Konfliktinė situacija

Jaunuolių muštynės tapo internautų pramoga


Faktas, kad moksleiviai savo pranašumą kartais bando įrodyti kibdami vienas kitam į atlapus, nieko nestebintų – tokių atvejų pasitaiko ir pavyzdingiausiose ugdymo įstaigose. Tačiau internete aptiktas vaizdelis, kai šitaip santykius besiaiškinančių jaunuolių kovą netoliese vienos Gargždų vidurinės mokyklos stebi bene dvidešimt bendraamžių, šokiruoja. Nė vienam iš žiūrovų nesukirba sąžinės balsas mušeikas išskirti. Priešingai – pasigirsta ir padrąsinančių šūksnių, po kurių vienam iš drąsuolių prireikė net medikų pagalbos. Negi tikrai smurtas turėtų būti šešiolikmečio akiai malonus reginys? Beje, nors muštynės įvyko beveik prieš metus, internete jų ištrauka pateikta praėjusį spalį ir iki šiol aktyviai aptarinėjama Gargždų moksleivių. Deja, internetinė erdvė atvira smurtui: smalsuoliams toje pačioje svetainėje išrikiuoti net keli puslapiai paauglių muštynių vaizdų iš visos Lietuvos.


„Koridoje“ nukentėjo antakis


Populiariame internetiniame tinklalapyje pateiktas kelių minučių vaizdelis apie septintoko ir aštuntoko muštynes netoli „Minijos“ vidurinės paragino pasidomėti, kokiomis priemonėmis kovojama su nepilnamečių smurtavimu ir kaip nuo to saugosi mokyklų bendruomenės. Minėtame vaizdelyje matyti, kad muštynių organizatoriai pasislėpė nuo akylų pedagogų – susirinko už netoliese ugdymo įstaigos esančio daugiabučio. Kartu su jais stebėti „koridos“ subėgo visas būrys bendraamžių, tačiau nė vienas nesiryžo apie planuojamas muštynes papasakoti mokytojams. Matyt, bijojo vėliau pats už tai tapti kieno nors bokso kriauše.


Klaipėdos rajono policijos komisariato viešosios tvarkos poskyrio vyresnioji specialistė Diana Pipirienė, tirianti nepilnamečių padarytas nusikalstamas veikas, „Bangos“ korespondentės paprašyta pažiūrėti vaizdelį, teigė, kad apie šias muštynes policijai žinoma. Pasirodo, kad tai praėjusių metų vasario 23 dieną filmuotas vaizdas. „Buvome gavę pranešimą iš ligoninės, kad į medikus kreipėsi moksleivis, kuriam nustatytas kairio antakio ir dešinio paakio srities sumušimas, vėliau jis išleistas gydytis ambulatoriškai. Dažniausiai apie kilusias muštynes mes ir sužinome iš ligoninės, nes smulkesnius incidentus mokyklos stengiasi išspręsti be policijos. Su šiais dviem vaikinais įvyko profilaktinis pokalbis. Kilus tarpusavio konfliktui vienas iš vaikinų pasiūlė kitam viską išsiaiškinti lauke“, – prisiminė D. Pipirienė. Kadangi įvykio kaltininkas neturėjo 16 metų, atsakomybė pritaikyta jo tėvams. Anot D. Pipirienės, teismo sprendimu jiems skirtas įspėjimas, nes iki tol jų atžala į policijos akiratį nebuvo pakliuvusi. Vaikinas buvo įrašytas į policiją dominančių nepilnamečių įskaitą.


Vadina vienetiniu atveju


D. Pipirienė teigė, kad pastaruoju metu gaunama vis mažiau iškvietimų į mokyklas dėl panašių įvykių. „Esame gavę pranešimų apie smulkius apsistumdymus, dėl kurių kreipiasi tėvai. Negalėčiau išskirti ir problematiškiausių mokyklų, kadangi dažniausiai tokie iškvietimai būna vienkartiniai. Be to, probleminiai vaikai linkę keisti ugdymo įstaigas“, – sakė pareigūnė.


Anot jos, aktyviai bendradarbiaujama su mokyklų socialiniais pedagogais. Bent kartą per metus ar pagal poreikį policijos atstovai klasėms organizuoja prevencines paskaitas.


Gargždų „Minijos“ vidurinės mokyklos socialinė pedagogė Asta Želnytė nustebo, kad incidento vaizdas atsidūrė internete, tačiau neneigė, kad tokio įvykio būta. „Iš kitų mokinių pavyko sužinoti, kad vėliau muštynes bandyta pratęsti kitoje vietoje, tačiau paauglius išvaikė mokytoja. Tai vienetinis atvejis, kai mūsų mokyklos moksleiviams susimušus prireikė medikų. Paskutiniu metu muštynių mokykloje tikrai sumažėjo. Galbūt tam įtakos turi ne tik prevencinės priemonės, bet ir tai, kad mokykla darosi mažesnė – joje nebesimoko 9-10 klasių mokiniai“, – įsitikinusi socialinė pedagogė. Ji akcentavo, kad kilusius panašius mokinių konfliktus stengiamasi spręsti iškart – kviečiami tėvai, apklausiamos abi nesutariančios pusės, klasės draugai. „Daug dėmesio skiriame patyčių temai, kadangi atlikta mokinių apklausa parodė, jog tokia problema labai svarbi“, – sakė A. Želnytė.


Buvęs „Minijos“ vidurinės mokyklos moksleivis, „Bangos“ redakcijoje stebėjęs internete įkeltą gargždiškių moksleivių muštynių vaizdelį, jį pakomentavo taip: „Dabar bent jau už mokyklos ribų mušasi. Dar prieš keletą metų mušdavomės pačioje mokykloje prie sporto salės. Netoliese tos vietos dabar yra socialinės pedagogės kabinetas.“


Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto Valdo RIMKAUS komentaras:


– Apie kilusias muštynes mokyklos įprastai mūsų neinformuoja. Tai sužinome, jei į mus kreipiasi policijos pareigūnai, norėdami išsamesnės informacijos apie nusikaltusius nepilnamečius ar jų šeimas. Jeigu vaikai tikrai problemiški ar keliskart padaro nusikalstamas veikas, mes vykstame į tokias šeimas, bendraujame su tėvais bei pačiais vaikais. Bendras vaikų, įtrauktų į įskaitą už įvairius pažeidimus skaičius nedidėja, bet tikrai ir nemažėja.


Norint išvengti panašių problemų pirmiausia reikia rūpintis vaiko auklėjimu. Todėl didžiausia atsakomybė tenka tėvams bei pedagogams. Nors bet kokiu atveju pedagogų darbas neatsvers namuose vaikams diegiamo auklėjimo, kultūros. Mokykla nėra tokia pajėgi, tačiau joje būtina kalbėti apie nusikalstamumo prevenciją.


Nėra gerai, kad tokie muštynių vaizdai patenka į internetinę erdvę – taip neturėtų būti, tačiau tokia šių dienų realybė.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių