Laikrodžio rodykles suksime atgal

Kitą savaitę bus atšauktas vasaros laikas. Visoje Europos Sąjungoje paskutinį spalio mėnesio sekmadienį, spalio 26 d., ketvirtą valandą nakties laikrodžio rodyklės bus pasukamos viena valanda atgal.

Pirmasis idėją, kad persukant laikrodžio rodykles galima „pailginti“ dieną ir sutaupyti elektros energijos, XVIII a. pab. iškėlė amerikietis išradėjas ir politikas Benjaminas Franklinas. Jis buvo įsitikinęs, kad žmonės švaisto šviesųjį paros laiką vasaros rytais gulėdami lovoje, o pasukus laikrodžius valanda į priekį išlošiama papildoma šviesi vakaro valanda.

Lietuvoje sezoninis laikas taikomas nuo 2003-iųjų. Vasaros laikas yra įvedamas paskutinį kovo sekmadienį trečią valandą nakties, laikrodžio rodyklė pasukama viena valanda į priekį. O spalio paskutinįjį sekmadienį, kaip jau minėta, yra atšaukiamas.

Skelbiama, kad laiko kaitaliojimas leidžia sutaupyti 3–8 proc. elektros energijos, bet naujų technologijų ir modernių gamybos procesų diegimas šį efektą nuolat mažina. Be to, vis labiau akcentuojamas poveikis sveikatai. Laikrodžio rodyklių kaitaliojimas esą išmuša mus iš įprasto ritmo: organizmas dar miega, o jau turime keltis. Tai dirgina nervus. Sveiki žmonės prie laiko keitimo prisitaiko per 3–5 paras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių