Konfliktinė situacija

Dituvos sodininkai tęsia revoliuciją prieš pirmininką


Didžiausia Lietuvoje sodininkų bendrija „Dituva“ nepasidalija valdžia. Beveik pusseptinto tūkstančio sodininkų vienijančio juridinio vieneto vadovo Vytauto Gedvilos įgaliojimai baigėsi dar prieš pusantrų metų, tačiau jis posto užleisti nelinkęs. Konflikto neišsprendė net peržengtas teismo slenkstis, todėl susivieniję sodininkai praėjusią savaitę nenuverčiamą pirmininką gėdijo viešumoje surengtame mitinge.


Dingo susirinkimo dokumentai


Sodininkų bendrijos „Dituva“ konfliktas tęsiasi pusantrų metų. Praėjusią savaitę jis persikėlė į Klaipėdą. Prie Debreceno gatvėje esančių bendrijos administracinių patalpų mitingavo kelios dešimtys dituviškių, kurie teigia nebežinantys, kaip pažaboti bendrijos valdybos pirmininko savivalę. Anot mitingą organizavusios sodininkų bendrijos „Dituva“ iniciatyvinės grupės administratoriaus Jono Baltoko, bendrijos pirmininko V. Gedvilos kadencija pasibaigusi, tačiau jis tebevadovauja daugiau kaip 6 000 sodininkų vienijančiai bendrijai ir neinicijuoja naujų valdybos rinkimų. „Mūsų pinigai panaudojami prieš mus pačius – teismuose samdomi teisininkai, antstoliai“, – tvirtino mitinguotojai. Jie prie bendrijos administracijos suplūdo nešini demonstratyviais plakatais.


Sodininkė Akvilė Kungienė pasakojo, jog pasibaigus pirmininko kadencijai buvo suorganizuotas naujas susirinkimas Klaipėdos „Žalgirio“ stadione. Tačiau neaiškiomis aplinkybėmis dingo susirinkimo dalyvių parašai. Tad ir Registrų centre įregistruoti naujos valdybos tapo neįmanoma. Dėl šio susirinkimo organizavimo V. Gedvila esą teismui pateikė ieškinį, kaltindamas sodininkus J. Baltoką ir susirinkimo sekretorę A. Kungienę tai darius specialiai. Tiesa, J. Baltokas visuotiniame susirinkime prieš pusantrų metų ir buvo išrinktas naujuoju bendrijos valdybos pirmininku, tačiau dingus dokumentams juo nebuvo patvirtintas.


Anot A. Kungienės, teismas pirmininko ieškinį atmetė, tačiau dabar V. Gedvila kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą.


Iš viso – 12 pirmininkų


Mitinguoti susirinkęs būrys sodininkų buvo raginami pasirašyti peticiją, kurioje bendrijos valdybos reikalaujama surengti naują visuotinį susirinkimą ir išrinkti naują pirmininką. Praeivių dėmesį atkreipusiame mitinge sodininkai širdo ant pirmininko A. Gedvilos, klausdami, kam naudojamos iš bendrijos nario mokesčio surenkamos lėšos. „Ar ir teisme advokatus samdotės iš mūsų pinigų?“ – į minią išeiti bijojusio pirmininko klausė sodininkai. Mitingą filmavusio antstolio taip pat klausta, kas jam už tai sumokėjo, tačiau atsakymo žmonės taip ir nesulaukė.


Anot sodininkės A. Kungienės, didžiausia keliamo perversmo priežastis – neaiškus lėšų panaudojimas ir per didelis administracijos darbuotojų aparatas. Mat bendrija pagal sklypus suskirstyta į atskirus vienetus. Jiems vadovauja kiti 12 pirmininkų. „Jie realiai nieko nedaro, tik agituoja sumokėti nario mokestį. Per žiemą jų net nebūna, o algą gauna už visus metus“, – teigė sodininkė.


Sodininko nario mokestis siekia 20 litų už arą. Standartinio 6 arų sodo sklypo šeimininkas per metus bendrijai sumoka 120 Lt. „Per metus surenkama netoli milijono litų mokesčių, tačiau kur jie, mes nežinome. Panašu, kad viskas tenka tik administracijai išlaikyti: pirmininkams, teisininkei, buhalterei. Ketverius metus žadėjo pirkti sniego valymo mašiną, bet jos vis nėra. Tik girdime, kad kažkam vis taupo“, – kalbėjo ji. Esą perversmo iniciatoriai siekia per žiniasklaidą atkreipti sodininkų dėmesį į nesklandumus bendrijos valdyme.


Santaupos – per 1 mln. Lt


Iš pradžių vengęs susitikimo su mitinguotojais pirmininkas V. Gedvila galiausiai sutiko kreiptis į minią. Administracijos patalpas saugojo apsaugos darbuotojas.


„Bangos“ korespondentei pirmininkas tvirtino pats esąs šmeižiamas, o teismas jo ieškinį atmetė neva dėl to, kad šioje institucijoje jo priešininkai galėjo turėti ryšių. V. Gedvila teigė nepaliksiantis pareigų tol, kol vyksta teismo procedūros. „Manęs poste jokios priežastys nelaiko. Laiko tik tai, kad teismo procesai eina toliau, o tai reiškia, kad kol neišrinktas naujas pirmininkas, tol mano kadencija irgi tęsiasi. Aš siūliau ataskaitinį susirinkimą organizuoti iškart po Naujųjų metų, nes dabar nėra tikslo – dar nėra visos sąmatinės informacijos. Nesilaikau posto įsikibęs. Tik noriu nuoseklumo, noriu teisybės ir kad viskas būtų daroma civilizuotai, o ne šaukiant. Jie apkaltino mane, kad dokumentai dingo, bet aš jų neturiu, pas mane jų nėra. Nė prokuratūra neįrodė to, niekas neįrodė“, – tvirtino V. Gedvila, atskleidęs, kad 6 238 sodininkus vienijanti bendrija jam moka 2 000 litų algą per mėnesį. „Nuo kiekvieno bendrijos nario imame po 20 litų už arą per metus. Bet ir išlaidų mes turime: tvarkome kelius, mokame žemės mokestį, personalui algas mokame, žiemą sniegą valome. Viskas numatyta sąmatoje. Šiuo metu turime sutaupę 1 mln. 156 tūkst. litų. Mus tikrino STT ir prokuratūra, nieko nerado. Esame numatę statyti administracines patalpas pačioje Dituvoje, nes jaunimas reikalauja, kad būtų sporto salė, kad būtų kur rinktis užsiėmimams“, – apie sutaupytų lėšų panaudojimą pasakojo iš pareigų verčiamas pirmininkas.


Po daugiau kaip valandą trukusių rietenų pirmininkas sodininkams nusileido ir sutiko lapkričio pabaigoje surengti visuotinį rinkiminį narių susirinkimą, kuriame turėtų būti išrinkta nauja valdyba ir jos pirmininkas.


Sodininkų bendrija „Dituva“ Priekulės seniūnijoje įkurta prieš 28 metus. V. Gedvila jai vadovauja nuo 2005 metų. Vienai iš bendrijos teritorijų pirmininkaujanti Ona Šližienė gynė vadovą, esą iki jam užimant pareigas bendrijos veikla buvo nuostolinga, o dabar santaupos viršijančios milijoną, tad esą revoliucionieriams kyla noras jas pasidalinti.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių