Kvietinių šaudykla: negi neįmanoma, kad netrukdytų gyventojams?

,,Bangoje“ diskutuojant apie Kvietinių šaudyklą, buvo ne visai korektiškai paminėtas mano vaidmuo. Teigta, kad būsima šaudykla net buvo parodyta Pajūrio regioninio parko atstovui ir daugiau nė žodžio, tarsi jokių pastabų nesulaukta. Tačiau tai tik dalis tiesos. Parodyta buvo, tačiau tai nereiškia, kad tokiai veiklai pritarta be jokių pastabų.

Planuojama šaudykla Kvietinių kaime yra už Saugomų teritorijų ribų, ir Pajūrio regioninio parko direkcija tokios veiklos nei derina, nei jai gali pritarti ar nepritarti. Vienintelis aspektas, susijęs su Pajūrio regioninio parko direkcijos funkcijomis, yra kaimynystėje esančios teritorijos, įtrauktos į ES Natura 2000 Saugomų teritorijų tinklą. Šiuo atveju direkcija teikia išvadą apie Planuojamos ūkinės veiklos Poveikio Natura 2000 teritorijoms reikšmingumą. Kitaip tariant, aš, kaip parko ekologas, važiuoju į vietą ir sprendžiu, ar šiai veiklai būtina daryti Poveikio aplinkai vertinimą, ar nebūtina. Tiesa, kartais gaila, kad mūsų verslininkai nevertina Poveikio aplinkai vertinimo naudos jiems patiems net tuo atveju, jei nereikalaujama. Mat vykdant veiklą paaiškėjus, kad daromas neigiamas poveikis ES vertybėms, gali būti, kad jie tą veiklą privalės nutraukti, net jeigu turi leidimus. Tiesiog veikla, kelianti grėsmę ES Natura 2000 tinklo teritorijoms, negali būti vykdoma net už tų teritorijų ribų, kaimynystėje. Poveikio aplinkai vertinimo procedūros padėtų apdrausti verslą nuo netikėtumų ir problemų, o pats verslininkas įsitikintų savo veiklos nekenksmingumu. ES šalyse verslininkai daug kur daro vadinamąjį PAV`ą (Planuojamos ūkinės veiklos vertinimą) savo noru ir tada atsakomybė už veiklos poveikį tampa jau nebe vien jų galvos skausmas. O pas mus tai daroma tik iš prievolės, tarsi tas poveikis svarbus kažkam kitam, bet ne pačiam veiklos vykdytojui.

Pajūrio regioninio parko direkcija kol kas nepareiškė nuomonės apie Kvietiniuose planuojamą šaudyklą, nes nėra gavusi net preliminaraus projekto. Jeigu bus suplanuotos tinkamos triukšmo mažinimo priemonės, tai yra efektyvios, stipriai į Minijos pusę triukšmą mažinančios sienos, užtvaros bei pasiekiamas Natura 2000 teritorijoje leistinas triukšmo lygis, svarstysime galimybę nereikalauti privalomo Poveikio aplinkai vertinimo. Mūsų vertinamos dvi paukščių rūšys – tulžiai ir griežlės – prie prislopinto nuolatinio šaudymo pripranta ir ilgainiui nebereaguoja, todėl jų migracija nesutriks, jeigu bus tinkamai įgyvendintos poveikio mažinimo priemonės. Kitu atveju direkcija galės pareikalauti atlikti Poveikio aplinkai vertinimą ir tik šių procedūrų metu bus nustatyta, ar tokia veikla galima, kokiomis sąlygomis galima. Tačiau reikia suprasti, kad direkcija vertina tik mums priskirtas, o ne visas teritorijas aplinkui. Pajūrio regioninio parko direkcija nevertina poveikio aplinkai už Saugomų teritorijų ribų, nevertina ir paukščių bei žvėrių migracijos apskritai, o tik būtent čia saugomas konkrečias rūšis. Taip pat Pajūrio regioninio parko direkcija nevertina poveikio aplinkui gyvenančių žmonių sveikatai. Tai kitų institucijų funkcija. Kitaip tariant Pajūrio regioninio parko direkcija niekaip nėra susijusi su planuojamos šaudyklos poveikio pačiai Kvietinių gyvenvietei, aplinkinėms sodyboms, rekreacijai vertinimu. Tad jos parodymas Pajūrio regioninio parko direkcijos atstovams beveik nieko nereiškia gyventojams rūpimais aspektais. Draustiniuose tokia veikla nepageidautina, tačiau už draustinių ribų sprendimus jau priima ne Saugomos teritorijos direkcija.

Kvietiniuose planuojama šaudykla apleistoje žvyrduobėje, pažeistoje teritorijoje. Aplink plyti žemės ūkio paskirties laukai, nuo Minijos teritoriją skiria miško juosta, šlaitas, tad yra ir natūralus barjeras. Manau, šiandien nieko neturi dominti, ką savo žemėje veiks šeimininkas, kol jis niekam netrukdo ir nepažeidžia jokių įstatymų. Tačiau tik tol, kol jis nedaro reikšmingo neigiamo poveikio. Tikriausiai niekas nesijaudintų, jeigu žinotų, kad gyvenimo nesugadins nuolatinis šaudymo triukšmas. Jeigu gyventojams bus pateikti brėžiniai su triukšmo mažinimo priemonėmis ir jie žinos, kad kasdien ausyse nepokšės sunkiai pakeliamas šūvių garsas, galbūt nekils ir pasipriešinimas bei protestai. Šiandien labai abejoju, kad nors vienas verslininkas būtų suinteresuotas konfliktuoti su kaimynais. Atvirkščiai, visi siekia taikaus sugyvenimo, nes, nesutarus su kaimynais, verstis tokia veikla gali tapti labai komplikuota. Juk pakaktų šaudyklos nenorinčiam gretimų žemių savininkui nuolatos tręšti savo žemės ūkio žemę legaliomis, bet itin ,,kvepiančiomis“ trąšomis, ir išvarytų bet kokius sportininkus ar pramogautojus iš teritorijos. Kas gi švęs bernvakarį srutomis iš kiaulių fermų pagerintų žemių aplinkoje ar leis laisvalaikį užsiimdamas, kad ir mums olimpinį auksą atnešusia sporto šaka? Tad galima įtarti, kad veiklos ir Kvietiniuose bus plėtojamos visoms pusėms priimtinomis sąlygomis ir niekas gyvenimo aplinkiniams negadins. Nenorėčiau tikėti, jog esant šiandieninėms technologijoms neįmanoma šaudyklą įrengti taip, kad niekam netrukdytų. Štai Karklės kaimynystėje yra pasieniečių tiras, ir dauguma aplinkinių to net nežino. Triukšmas neišeina už tiro sienų. Negi taip negali būti ir Kvietiniuose? 

Erlandas PAPLAUSKIS

Pajūrio regioninio parko ekologas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių