„Kranto“ pagrindinės mokyklos valgyklos vyriausiąja virėja Vida Gudauskiene

Kūčioms namuose Vida ruoš tradicinę silkę su grybais, keps bandeles su silke, o Kalėdoms – antį. Saldumynais pasirūpins šeimininkauti mėgstančios dukros. „Giedrė, gyvenanti Vilniuje, net lanko kursus – mokosi kepti ir puošti kalėdinius meduolius“, – šypsojosi Vida, kuriai tenka paragauti ir gargždiškės dukros Editos patiekalų. Visiems „Bangos“ skaitytojams puiki šeimininkė linki sveikatos, laimės ir santarvės.

 

Net 120 vestuvininkų vaišes su padėjėja suruošusiai gargždiškei Vidai Gudauskienei, profesionaliai virėjai, maisto gaminimas seniai nekelia streso. Nors naktimis moteris maisto nesapnuoja, iš miego pažadinta nesudvejotų, kiek ir kokių produktų reikia, kad būtų pamaitinti mokyklos, kurią ir pati baigė, mokiniai ir mokytojai. Trečius metus valgyklos vedėja dirbanti Vida turi 20 metų virėjos stažą, tačiau maisto ruošimo subtilybes pažino dar vaikystėje.

„Mama buvo tikra šeimininkė. Kai ruošdavo vestuvių vaišes, ir man tekdavo iškeptus grybukus, riešutėlius pateplioti. Ji šeimininkavo ir vestuvėse, ir krikštynose, ir laidotuvėse. Atsimenu, kaip 2–3 dienoms išsiruošdavo iš namų ten, kur būdavo kviečiama. Susikraudavo savo daiktelius, atrodo, net savo peilį veždavosi“, – prisiminė Vida. Mamos gebėjimą ruošti gardų maistą ir jį gražiai patiekti perėmė ir dukros. Nors joms nepaliko jokių kulinarinių knygų, senus receptus Vida sako turinti galvoje. Mamos firminį želė tortą ji šiek tiek patobulino, kaip ir kepsnių įdarus, kuriems gaminti anais laikais parduotuvėse nei špinatų, nei saulėje džiovintų pomidorų ar sūrių negalėjai rasti.

Neseniai gimtadienio proga duk­ros Vidą nusivežė į restoraną, kuriame užsakė gurmanišką kepsnį, tačiau moteris prisipažįsta nesanti gurmanė ir labiausiai mėgstanti tradicinius patiekalus. „Galiu paruošti, ką užsakysite, bet man skaniausias paprastas maistas: bulvių košė su spirgų padažu ir agurkėliais, naminė šaltiena, dešrelės su troškintais kopūstais, kastinys, silkė, cibulynė, kurią ruošiu Kūčioms. Kol dar turėjome krosnį, silkę, suvyniotą į popierių, mama kepdavo ant žarijų. Dabar silkę smarkiai apkepu keptuvėje, – pasakojo Vida, neretai moteris pamokanti pasigaminti tradicinių patiekalų. – Net patyrusiai šeimininkei ne viskas pavyksta iš karto, bet juk bandai ir mokaisi.“

Daug metų dirbdama mokyklos valgykloje Vida pastebi, kad vaikai labiausiai valgo šnicelius, paukštienos patiekalus, blynus, varškės apkepą, varškėčius, bet nemėgsta sriubų ir daržovių, kurių kasdien patiekia bent 4 rūšių. „Vaikams daug patiekalų nepadarysi. Kai kuriuos valgo tik mokytojai ir pašaliniai, užsukantys papietauti, o mokiniai – tai, ką įpratę namuose, kartais ne patį sveikiausią maistą“, – patirtimi dalijosi valgyklos vedėja. Vida, kuriai maisto ruošimas yra ir darbas, ir pomėgis, apgailestauja, kad jaunos mamos neranda laiko sveiku, šviežiu naminiu maistu pamaitinti šeimą.


Silkė su grybais

  • Reikės 2 silkių filė, didelio svogūno, vienos morkos, pomidorų padažo, aliejaus, apie 300 g šaldytų arba konservuotų grybų, pipirų, druskos.

    Aliejuje pakepinti grybus, pusžiedžiais supjaustytą svogūną ir šiaudeliais supjaustytą morką. Baigus kepinti, įpilti pomidorų padažo, paskaninti pipirais, druska. Sumaišyti ir atvėsinti. Silkės filė supjaustyti juostelėmis, išdėlioti lėkštėje, o šalia atvėsintą troškinį.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Nuotr. iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių