Mažosios Lietuvos mokyklai – 280 metų

Šiais metais sukanka 280 metų nuo privalomo mokymo įstatymo paskelbimo Prūsijos karalystėje, taip pat ir Mažojoje Lietuvoje. Šis įstatymas Prūsijos kaizerio Fridricho Vilhelmo I buvo pasirašytas 1736 metais rugpjūčio 1 dieną.

Pradėtos statyti mokyklos, iš pradžių medinės, nedidelės, vėliau mūrinės. 1795 metais Rytų Prūsijoje jau veikė 1 846 elementariosios mokyklos. 1891 metais Klaipėdos krašte veikė 85 pradinės mokyklos.

1737–1739 metų laikotarpiu pradėjo veikti Agluonėnų, Dieglių, Dituvos, Gelžinių, Jakų, Kairių, Karvaičių, Lankupių, Rokų, Sakūtėlių, Svencelės pradinės mokyklos. Imtos steigti ir šulmeistrių (mokytojų) rengimo mokyklos.

Agluonėnų mokyklos pirmasis mokytojas buvo Friedrichas Pankau. Paminėti du ankstesnių laikų Agluonėnų mokytojai – Kristupas Kūmutaitis ir Jonas Purvinas. Kūmutaitis nemažai nuveikė visuomenės veiklos baruose: įsteigė kredito uniją ir jai vadovavo, leido „Prūsiškus kalendorius“, juose spausdino grožinės literatūros kūrinėlius, rinko ir užrašinėjo lietuvių kalbos žodžius, nors mokiniams draudė kalbėti lietuviškai.

Jonas Purvinas buvo baigęs Klaipėdos mokytojų seminariją. 1924 m. išleido pirmąjį tikybos vadovėlį, vėliau kartu su Stučių liaudies mokyklos mokytoju Ottu Levandovskiu parengė trijų dalių aritmetikos vadovėlį „Skaičiavimo knygos“. Jis yra ir naujos Agluonėnų mokyklos statytojas. Mokykla pašventinta 1925 m. Ji ir dabar tebestovi Agluonėnuose (Albertas Juška, Mažosios Lietuvos mokykla, Klaipėda, 2003).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių