Kuliuose tėvai vaikus į mokyklą išleidžia su baime

Kulių kaime esančių sodininkų bendrijų „Žilvitis“, „Dobilas“ ir „Obelėlė“ gyventojai savo atžalas laukti mokyklinio autobuso palydi drebančia širdimi. Mat vietose, kuriose sustoja autobusas, nėra įrengtų stotelių, todėl vaikų būreliams tenka lūkuriuoti kone ant važiuojamosios kelio dalies.

Kreipėsi net į Prezidentę

Aktyvūs ir rūpestingi tėvai jau daugiau nei 5 metus beldžiasi į Klaipėdos rajono savivaldybės duris, tikėdamiesi užtikrinti saugesnį rytojų savo vaikams. Nesėkmingi bandymai būti išklausytiems rajono valdžios sodininkų bendrijų gyventojus paskatino kreiptis net į Lietuvos Respublikos Prezidentę. „Tarsi šaudome tuščiais šoviniais. Kreipėmės į rajono Savivaldybės administracijos direktorių, Saugaus eismo komisiją, rašėme net pačiai Prezidentei, iš kurios atsakymo nesulaukėme. Nejaugi turime tyliai laukti, kol įvyks nelaimė? Deja, Kuliuose negyvena niekas iš valdžios atstovų. Jei tipenti tektų jų vaikams, stotelės jau seniai būtų įrengtos. O dabar visi kartoja, kad šiems darbams atlikti nėra pinigų. Buvome pasirengę stoteles pastatyti iš asmeninių lėšų, tačiau šio žingsnio žengti neleido įstatymai“, – pasakojo pasipiktinęs sodininkų bendrijos „Dobilas“ pirmininkas Darius Šakurskis.

Priešais vieną iš trijų mokyklinio autobuso sustojimo vietų gyvenantis Darius Keruckis tikino, kad pro langą matomas rytinis vaizdas gąsdina. „Jau daug metų kasdien matau, kaip rytais vaikai it žąsiukai stovi ir laukia autobuso. Žiemą net nukasu kelią, kad jiems netektų pėdinti važiuojamąja dalimi. Baisiausia tuomet, kai vaikai yra parvežami po pamokų ir išlipę iš autobuso pasileidžia bėgti kas į kairę, kas į dešinę: skuodžia, lenktyniauja, o žvalgytis pamiršta. O ką jau kalbėti apie dar visai žiopliukus pirmokus“, – baisėjosi D. Keruckis.

Savo akimis vaikų tykančiais pavojais įsitikino ir „Bangos“ korespondentė, lietingą praėjusios savaitės pirmadienio rytą drauge su vaikais palaukusi mokyklinio autobuso. Stoviniuojant važiuojamosios dalies kelkraštyje pro šalį skuodžiančios mašinos, tarpusavyje viena kitą lenkiančios ir taip dar labiau priartėjančios, apie sušlapusias rūbus ar vėsų orą pagalvoti nė neleido. „Mūsų čia susirenka apie 15–20. Kartais automobilių greitis išmuša iš pusiausvyros. O jei būna šlapdriba, dažnai pelkėse tyvuliuojantis vanduo pravažiuojant mašinai permerkia kiaurai drabužius. Sušlapę ir sušalę mokyk­loje turime atsėdėti visą dieną. Man dar pasisekė, tik nuo 3 klasės laukiu šioje vietoje autobuso. Net gaila jaunesnių mokinių. Įrengtos stotelės mums tikrai reikia“, – pasakojo Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos septintokas Povilas Grimalis.

Maršrutiniams ir mokykliniams – skirtingi reikalavimai

„Bangai“ susisiekus su Dovilų seniūnijos seniūne Nijole Ilginiene, ji tikino, kad ši problema puikiai žinoma ir ieškoma būdų permainoms. „Kyla didžiulė grėsmė vaikų saugumui. Autobuso stotelių įrengimas „Dobilo“, „Žilvičio“ ir „Obelėlės“ teritorijose tikrai reikalingas, tačiau šis procesas sudėtingas: turi būti nustatytos, suderintos ir suprojektuotos sustojimų vietos. Šiuo metu vietos, kuriose stoja mokyklinis autobusas, nėra patvirtintos. Kai kurie tėvai mano, kad jų vaikai turi būti paimami prie kiekvieno įvažiavimo“, – dėstė seniūnė.

Anot N. Ilginienės, keblumų įrengti stoteles kelia tai, kad mokykliniams ir maršrutiniams autobusams yra taikomos skirtingos taisyklės: „Prieš metus teikiant prašymą įrengti stoteles Saugaus eismo komisijai net nekilo minčių, kad galime sulaukti neigiamo atsakymo. Jau ir ženklus ketinome statyti, tačiau buvome informuoti, kad tai ne maršrutinis, o mokyklinis autobusas, tad jo sustojimo vietos griežtai ribojamos.“ Tai patvirtino ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas Algirdas Ronkus. „Šiais metais numatyta įrengti 64 autobusų stoteles, tačiau ne mokykliniams, o maršrutiniams autobusams“, – pridūrė jis.

Trims sodininkų bendrijoms – vienas paviljonas

Pasak A. Ronkaus, Kuliuose nuspręsta pastatyti vieną stotelės paviljoną, kuris iki kito rugsėjo bus įrengtas teritorijoje, ribojančioje Gargždų miesto pabaigą ir Dovilų pradžią. „Autobusų stotelės reikalingos – nesiginčiju, tačiau reikia nepamiršti ir to, kad kelias yra siauras, o lėšos ribotos. Kiek­vienoje vietoje, kurioje pageidauja gyventojai, įrengti sustojimo vietas tiesiog neįmanoma. Reikėtų paminėti ir tai, kad autobusas įlaipina vienoje kelio pusėje, o išlaipina kitoje. Tad saugumui užtikrinti būtinos ir pėsčiųjų perėjos. Atsižvelgiant į šias detales, nuspręsta pastatyti autobuso stotelę vietoje, kurioje jau yra kelio praplatėjimas. Iki rudens čia tikrai įrengsime vieną didelį paviljoną, į kurį galės rinktis visi Kulių kaime gyvenantys vaikai. Nemanau, kad tėvams turėtų būti sunku trumpą atkarpą vaikus pavėžėti iki saugios stotelės“, – pasakojo Statybos ir kelių skyriaus vedėjas.

Pagal Klaipėdos rajono savivaldybės 2016–2018 metų strateginio veiklos plano projektą „Autobusų stotelių įrengimas Klaipėdos rajone“ šiais metais autobusų stotelių paviljonams, kuriuose stoja ir mokykliniai autobusai, skirta 10 tūkst. eurų, už kuriuos bus pastatytos 5 stotelės. Kitais metais šiems darbams planuojama iš Savivaldybės biudžeto skirti 20 tūkst. eurų. Paviljonų įrengimo vietos, patvirtinus biudžeto lėšas, bus aptartos su Klaipėdos rajono savivaldybės seniūnijų seniūnais.

„Atlikti visų kelių remonto, rekonstravimo ir projektavimo darbų tiesiog nėra galimybių“, – tikino Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Banevičius.

Priimtas sprendimas nežavi Kulių gyventojų. „Ir kas iš to, kad padarys vieną aikštelę? O kaip vaikams iki jos nueiti? Apšvietimo nėra, žiemos rytais pragaištinga naktis, o ir šviesoje kelyje nenumaldomai tyko pavojai. Viena stotelė toli gražu nepakeis situacijos. Tai tik lašas jūroje“, – apgailestavo D. Šakurskis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių