Labdarai atvėrus širdį atsiveria ir spinta

Į prašymą paremti daugiavaikę vargstančią šeimą atsiliepė arti šimto mamų. Toks gerumas neseniai skleidėsi internete, kai viena klaipėdiškė tiesiog brūkštelėjo žinutę apie organizuojamą pagalbą. Gerų, nenudėvėtų daiktų pririnktos devynios galybės. Apie nemenkstantį lietuvių norą dalintis patvirtina ir Lietuvos raudonojo kryžiaus draugija bei „Caritas“. Šios organizacijos dabar priiminėja paramą ir karą išgyvenantiems ukrainiečiams.

Skurdas pribloškė vyrą

Rugsėjo pabaigoje klaipėdiškės Editos vyras važiavo namo iš Rusnės. Pakeleivių imti nemėgstantis vyras šįsyk sustojo pakeleivingas mašinas stabdžiusiam vyriškiui ties vienu Priekulės seniūnijos kaimu. Bet pakeleivis vos pajudėjus mašinai suprato pamiršęs telefoną ir teko trumpam grįžti į jo namus. Klaipėdiškis neprašytas kartu užėjo į butą ir jį sukrėtė vaizdas: šeima su penkiais vaikais (mažiausiajai – vos mėnuo) glaudėsi, jo akimis, labai skurdžiame būste. Grįžęs namo vyriškis savo įspūdžiais pasidalijo su žmona. Tris vaikus auginanti šeima nusprendė surinkti išaugtus drabužėlius, nebereikalingus mažųjų daiktus, žaislus. Edita brūkštelėjo žinutę į Klaipėdos mamyčių forumą feisbuke. Per dieną nusidriekė arti 300 komentarų – gerumo negailėjo ir kitos mamos. „Nesigilinome, kodėl šeima skursta. Kiek žinau, vyras gauna pašalpą ir kartais uždarbiauja pas žmones. Jiedu augina penkis vaikus – vyriausiajai devyneri“, – sakė Edita. Jai šeima pasirodė tvarkinga, nepiktnaudžiaujanti alkoholiu.

Pinigų duoti bijojo

„Kelios moterys pasiskirstėme po Klaipėdą ir apvažiavome visas, kurios norėjo šį tą įduoti. Iš viso tokių buvo gal 30. Pririnkome drabužėlių, žaislų, maniežą, vežimą, čiužinį, taip pat maisto, higienos, kanceliarinių prekių“, – vardijo geradarė. Esą šeimai buvo būtina lovelė, mat pusantrų metukų atžala savąja dalijosi su vos mėnesio sesute.

Edita griežtai atsisakė rinkti pinigų, nors tokių skambučių sulaukė bene 20. „Kodėl viską organizavau? Juk nežinai, kas tau pačiam gali atsitikti. Nusprendėme eiti iki galo, bet tai nebuvo pabaiga. Dabar renkame baldus“, – kalbėjo Edita. Esą jau perdavus paramą internete atsirado dar apie 60 moterų, norinčių pasidalinti daiktais.

Anot pašnekovės, paramos sulaukusi šeima liko be žado. „Jie tikrai nesitikėjo. Kai skambinome klausti, ko labiausiai reikia, vis gėdijosi sakyti. Ir įduodant daiktus mamos akyse mačiau, kad jai gėda tiek visko priimti. Gal net gėda apskritai gauti paramą“, – svarstė Edita.

Per metus – 11,5 t drabužių

Kur priimami daiktai, kuriuos mielai atiduotumėte vargstantiesiems? Tokią paramą priima Lietuvos raudonojo kryžiaus draugijos (LRKD) Klaipėdos skyrius. Sekretorė Dalytė Fabijonavičienė „Bangą“ patikino, kad lietuviai aukoja noriai. Esą vis labiau pratinamasi aukoti, o ne atsikratyti nudėvėtais drabužiais. „Nuo 2009-ųjų Klaipėdoje prie „Akropolio“ stovi maždaug 700 kg talpinanti dėžė „Dovanokime“, į kurią žmonės deda dėvėtus drabužius, avalynę. Ji pripildoma per savaitę. Anksčiau jautėme, kad žmonės tiesiog išvalė spintas, o dabar randame sulankstytus, į maišelius sudėtus tvarkingus drabužius“, – tendenciją įžvelgė D. Fabijonavičienė. Per praėjusius metus į šią dėžę buvo sunešta net 11,5 tonos drabužių ir batų.

Draugija bendradarbiauja su Gausių šeimų centrais, senelių ir vaikų globos namais, pavieniais vargstančiaisiais. Kartais jie sulaukia ne tik dėvėtų drabužių, bet ir dviračių, kitų daiktų. Bendradarbiaujama su labdaros organizacijomis Vokietijoje, kurios taip pat atsiunčia apdarų. Anot D. Fabijonavičienės, geografinių ribų nėra – remiamos organizacijos ar pavienės šeimos Klaipėdoje, Rietave, Tveruose, Plikiuose ir kt. „Taip pat drabužių duodame ligoninėms, į kurias patenka benamiai, ir juos reikia perrengti“, – užsiminė pašnekovė. Drabužiais šelpiami ir nakvynės namai, tačiau Gargždų nakvynės namų administracija į Raudonąjį kryžių esą dar nėra kreipusis.

Gargždiškiai piktnaudžiauja

Lietuvos „Carito“ federacijos Gargždų skyrius irgi priima paramą vargstantiesiems. Tačiau organizacijos vadovė Danutė Žvirzdinienė patikslina, kad drabužiai ar avalynė priimami tik nedideliais kiekiais. Dažniausiai žmonės atneša po 2–3 maišus. „Dirbame keturios savanorės, kurioms sudėtinga perrūšiuoti tokius kiekius. Tačiau paramos sulaukiame pakankamai ir ja dalijamės. Bendradarbiaujame ir su Vėžaičių seniūnija“, – sakė D. Žvirzdinienė.

Anot „Carito“ atstovės, Gargžduose žmonių supratimas apie labdarą vis dar skiriasi. Esą kartais atnešama taip nudėvėtų drabužių ar numintų batų, kad į juos net varguoliai nebežiūri. „Yra žmonių, kurie jaučia sentimentus savo rūbeliams, o jie jau dvelkia naftalinu. Atnešama ir amžinybėn iškeliavusių žmonių drabužių. Tokius iš rūsių ar senų spintų ištrauktus daiktus iš karto rekomenduojame vežti į stambių atliekų surinkimo aikštelę Geležinkelio pylimo gatvėje ir atiduoti perdirbti. Galima jaustis daug ramiau, nei palikus tiesiog prie atliekų konteinerio“, – įsitikinusi D. Žvirzdinienė.

„Caritas“ paramą dalija daugiavaikėms šeimoms, vienišoms mamoms, bedarbiams ir kt. „Kartais atsiranda piktnaudžiaujančiųjų, kurie į mūsų patalpas užeina nuolat. Todėl leidžiame jiems ateiti kartą per mėnesį – juk ir 12 kartų per metus atėjus jau galima neblogai apsirengti“, – neslėpė pašnekovė. Ji akcentavo, kad „Caritas“ nedideliais kiekiais priima tvarkingus drabužius bei avalynę. Daiktai iš karto peržiūrimi.

Aukoja Ukrainai

Tiek LRKD, tiek „Caritas“ iki lapkričio 10 d. renka paramą Ukrainai. Siekiama didinti pagalbos tiekimo operacijų mastą Luganske ir kitose rytų Ukrainos dalyse, tačiau žmonės prašomi aukoti ne tik pinigais. Laukiama ir tvarsliavos, taip pat higienos reikmenų, drabužių, avalynės. Pastarųjų reikėtų šiltų, skirtų žiemos sezonui. Anot D. Fabijonavičienės, lietuviai šiuo klausimu supratingi: „Paramą priimame ir po darbo, tad atnešama šiltų antklodžių, kareiviškų tvirtų batų. Jų pasitaiko ir visiškai naujų. Priimame ir piniginę paramą. Didžiausia, kokią esam gavę, – 100 Lt.“

„Carito“ atstovė D. Žvirzdinienė patikino, kad drabužių ukrainiečiams galima atnešti ir į Gargždus. „Visos vyskupijos, tuo pačiu ir Telšių, prisideda prie akcijos. Atnešti daiktų paragina kunigai per Mišias, tad aukotojų sulaukiame“, – sakė ji.


Norite pasidalinti gerumu?

  • LRKD Klaipėdos skyrius: Taikos pr. 107, Klaipėda. Tel.: (8 46) 410107, 8 620 44 701.
  • Lietuvos „Caritas“ federacijos Gargždų skyrius įsikūręs Kvietinių g. 8, Gargždai (Visuomenės sveikatos centro pastate, cokoliniame aukšte. Įėjimas iš kiemo pusės).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių