Legendinio lakūno gimtinėje – naujas skrydžių laukas

Nuo sunaikinimo sovietmečiu kraštotyrininkų ir aviatorių išsaugota lakūno Stepono Dariaus gimtinė ateityje gali tapti aviacijos turizmo plėtojimo vieta. Šeštadienį minint „Lituanicos“ skrydžio 83-iąsias metines, čia oficialiai atidaryta Stepono Dariaus gimtinės skrydžių lauko aikštelė.

Skatina prisiminti

Pavakarę susirinkusieji Dariaus kaime dar kartą prisiminė lemtingą lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlantą – apie tai bylojo filmuota medžiaga. Susidomėjimo sulaukė ir filmo apie „Lituanicos“ 80-ųjų skrydžio metinių renginius S. Dariaus gimtinėje demonstravimas, ir paroda „Lituanicos“ skrydžio įamžinimas plakatuose“.

Stiprus vėjas kai kuriems oreiviams tądien tapo kliūtimi pasiekti S. Dariaus gimtinę ir dalyvauti mažųjų lėktuvų, motorizuotų skraidyklių ir vaikų sklandymo parodomuosiuose skrydžiuose, tačiau žiūrovams vis tiek buvo kur paganyti akis –

išrikiuoti skraidantys aparatai žadino ne tik vaikų smalsumą.

Lietuvos aviacijos muziejaus, S. Dariaus gimtinės, Judrėnų seniūnijos ir Judrėnų kultūros namų renginys „Lituanicos“ skrydžio 83-iosioms metinėms sulaukė apie 200 neabejingų aviacijai žiūrovų. „S. Dariaus muziejuje kasmet apsilanko 1 500–2 000 žmonių. Nors bilietas suaugusiajam kainuoja 1,2 Eur, o vaikui – 0,6 Eur, kai kam tai, ko gero, per brangu, tad žmonės tiesiog pasivaikšto muziejaus teritorijoje, o ekspozicijos neaplanko“, – apgailestavo muziejininkas Mečislovas Raštikis ir kvietė pamatyti parodą „Lituanicos“ skrydžio įamžinimas plakatuose“, kuri veiks dar mėnesį.

Taps traukos centru

„Prieš kelerius metus iš M. Raštikio išgirdau, kad aviatoriai gali prarasti galimybę skraidyti, jei privačios žemės šalia S. Dariaus muziejaus savininkas ją parduos, o naujas savininkas, pavyzdžiui, pasodins mišką. Kad taip neatsitiktų, po kurio laiko įsigijau 30 hektarų žemės. Iš jų apie 2 hektarus užima skrydžių aikštelė. Ją ruošėme ilgai: ekskavatoriumi lyginome žemę, gal vienuolika kartų rinkome akmenis, ne kartą pjovėme ir smulkinome žolę. Visa tai būtų neįmanoma vienam žmogui. Darbu, technika prisidėjo verslininkas Raimondas Rėbžda, bendruomenė, daugybę darbų atliko M. Raštikis“, – pasakojo S. Dariaus giminaičių Idzelevičių sodybą įsigijęs R. Rubavičius. Aikštelės įrengimas užtruko apie dvejus metus.

Iki tol naudojęsi nepatogiu skrydžiams lauku, kuriame kildavo tik per šventes, oreiviai nuo šiol turi tam skirtą skrydžių lauko aikštelę ir svajoja apie varžybas. Ja naudosis ir S. Dariaus vaikų skraidymo mokyklos ugdytiniai.

Kadangi rajono Savivaldybėje rengiamas aviacijos parko techninis projektas, ateityje planuojama sutvarkyti memorialinio parko infrastruktūrą. „Šalia S. Dariaus muziejaus būtų pastatytas pastatas saugoti mažiems lėktuvėliams. Dabar tokių patalpų nėra, todėl Vaikų skraidymo mokyklos sklandytuvus tenka išardyti pasibaigus skraidymo sezonui, o jam prasidėjus surinkti iš naujo. Be to, muziejus nepritaikytas neįgaliesiems, jame tik lauko tualetai, o vasarą šulinyje dažnai trūksta vandens“, – vardijo problemas muziejininkas M. Raštikis. Aviacijos entuziastai tikisi, jog sutvarkyta parko teritorija taps aviacijos turizmo centru.

S. Dariaus skrydžių aikštelės atidaryme dalyvavo ir Lietuvos aviacijos muziejaus direktorius Remigijus Jankauskas.

Laima ŠVEISTRYTĖ


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių