Ne kepti karveliai

Nors ir šykščiai nušvitus saulutei iš atminties išplaukia Kristijono Donelaičio „Metų“ eilutės iš „Pavasario linksmybių“: „Juk ne vis reik vargt, ir tokios randasi dienos, / Kad, prisivargę daug, širdingai vėl pasidžiaugiam“.

Širdingiausiai šią savaitę, ko gero, pasidžiaugė premjeras S. Skvernelis, antradienį Seime pristatęs Vyriausybės ataskaitą. Ar pasidžiaugė su juo kartu Lietuvos žmonės – čia jau kita kalba. Bet teigiamos nuotaikos Ministras Pirmininkas stengėsi įlieti daug. Pakilios kalbėsenos buvo lyg ir perviršis, bet gal taip atrodo tik todėl, kad esame persisunkę negatyvizmu, permainų neigimo principu?

Kalbėdamas apie praėjusius metus Vyriausybės vadovas tvirtino, kad jie buvo geri, „pavyko pasiekti pozityvių rezultatų, viršyti lūkesčius, nemažai tikslų įgyvendinta greičiau nei planuota“.

„Kovai su skurdu ir socialine atskirtimi skirta daugiau nei 600 mln. eurų“, – antradienį Seime kalbėjo S. Skvernelis. Jis vardijo, kad taikyti įvairūs skurdo mažinimo sprendimo būdai. Pirmą kartą priimtas politinis sprendimas mokėti universalią išmoką vaikui (vadinamuosius „vaiko pinigus“). Esą būtent praėjusiais metais buvo padaryti sprendimai, kurie leido didinti senjorų pajamas. Tai palietė daugiau kaip 593 tūkst. senat­vės pensininkų, daugiau kaip 202 tūkst. netekto darbingumo arba invalidumo pensijų gavėjų, 7,4 tūkst. išankstinės pensijos gavėjų. „Pernai padarytų sprendimų dėka nuo 2018 m. valstybės remiamos pajamos padidėjo penktadaliu – nuo 102 iki 122 eurų“, – atkreipė dėmesį premjeras, kuriam gi iš ankstesnės valdžios liko skurdo palikimas.

Antru akcentu Vyriausybės metinės veiklos ataskaitoje Vyriausybės vadovas įvardijo verslo aplinkos gerėjimą. Anot premjero, čia irgi pasiekti istoriniai rezultatai, kurių anksčiau pasiekti niekada nepavykdavo. Jis priminė, kad pagal tarptautinį verslo aplinkos indeksą „Doing Business“ Lietuva pasiekė aukščiausią kada nors turėtą poziciją – 16 vietą tarp 190 šalių ir yra palankiausių pagal verslo sąlygas pasaulio valstybių 20-tuke. Iš tokių pozicijų atrodo, kad verslui tarsi kepti karveliai į burną lekia? O ir mūsų, lietuvių, noras būti verslininkais – didžiausias Europoje, net pasaulio mastu pagal šį rodiklį Lietuvą lenkia tik penkios šalys. Tai įrodo, jog ir patys žmonės naiviai įsivaizduoja, kad verslas tiesiog be didesnių pastangų garantuoja geresnes gyvenimo sąlygas. Tačiau Lietuva išsiskiria ir pagal didžiausią atotrūkį tarp žmonų noro pradėti verslą bei pasitikėjimo savo sugebėjimais ir įgūdžiais tuo užsiimti, rodo pasaulinis verslumo tyrimas AGER 2018. 76 proc. lietuvių nuosavą verslą įvardijo kaip trokštamą karjeros pasiekimą. Pagal šį rodiklį Lietuva pirmauja Europoje. Bendras Europos vidurkis pagal norą pradėti kurti nuosavą verslą – 41 proc. Lietuva pagal šį vertinimo kriterijų yra artimesnė Lotynų Amerikos (73 proc.) ir Azijos (69 proc.) šalims. Labiau nei lietuviai nuosavo verslo trokšta tik Vietnamo, Indijos, Kinijos, Kolumbijos ir Malaizijos gyventojai, o už Lietuvos rikiuojasi Meksika ir Pietų Afrikos Respublika.

Bet ir sutapk taip, kad būtent antradienį redakcijos skelbimų skyriuje sutikau du verslininkus, kurie žodis po žodžio prakalbo apie ketinimą šiais metais uždaryti savo verslą, puoselėtą porą dešimtmečių. Abu pašnekovai tvirtino, jog jų bendrovės susiduria su profesionalių, atsidavusių darbuotojų stoka, kad konkuruoti mažoje rinkoje, kurioje dirba ir nelegalai, ir prisidengiantieji individualia veikla, yra labai sunku. Verslininkai nusiminę, kad jų įdirbis nuėjo šuniui ant uodegos ir jie net sąžiningai mokėdami mokesčius neužsigarantavo sočios artėjančios senatvės. Dabar jų siekiamybė – nelikti skolingiems kitiems, o kaip išgyvens ateityje, – keblus klausimas. „Ne mums į londonus skristi, metai nebe tie, arklio sveikatos nebėr“, – konstatavo vyrai.

Taigi, tarp žmonių kasdienybės ir ataskaitų Seimo tribūnose – dar kol kas praraja. Ir visgi – dejuok nedejavęs, žmogau, lauk nelaukęs parskrendančių keptų karvelių, bet, anot išmintingojo K. Donelaičio, yra tik viena išeitis, jei nori gerovės: „Nugi dabar, į dievišką žiūrėdami ranką, / Judinkimės pamaži nuolatai nusitvert savo darbus“…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių