Nesame linkstanti smilga

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį skaitydama savo paskutinį pranešimą Seime atsisveikino aukštai pakelta galva. Dalia Grybauskaitė prieš penkerius metus tapo pirmąja valstybės vadove Lietuvos istorijoje, tiesioginiuose rinkimuose perrinkta antrai kadencijai be pertraukos.

Pirmą kartą, kaip Europos Parlamente atidžiai ir pagarbiai klausomasi Dalios Grybauskaitės, turėjau progą įsitikinti, kai maždaug prieš keturiolika metų kartu su kitais regioninės žiniasklaidos atstovais dalyvavau EP klausymuose. Žurnalistai esame kritiški ir tikrai retai alpstame nuo politikų ar aukšto rango valstybės pareigūnų kalbų. Tačiau D. Grybauskaitės pranešimas buvo taip tvirtai sukaltas, toks argumentuotas, kad visi pajutome pasididžiavimą savo šalies atstove. Didžiulėje EP salėje, kurioje dirba daugiau kaip 700 europarlamentarų ir dar šimtai žurnalistų, svečių mes nejučia pradėjome kelti galvas ir tikrai jaustis lygiaverčiais. Pripažinkime, kad tuomet provincijos sindromas mumyse, dar tik naujos ES šalies piliečių sąmonėje, tebebuvo stiprus. Beje, kai kas to sindromo iki šiol nėra savyje išgyvendinęs. Tuomet klausydamiesi D. Grybauskaitės kalbos suvokėme: nesvarbu, kad esame maža šalis, ekonomiškai dar gana silpna, tačiau mes galime konkuruoti intelektu, idėjomis, inovacijomis. O po minėto EP posėdžio vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo dešimtys užsienio šalių žurnalistų, Dalia Grybauskaitė pirmiausia išskyrė mus, dar nedrąsius ir nepatyrusius tarptautinėse spaudos konferencijose dirbti korespondentus iš įvairių Lietuvos rajonų. Ji pagarbiai ir kantriai, tuo pačiu neprarasdama humoro jausmo, mums aiškino ES biudžeto plonybes ir permainų Lietuvoje perspektyvas. Vertinu tai kaip vieną iš geriausių patirtų pamokų: iki šiol žinau, kaip turi atrodyti aukšto lygio spaudos konferencija, kaip reikia klausti, kad į tave atkreiptų dėmesį. Dalia Grybauskaitė mums, rajonų žurnalistams, tada įliejo pasitikėjimo savimi ir, svarbiausia, tikėjimo Lietuvos ateitimi.

Tad vėliau nebebuvo staigmena, kai Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo įvertinta, kaip daug prisidėjusi priartinant Baltijos jūros regioną prie ES ir plėtojant ekonomiką pagal europietiškus standartus. Mūsų šalies vadovės nuopelnai 2004–2008 m. einant Europos Komisijos narės, atsakingos už Bendrijos biudžetą pareigas, 2006 metais įvertinti geriausio metų komisaro apdovanojimu, neoficialiai vadinamu „politikos Oskaru“.

Netrūko mūsų Prezidentei ir tarptautinės žiniasklaidos įvertimų: įtakingas tarptautinės politikos naujienų portalas prieš dvejus metus „Politico“ paskelbė, kas įeina į svarbiausių europiečių sąrašą. Jame tuomet nebuvo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, tačiau 13-oje vietoje buvo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos stiprios pozicijos namuose ir faktas, kad ji gerai išmano, kas yra kas Briuselyje, leido jai turėti neproporcingai daug įtakos Europoje. Mažos šalies Prezidentė pati drąsiai rinkdavosi mūšius tarptautiniu mastu – ji nuolat ragino išlaikyti Vakarų sankcijas Rusijai, padėti Ukrainai gintis, ji akcentavo apie laisvą darbo jėgos judėjimą ES, migracijos krizę.

Užsienio žurnalistai Dalią Grybauskaitę praminė „Geležinė ledi“ ir yra konstatavę: „Lietuvoje, kur politika, skandalai ir nepastovumas yra sinonimai, prezidentė Dalia Grybauskaitė yra solidumo simbolis“.

Nenoriu pasakyti, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo dievybė. Jai, kaip ir kiekvienam žmogui, yra nesvetimos klaidos, galbūt buvo perlenkimų tiek užsienio, tiek vidaus politikoje. Be to, iš šalies aiškiai matėsi, kad įvairiose situacijose visada turėjo būti Prezidentės viršus. Bet kiek jai bandyta prilipdyti etikečių: raudonoji Dalia, „tulpė“, KGB agentė, net esą lesbietė – niekas neprikibo. Kad pikti liežuviai per prezidentavimo dešimtmetį nesugebėjo jos sutriuškinti, tai yra tvirtos asmenybės ir stiprios politikės įrodymas.

Neseniai atostogaujant Austrijos sostinėje Vienoje ir viešbutyje vartant gausius spaudos leidinius žvilgsnis užkliuvo už vieno žurnalo. Per du puslapius jame buvo išspausdinta spalvota Europos šalių lyderių nuotrauka, jų priešakyje – santūria šypsena išsiskirianti Dalia Grybauskaitė. Na, kaip sau norite, bet aptikus Prezidentės žinomumą svečioje šalyje buvo maloni akimirka: tokia pati, kaip ir tąkart EP, kai mes, vietos laikraščių žurnalistai, supratome, kad mūsų šalis nėra linkstanti smilga prie didelio kelio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių