Lapių globotiniai įsikūrė Gargžduose

Lapių pagrindinės mokyklos globos grupės vaikai persikraustė į Gargždus. Jie įkurdinti dviejuose miesto butuose ir „Kranto“ pagrindinės mokyklos bendrabučio patalpose. Augdami mažose grupelėse jaunuoliai pratinami prie šeimyninio gyvenimo sąlygų. Patys tvarkosi, gamina valgį, eina apsipirkti. „Mums taip geriau“, – tikino jie, kai antradienio pavakarę juos aplankė saldainiais, vaisiais nešina Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos delegacija su meru Vaclovu Dačkausku, naująja vicemere Violeta Riaukiene priešakyje.

Gyvena šeimyniniu principu

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė visus 24 globos grupės vaikus vadina savais. Apie jų džiaugsmus ir rūpesčius kalba su ašaromis akyse. „Kai prasidėjo perversmai ir pasklido kalbos, kad reikia skaidyti globos grupę, juos įkurdinti daugiabučiuose, jog bičiuliautųsi su kaimynais, patys pratintųsi prie buities darbų, maniau, jog visa tai yra nesąmonė. Tačiau dabar, kai matau besišypsančius vaikus, suprantu, jog gyvenimas šeimyniniu principu – į naudą. Anksčiau visi buvo viename katile, tad trinties neišvengta. O dabar visi vaikai atsipūtę“, – paprastais žodžiais apie teigiamus pokyčius pasakojo V. Lukauskienė.

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė V. Lukauskienė, vadinama visų globos grupės vaikų mama, pripažįsta, jog būna visko: „Kartu su paaugliais išgyvename ir meilės dramas, ir šeimynines peripetijas. Kai nuvilia tėvai, globėjai, vaikams stinga pasitikėjimo suaugusiaisiais, jie tampa gana abejingi. Pavyzdžiui, viena mergaitė gyveno aukso rūmuose, tačiau nesiliovė valkatauti ir pan. Kai išsikalbėjome, pasakė, kad išplaudavo indus ir gaudavo 100 Lt, tačiau su ja niekas nesikalbėdavo. To trūkę labiausiai. Iš 24 globos grupės vaikų 6 yra našlaičiai.“ Direktorė džiaugiasi, kad globos grupės vaikai turi gausų būrį rėmėjų. Vieni iš jų – Lapių vaikų namų paramos fondas, Klaipėdos Rotary klubas „Concordia 1826“, taip pat Gargždų grožio salonas „Deivės oazė“.

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė prisiminė, kad surasti nuomojamus butus Gargžduose nebuvo paprasta. Kai kuriems žmonėms vis dar labai trūksta tolerancijos, buvo susidurta ir su diskriminacija: „Tačiau kai vaikai įsikėlė į butus, dalis kaimynų net nepajuto, kad kažkas jau apsigyveno. Iš pradžių stebėjosi, kodėl mes nesimušame, nevagiame. Tačiau globos grupės vaikai – kaip visi: mokosi, sportuoja, dirba.“

Prižiūri socialinės darbuotojos

Netoli Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos trijų kambarių bute jau vasario mėnesį įsikūrė 4 berniukai ir 2 mergaitės. Rajono valdžios atstovus visi pasitiko šypsenomis ir patikino, jog į Lapius grįžti nebenorėtų – čia labai gerai. „Keliamės 6–6.30 val. ir autobusu iš stoties važiuojame į savo mokyklą Lapiuose. Po to grįžtame į Gargždus, ruošiame pamokas, tvarkomės. Po vakaro žinių einame miegoti“, – pasakojo globos grupės berniukas.

Vaikų kambariai išskirtinai švarūs, tvarkingi, pavasarinės saulės spindulių nutvieksti. Buto matomiausioje vietoje pakabintos taisyklės, užduočių sąrašas, kas, kada ir ką turi padaryti. Kad nustatytos tvarkos būtų laikomasi, prižiūri socialinės darbuotojos, padėjėjos, kurios keičiasi pagal darbo grafiką. Naktimis taip pat yra budima. „Vaikai apsiprato, viskas yra gerai. Jie turi savo pareigas, taip pat mokosi taupyti elektrą, vandenį. Kiekvienas gauna kišenpinigių mėnesiui. Anksčiau ši suma siekdavo 50 Lt, dabar – 15 eurų“, – sakė socialinė pedagogė Rūta Kaziulienė, kurį į darbą Gargžduose pas globos grupės vaikus važinėja iš Vėžaičių.

Įrodinėti privalumų nereikėjo

Klaipėdos rajonas yra vienas iš pirmųjų, kuris ryžosi artinti globos grupės vaikus prie šeimyninio modelio. „Rizikavome pasukti šiuo keliu iškart, be apylankų. Patirties apgyvendinti globotinius bendruomenėje esančiuose butuose turėjo tik dvi Vilniuje esančios nevyriausybinės organizacijos, kurias aplankėme. Daugybę kartų teko kalbėtis su rajono

„Geriausia vaikui augti savo šeimoje. Jei tai neįmanoma (tėvų teisės ribotos ar atimtos, arba jie mirę) – globojančiose šeimose ar šeimynose. Deja, norinčių globoti svetimus vaikus ar giminaičius dar labai nedaug. Todėl ir egzistuoja vaikų globos įstaigos. Tačiau valstybės prioritetas – sudaryti vaikams sąlygas gyventi kaip namuose, kur tvarkomasi kaip šeimoje, kur kiekvienas turi ne tik savo teises, bet ir pareigas“, – teigė Socialinės paramos skyriaus vedėja D. Gumuliauskienė.

politikais, su savo artimaisiais ir bičiuliais apie šį naują modelį. Visada iš anksto viduje pasiruošdavau jį ginti ir įrodinėti privalumus. Bet neteko – buvau maloniai nustebinta, kad visi pritarė, jog toks kelias integruoti į mūsų visų bendruomenę šiuos likimo nuskriaustus vaikus ir yra geriausias“, – džiaugėsi rajono Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė.

Nuo kovo 8 vaikai apsigyveno „Kranto“ pagrindinės mokyklos bendrabučio patalpose, dar 6 – viename iš Klaipėdos gatvės daugiabučių. 32 metų socialinės pedagogės darbo patirtį turinti Rūta Grišanovienė į darbą važinėja iš Lapių. Anot jos, Gargžduose apsigyvenę vaikai yra gana savarankiški: „Patys sprendžia, ką valgys pusryčiams, pietums, vakarienei. „Labai mėgsta bulvinius blynus, koldūnus, kartais nori ir cepelinų. Patys gamina, mes procesą tik prižiūrime.“ Ateityje planuojama, kad patys vaikai eis į parduotuvę pirkti maisto produktų. „Svarbu, kad matytų akcijas, gebėtų planuoti savo išlaidas. Kol kas produktai yra pasiimami iš Lapių pagrindinės mokyklos. Pastaroji maisto prekes įsigyja viešojo konkurso būdu, taip yra pigiau. Tik drabužius globos grupės vaikai gali pirkti „Maximoje“, „Minimage“. Didesniuosius vežame ir į „Akropolio“ parduotuvę „New Yorker“, – kalbėjo V. Lukauskienė.

Vasarą dalis vaikų praleis Lapių pagrindinės mokyklos bendrabutyje, kiti svečiuosis pas tėvus, gimines, kai kuriuos priglaus svetimi žmonės. Geresnio gyvenimo išsiilgę vaikai nesibaido darbo. Noriai pluša pas ūkininkus, padeda krauti malkas, ravi daržus, prekiauja turguje. Tikimasi, kad panašių uždarbio šaltinių ras ir šį šiltąjį sezoną.


Įdomu

  • Lapių globos grupės išskaidymas pareikalavo 7 naujų socialinių padėjėjų etatų. Jų išlaikymas rajono Savivaldybės biudžetui kainuos 28,5 tūkst. eurų dešimčiai mėnesių. Kiekvienam butui yra priskirta po 4 darbuotojus.
  • Dviejų butų nuomos kaina – 330 eurų per mėnesį. Jų šildymo kaina – apie 200 eurų, išlaidos už vandenį siekia apie 60 eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių