Konfliktinė situacija

Tarybos dauguma parlamento biografiją narstys ir teisme


Klaipėdos rajono apylinkės teismas priverstas painiotis į rajono politinį skandalą – Seimo narys Petras Gražulis teismui apskundė 14 rajono Savivaldybės tarybos daugumos narių už tai, jog Tarybos posėdyje įvairiose viešosios informacijos priemonėse pernai spalį buvo išplatintas jų pasirašytas atviras laiškas. Seimo nario teigimu, jame dėstoma informacija apie neaiškią politiko veiklą sovietmečiu – gryniausias šmeižtas. Geruoju konfliktą baigti norėjęs Seimo narys liko nesuprastas – šią savaitę pirmuosiuose posėdžiuose kaltinamieji Andrius Adomaitis ir Mėčislovas Raštikis su parlamentaru taikytis atsisakė.


Už laišką – 14 skundų


Klaipėdos rajono politikų – 14 Tarybos daugumos narių – pasirašytą „Atvirą laišką Tvarkos ir teisingumo partijos frakcijai Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje“ P. Gražulis įvertino kaip tikrovės neatitinkančią informaciją. Įvairiose informacijos priemonėse, tarp jų ir laikraštyje „Banga“, publikuotame laiške politikai užsimena apie „baltas dėmes“ Seimo nario biografijoje, neaiškias jo sąsajas su UAB „Judex“, neva politikavimą pasitelkiant specialiąsias tarnybas, televiziją ir pan.


Politikas privataus kaltinimo tvarka į teismą kreipėsi po to, kai Tarybos dauguma nesureagavo į jo raštišką prašymą paneigti atvirame laiške šmeižikiškais įvardijamus teiginius. Teismui P. Gražulis kiekvieną politiką apskundė atskirai.


Bylas Klaipėdos rajono apylinkės teisme nagrinėja teismo pirmininkas Vandalinas Vainius ir teisėjas Gintaras Stonkus. „Kol kas yra įvykę du taikinamieji teismo posėdžiai. Tarybos nariai Andrius Adomaitis ir Mėčislovas Raštikis su Seimo nariu taikytis nesutiko, nors pats parlamentaras buvo linkęs taikytis. Skundai perduoti teismui, tačiau dar neaišku, kada įvyks teisiamieji posėdžiai, ar 14 bylų bus sujungtos į vieną“, – informavo V. Vainius. Į taikinamąjį teismo posėdį kviesta Tarybos narė Valdimara Jasmontaitė neatvyko dėl ligos, o iškvietus Joną Dromantą atvykti negalėjo pats P. Gražulis. Šių politikų pozicija teisme nėra aiški, jie pakartotinai bus kviečiami gegužės 8 d. Kiti dešimt Tarybos narių į teismo posėdžius kviečiami ateinančias dvi savaites.


Nesitaikymas Seimo narį šokiravo


Ketvirtadienį P. Gražulis „Bangai“ teigė buvęs nustebintas Tarybos daugumos atstovų nenoro taikytis: „Mane šokiravo toks drastiškas nenoras taikytis. Visi žmonės klysta ir aš būčiau sutikęs ištiesti ir paspausti kiekvienam ranką.“ Parlamentaras nuginčijo valdančiosios daugumos norą išsiaiškinti neaiškius jo biografijos faktus: „Prieš valandą man buvo suteiktas Laisvės kovų dalyvio statusas, kurį skyrė Genocido ir rezistencijos tyrimų centras. Tai Lietuvos Respublikos vardu įteiktas apdovanojimas, LR Aukščiausiasis teismas prieš mėnesį taip pat pripažino mane kovojusiu už Lietuvos laisvę. Kadangi Klaipėdos rajono politikai teigia nežinantys, ką veikiau sovietmečiu, duosiu jiems pasiskaityti užvestą bylą apie mano veiklą. Aš didžiuojuosi savo veikla sovietmečiu. Joje nėra jokios dėmės, nes visuomet užsiėmiau antisovietine veikla“, – teigė P. Gražulis. Rajono Tarybos daugumos politikų atvirą laišką jis pavadino neapykantos ir nesveikų ambicijų užvaldytų žmonių raštu. Jeigu visi politikai nesutiks taikytis ir bylos pasieks teisiamuosius posėdžius, P. Gražulis ketina perfrazuoti reikalavimus bylose ir reikalauti pinigais atlyginti moralinę žalą. Anot jo, liudininkais būti prašosi ir užsienio lietuviai, neva galintys oficialiais šaltiniais įrodyti parlamentarui tenkantį šmeižtą.


Seimo narys stebėjosi po atviru laišku išvydęs politikų M. Raštikio ir Kęstučio Cirtauto parašus. „Kaip jie gali nežinoti apie mano darbą praeityje, jei tuo pat metu priklausėme Krikščionių demokratų partijos Klaipėdos rajono skyriui? Negi galima po 16 metų prarasti atmintį? Aš jiems tai priminsiu“, – širdo parlamentaras.


Ne šmeižė, o klausė


Tarybos narys M. Raštikis teigė, kad atsisakydamas taikytis su parlamentaru laikėsi visų 14 Tarybos narių bendros pozicijos. „Mes nemanome, kad viešas pareiškimas buvo parašytas įžeidžiant. Jį teikėme paklausimo forma. Dalis P. Gražulio veiklos yra grįsta pasakojimais, bet ne oficialiai fiksuota. Nesitaikyti su juo buvo sutarta bendru politiniu sutarimu. Apie jo veiklą vieni žinome daugiau, kiti mažiau, bet klausimų visiems kyla“, – teigė buvęs parlamentaro bendražygis.


Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas „Bangai“ teigė, kad darydami viešą politinį pareiškimą Tarybos posėdyje politikai buvo visapusiškai įvertinę jo pasekmes. Tuo pačiu ir galimą teisminį bylinėjimąsi, tad ryžosi jį išplatinti ir žiniasklaidos priemonėse. „Žmogiškasis orumas ir tvirtas įsitikinimas – kas daugiau, jeigu ne mes – turime pradėti sakyti, kad karalius nuogas, privertė nugalėti visas žmogiškas baimes ir įveikti visas abejones dėl šio žingsnio savalaikiškumo ir reikalingumo. Mes, visi 14 Tarybos narių, teigiame, kad savo pareiškime nešmeižėme Seimo nario, o tik išsakėme nuomonę dėl kai kurių mums rūpimų dalykų ir pateikėme keletą klausimų. Į juos atvirai ir tiesiai taip ir nebuvo atsakyta.


Tačiau turime vilties, kad teisminis procesas padės surasti atsakymus ir išsklaidyti mūsų visų abejones. 14 Savivaldybės tarybos narių puikiai suvokia, kad, Seimo narys padavęs mus į teismą, įvertino artėjančius Seimo rinkimus ir visas iš to išplaukiančias pasekmes. Mums visa tai žinant, būtų neišmintinga gintis be advokatų pagalbos. Daugiau detalių atskleisti galėsime tik po konsultacijų su mūsų gynėjais“, – sakė meras.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių