Kretingos dvaro menų festivalis laukia ir gargždiškių

Šiandien pirmą kartą Kretingoje prasideda dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, kuris baigsis tik prieškalėdinę savaitę. Šio įdomaus projekto meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė gerai pažįstama mūsų rajono visuomenei, besidominčiai kultūra. Dar dirbdama Gargždų kultūros centre Šarūnė gebėjo prijaukinti pilnas sales žiūrovų festivaliuose „Pavasario gaida“ (vėliau pervadinta į Gargždų muzikos festivalį) bei „Skambant gitarai“. Šiuo metu besisukdama pedagoginėje, Dovilų bendruomenės, leidybinėje, net studijų veikloje ji rado bendraminčių kretingiškių komandą, su kuria išpuoselėjo Kultūros tarybos ir Kretingos rajono savivaldybės remiamą festivalį Kretingos muziejuje – buvusiuose Tiškevičių rūmuose.

– Šarūne, Gargžduose beveik prieš dešimtmetį ėmeisi misijos diegti ir išeidama iš Kultūros centro palikai itin gilias profesionalios muzikos poreikio tradicijas provincijoje. Dabar vis tiek negali nurimti – iniciatyvą puoselėji kaimyninėje Kretingoje?

– Iš tikrųjų geros idėjos, kurioms reikalingas įgyvendinimas, vienaip ar kitaip suburia ir iniciatyvius, kūrybiškus žmones. Su Kretingos muziejaus direktore Vida Kanapkiene mane sieja sena pažintis, o kai praėjusį rudenį dėl leidybos reikalų nuvažiavau susitikti, labiau išsišnekėjome. Kai pasakiau, kad nebedirbu Gargždų kultūros centre, direktorės reakcija buvo žaibiška: darom čia kažką panašaus! Mūsų idėją entuziastingai palaikė klubo „Kretingos krašto ainiai“ pirmininkas, premjero patarėjas, ambasadorius Antanas Vinkus, kurio dėka festivalio globėju sutiko būti net pats premjeras Algirdas Butkevičius.

– Kuo unikalus Kretingos dvaro menų festivalis, jei gebėjo globėjais pritraukti tokius įžymius valstybės veikėjus?

– Visų pirma festivalis gyvuos Kretingos muziejaus iniciatyva – jis vyks autentiškoje aplinkoje ir tai bus tarsi dvarininkų Tiškevičių puoselėtų muzikinių tradicijų tęstinumas. Prisiminkime, grafas Juozapas Tiškevičius dar devynioliktojo amžiaus pabaigoje buvo subūręs profesionalių muzikantų dvaro orkestrą. Koncertai vykdavo rūmų salėje arba nuostabaus parko altanoje. Jų klausytis ateidavo dvaro svečiai, tarnautojai ir tarnai. Taigi, mūsų festivalis bus tarsi gyvas muziejaus eksponatas, kurį gali ne tik išvysti, bet ir išgirsti.

Antra, festivalio programa kartu su partneriu Lietuvos nacionaline filharmonija yra labai kruopščiai apgalvota – joje nėra atsitiktinių kolektyvų, priešingai – siekiame, kad publika jau nuo pirmojo festivalio suvoktų, kokia yra profesionaliai atliekamos muzikos galia, kokių aukšto lygio kolektyvų, atlikėjų turime čia, Lietuvoje. Džiugu, kad kai kurie yra net Nacionalinės premijos laureatai.

Trečia, festivalio unikalumas pasireiškia dar ir tuo, kad Kretingoje labai svarbūs ir labai puoselėjami ryšiai su kraštiečiais, kurie itin aktyviai veikia savo gimtinės labui. Todėl šiandien festivalio atidarymo iškilmėse skambės kretingiškių priesakai tėviškei, klausysimės įžymių krašto dainininkų, muzikantų. Festivalį praturtins Kretingos krašto menininkų parodos, literatų skaitymai.

– Turininga festivalio programa byloja, kad koncertai neapsiribos vien muzikinio skonio formavimu?

– Esu įsitikinusi, jog tokio festivalio misija yra ne tik lavinti klausytojų muzikos supratimą, bet ir užsiimti edukacija, filantropija. Tad festivalio programoje numatėme koncertus ne tik muziejuje, bet ir mokymo, ir globos įstaigose.

Festivalio paskirtis – vystyti ir bendrąją kultūrą, t. y. pratinti klausytojus ne tik gauti, bet ir patiems imtis socialinės atsakomybės, dalyvauti dvasingesnio, prasmingesnio gyvenimo kūrime. Todėl festivalio rengėjai pakvies dalyvauti akcijoje „Atkurkime Tiškevičių dvaro vasaros sodą“, o žiūrovų paaukotos lėšos bus skirtos dvaro fontano skulptūrai atstatyti.

– Festivalį žadate baigti gruodžio 20 d. ne tik įspūdingu koncertu, bet dar ir dvaro puota?

– Dvaro puota bus naujas festivalio akcentas, tikiuosi, tapsiantis laukiama kretingiškių ir miesto svečių prieškalėdine tradicija. Kulinarinis paveldas, valso sūkuriai, gera muzika – dar viena proga mums visiems kartu tobulėti, pažinti dvarų kultūros gelmes. Šis vienintelis vakaras bus mokamas, o lėšos už puotos bilietus vėlgi atiteks labdaros tikslams.

– „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ – labai romantiškas ir patraukiantis Kretingos festivalio pavadinimas…

– Šios poetiškos eilutės – iš spektaklio apie didikų Tiškevičių šeimos gyvenimą. Na, jei net mėnuo su žvaigžde čia norėjo būti, manau, kad Kretingos dvaro menų festivalis sulauks pelnyto žiūrovų susidomėjimo. Laiminga būsiu matydama ir gargždiškius – juk atvažiuoti iki Kretingos netrunkame nė pusvalandžio. Tuo labiau, kad visi koncertai – nemokami.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių