenkinti stinga apie 66 000 eurų. „Tai ką mes čia skirstėme: ar orą?“ – nuostabos neslėpė Tarybos narė Audronė Balnionienė.

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Evelina Valaitytė, „Bangai“ pasiteiravus, iš kur bus gauta reikiamų lėšų prašymams patenkinti, ketvirtadienį atsakė: „Po Strateginio planavimo komisijos posėdžio papildomiems įstaigų ir Administracijos prašymams patenkinti trūko 66,8 tūkst. eurų. Visi prašymai bus patenkinti iš sutaupytų lėšų: kai kuriose programose nepanaudotos visos suplanuotos lėšos, įvykdyti mažesnės nei planuota vertės viešieji pirkimai, vykstančių darbų apmokėjimai perkelti į kitus metus. Tačiau tai nėra galutinė suma, nes iki Tarybos posėdžio vis dar sulaukiama įstaigų ir Administracijos prašymų.“

Vilija BUTKUVIENĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių