Konfliktinė situacija

Rimkiškio laukuose – nekviesti svečiai


Rimkų kaime gyvenantis Stasys Gvažiauskas buvo apstulbęs, kai savo laukuose pamatė besidarbuojančius archeologus. Pastarieji kasinėjo žemę ir tvirtino atliekantys parengiamuosius darbus, mat šioje vietoje bus tiesiamas elektros kabelis į Švediją. Lietuvai strategiškai svarbios elektros jungties su Švedija projektą vykdo elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“. Pastarasis tikina bandęs susitarti su žemės savininku, tačiau nesėkmingai. Nepaisant to „Litgrid“ tvirtina, jog vykdomi darbai yra teisėti ir bus tęsiami. S. Gvažiauskas kvietė kelis kartus policiją, tačiau ši situacijos taip pat neišsprendė.


Tenkintų periodinės išmokos


S. Gvažiauskas pasakojo, kad „Litgrid“ atstovai išties buvo atvykę pas jį ir siūlė pasirašyti sutartį, išspręsti servituto klausimą. „Tačiau žemės įkainojimas buvo juokingas. Jie 1 ha įkainojo 20 tūkst. Lt ir siūlė tik apie 90 tūkst. Lt vienkartinę išmoką“, – piktinosi pašnekovas. Jis užsiminė, kad jį tenkintų periodinės išmokos, o sumos yra tik derybų klausimas. „Dabar čia auga avižos, kviečiai, tačiau juk tai pramonės zona, jau esu išsiėmęs sąlygas, žadu keisti žemės ūkio žemės paskirtį į pramoninę, tada dalinsiu sklypais ir pardavinėsiu ar nuomosiu. Todėl nesutikau su jų sutartimi, kuri greičiau priminė nutartį“, – kalbėjo S. Gvažiauskas. Jis retoriškai klausė: „Kodėl turėčiau dalyvauti jų versle, jei sąlygos manęs netenkina?“ Pašnekovas pripažino, kad jungtis su Švedija yra reikalinga, tačiau, pasak jo, turėtų būti atsižvelgta, kad Akmenėje ir šalia uostamiesčio kainos nevienodos. Jis pasakojo gavęs Nacionalinės žemės tarnybos įsakymą, kad suteiktas servitutas „Litgrid“, tačiau vyriškis su juo nesutinkąs: „Apskundimo terminas yra iki liepos 1 d., advokatas jau ruošia bylą.“


Archeologai tęs darbus


Laukuose sutikta archeologė, UAB „Archeologiniai kasinėjimai“ atstovė Giedrė Piličiauskienė patikino, kad čia bus tiesiamas elektros kabelis į Švediją, tačiau prieš tai būtina ištirti šį plotą: „Mes turime išsiaiškinti, ar čia yra kokių nors kultūros vertybių, jei yra, pastarąsias ištirti – tai parengiamųjų kabelio tiesimo darbų dalis.“ Archeologai čia dirba nuo birželio vidurio, anot G. Piličiauskienės, yra rasta senovės gyvenvietė, greičiausiai bronzos amžiaus. Kabelis ją apeitų, tad jos išlikimui pavojaus nekiltų. Kiek truks archeologų kasinėjimai, dar neaišku, mat viskas priklausys nuo oro, atkastų radinių.


Žemės savininkas S. Gvažiauskas įsitikinęs, kad archeologai čia negali dirbti, tad jiems jau kvietė policiją. Archeologė „Bangos“ korespondentei paaiškino, kad visi reikalingi leidimai, dokumentai yra, servitutas žemės kasimo darbams ir priežiūrai yra galiojantis, todėl darbai vyksta toliau. „Kol servituto galiojimo nesustabdė teismas, jis yra galiojantis“, – akcentavo pašnekovė.


Siūlė palankias sąlygas?


„Litgrid“ Komunikacijos vadovė Laura Šebekienė patikino, kad elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ vykdo Lietuvai strategiškai svarbų elektros jungties su Švedija projektą „NordBalt“. Ši tarptautinė elektros jungtis sujungs Lietuvos ir Šiaurės Europos elektros infrastruktūras ir sudarys technines sąlygas sukurti ir maksimaliai išnaudoti bendros Baltijos valstybių ir Šiaurės šalių elektros rinkos galimybes.


„Rengiant „NordBalt“ kabelinės linijos techninį projektą, būtina atlikti archeologinius tyrimus jungties trasoje. Teisę tiesti elektros perdavimo liniją, taip pat atlikti visus reikalingus tyrimus, suteikia servituto sutartys, kurias „Litgrid“ pasirašo su žemės sklypų savininkais“, – pasakojo L. Šebekienė. Anot jos, „Litgrid“ daugiau kaip vienerius metus palankiomis sąlygomis siūlė žemės sklypo savininkui S. Gvažiauskui pasirašyti servituto nustatymo sutartį. „S. Gvažiauskui sutarties nepasirašius, servitutas buvo nustatytas Klaipėdos rajono Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) administraciniu aktu. Servitutas yra įregistruotas nekilnojamojo turto registre ir yra galiojantis. Tai suteikia teisę atlikti jungties „NordBalt“ statybos darbus, įskaitant ir reikalingus tyrimus, todėl archeologiniai tyrimai bus vykdomi toliau“, – tikino Komunikacijos vadovė. Pasak jos, už tarptautinės elektros jungties „NordBalt“ ir elektros perdavimo linijos „Marios 3“ tiesti ir eksploatuoti reikalingų servitutų nustatymą žemės savininkams, taip pat ir S. Gvažiauskui, buvo siūloma 30 proc. didesnė kompensacija nei numato teisės aktai. „Tarptautinės elektros jungties „NordBalt“ statybos darbai vykdomi jau esamos 110 kV oro linijos „Klaipėda – Marios 1, 2“, pastatytos 1967 m., apsaugos zonoje. Tai reiškia, kad naujajai jungčiai statyti nenaudojamos naujos teritorijos ir stengiamasi sukelti kuo mažiau nepatogumų žemės savininkams“, – kalbėjo L. Šebekienė.


Elektros jungtis „NordBalt“ drieksis nuo Klaipėdos iki Nybro Švedijoje. Povandeninio kabelio ilgis – 450 kilometrų. Bendra projekto vertė – apie 1,9 mlrd. Lt. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Šiuo metu rengiami jūrinio elektros kabelio ir keitiklio techniniai projektai, jau pradėtas gaminti jūrinis kabelis. Jungties statybos ir kabelio klojimo darbai prasidės 2013 metais, 2015 metų gruodžio mėnesį planuojama kabelio eksploatacijos pradžia.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių