Kraštiečių asmenybės – unikaliame autobiografijų žinyne

Gargždų Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę vyko susitikimas-diskusija su šiemet išleisto enciklopedinio leidinio „Asmenybės. 1990–2015 metų Lietuvos pasiekimai“ ir „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ leidėjais ir herojais. Tai trečias turo po Lietuvą renginys, šiuolaikinėmis informacinėmis priemonėmis pagal projektą „Biblioteka be sienų“ transliuojamas į bibliotekos filialus. Turas skirtas 25-osioms Lietuvos nepriklausomybės metinėms paminėti, pagerbti kraštui nusipelniusius žmones, pozityviai įvertinti jų ir visos šalies pasiekimus.

Kas yra realūs pasiekimai?

– Kiekvienas kraštas yra užauginęs šaliai nusipelniusių asmenybių, kurie gyvena ir dirba jau kitur, bet jų laimėjimai arba kūriniai garsina Lietuvą pasaulyje, – kalbėjo leidinių vyriausioji redaktorė Vida Dauderienė. – Ši knyga yra paminklas tiems, kurių pasišventimas ir darbai lėmė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą 1990 metais, o šiandien kuria laisvos Lietuvos istoriją.

O kaip savo gyvenimo pasiekimus vertina susitikimo svečiai? Kuo kiekvienas jų savo kraštui yra nusipelnęs, ar prisimena, ar didžiuojasi?

Gargžduose gimęs žinomas aktorius, dukart apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi, dabar ir aktorinio meistriškumo pedagogas Vaidotas Martinaitis į tokius klausimus atsakė, jog tiesiog gyvenąs savo gyvenimą, daro savo darbą, o kad tas darbas turi atgarsį – žmonės eina į teatrą, tai ir yra didžiausias pasiekimas. Jam svarbiausia, kad, mokydamas teatro meno vaikus, išmokytų juos ne tik vaidinti, bet ir kūrybiškai mąstyti, džiaugtis vos pastebimais dalykais, mažais stebuklais, būti jautrius mene ir gyvenime.

Buvęs Vėžaičių žemės ūkio mokslinio centro vadovas, dukart Lietuvos Vyriausybėje ėjęs žemės ūkio ministro pareigas dr. Vytautas Knašys džiaugiasi gyvenęs Atgimimo laikotarpiu. Atkuriant nepriklausomą Lietuvą, sako, teko visko patirti, džiaugtis ir apsivilti, nes buvome pirmi. Išgražėjusi Žemaitija, pajūrio kraštas, kur ne vieną dešimtmetį yra atidavęs mokslinei ir kultūrinei veiklai, dabar džiugina jo širdį, tad mano, jog ne veltui buvo ryžtasi eiti į politiką.

Gargždai – pirmosios Klaipėdos krašte privačios leidyklos-spaustuvės įkūrėjo, fotomenininko, mecenato Sauliaus Jokužio gimtinė. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, sako, pats buvo tvirtai įsitikinęs, jog ir pas mus poligrafija, knygų leidyba galėtų būti ne prastesnė nei Vakaruose. Tad jo modernios spaustuvės darbuotojų šūkis: daryti tai, ką kiti galbūt ateityje kažką darys. „Esu Martyno Jankaus leidybos tęsėjas“, – sakė jis.

Į susitikimą-diskusiją pakviesti „Vaivorykštės“ gimnazistai Nojus Mukauskas ir Andrius Girdžius pasidalijo mintimis apie brandinamus siekius įgijus vidurinį mokslą. Leidyklos išleista knyga „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ – pirmoji tokio pobūdžio, kurioje beveik 600 talentingiausių jaunuolių, jų bendraamžių pasakoja apie savo laimėjimus ir kelią jų link. Tarp jų ir keletas mūsų rajono moksleivių.

Sėkmės formulė. Kokia ji?

Į šį diskusijos moderatoriaus klausimą aktorius V. Martinaitis kiek apmąstęs su humoru gaidele atsakė, kad jo siekis – nebūti niekuo! Beje, mokykloje apie aktorystę neplanavęs. Mokėsi groti triūba, studijavo ir tikėjosi, kad ši profesija bus viso gyvenimo ašis. Gyvenimas bendrabutyje su būsimais aktoriais pakeitė jo pasirinkimą. Aktoriaus darbas yra įvairiapusiškas, todėl įdomus. Dabar džiaugiasi darbu su jaunais žmonėmis.

V. Knašio manymu, kiekvienas gali tapti asmenybe ir savo darbais palikti ryškius pėdsakus.

– Kalbu apie jaunimą – jiems gi viskas prieš akis. Mums, deja, ne visai pasisekė, padarėme daug klaidų. Galvojome ir tikėjomės, kad Lietuvos žemdirbys bus pilietis. Bet po 1990-ųjų kovo 11-osios kolūkių vietoje kūrėsi įvairios bendrovės, daugeliu atvejų jų vadovai rėmėsi ne demokratiniu valdymu, o sumaniai pasinaudojo bendrai užgyvento turto dalybomis, nes eiliniai žemdirbiai įtakos valdymui neturėjo. Visada buvau už šeimos ūkį, kaimo verslus ir sodžiaus kultūros tradicijas. Ir dabar esu už tai, kad Europos Sąjungos parama skatintų šeimos ūkių kūrimąsi. Turime kaime sulaikyti jaunus žmones, skatinti juos ūkininkauti, – kalbėjo V. Knašys.

– Esu knygų leidėjas ir tai man teikia sėkmę, ir tuo didžiuojuosi, nes knyga yra židinys, šildantis sielą, – tęsė pokalbį S. Jokužis. – Pirmoji mūsų spaustuvėje išleista knyga buvo skirta Klaipėdos jubiliejui, o pirmasis leidinys – dabar jau tapęs istoriniu, atvirukų rinkinys, kuriame užfiksuotos trys jachtos – „Lietuva“, „Audra“ ir „Dailė“, 1988 metais perplaukusios Atlantą su trispalvėmis.

Savo sėkmės pasirenkant profesiją ir visuomenei reikalingą darbą taip pat tikisi „Vaivorykštės“ gimnazistai Nojus ir Andrius.

Išliekamąją vertę turinčiuose leidiniuose, kaip teigė leidyklos atstovai, siekiama išsaugoti Lietuvos asmenybių pasiekimus ir nuveiktus darbus, iš kurių galima mokytis ir kurie padeda kurti geresnę valstybę. Svečiai palinkėjo gargždiškiams sėkmės bendraujant ir dalijantis savo pasiekimais. Anot S. Jokužio, kiekvienas savęs turėtume paklausti: o ką aš padariau, kad mano gimtinė, mano kraštas nebūtų tik provincija.

VšĮ Leidybos idėjų centras naujomis knygomis apdovanojo bibliotekas ir gimnazijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių