Kodėl verta saugoti senas kultūrinių augalų veisles

Biochemikas, aplinkos inžinierius, ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaras A. Švanys šiuo metu daugiausia dėmesio skiria savo gamtiško medelyno puoselėjimui.“

Biochemikas, aplinkos inžinierius, ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaras Algirdas Švanys, daugelio aplinkosauginių akcijų dalyvis, šiuo metu daugiausia dėmesio skiria savo gamtiško medelyno puoselėjimui. Vienas iš jo tikslų – kad Lietuvoje būtų išsaugotos vietinės kultūrinių augalų veislės, kad žmonės patys augintų savo augalų sėklas ir kad klestėtų sėklų mainai. Tad rajone vyks diskusija apie sėklų išlaisvinimą, pasidalinti mintimis apie senas sėklas galės visi norintieji.

– Papasakokite apie savo gamtišką medelyną. Kas jame auga?

– Medelyne iš sėklų auginu retesnius medėjančius augalus. Viską stengiuosi daryti kuo gamtiškiau. Daugiausia auginu įvairių taip vadinamų kedrinių pušų, kukmedžių, riešutmedžių, biokonstrukcijoms tinkamų augalų. Ieškau senųjų vaismedžių, juos dauginu.

– Kodėl nyksta senosios vaismedžių, vaiskrūmių, daržovių veislės ir kodėl svarbu jas išsaugoti, juk rudenį ar pavasarį parduotuvėse galima įsigyti įvairiausių sėklų?

– Pagrindinės kultūrinių augalų įvairovės nykimo priežastys glūdi pačiuose žmonėse: vyksta gyvenimo būdo, vertybių ir kultūros pokyčiai, nyksta senieji įgūdžiai, žinios, net santykis su gamta. Gausi kultūrinių augalų tradicinių ir senų veislių įvairovė, turėta tarpukariu, šiandien yra beveik sunaikinta. Pasak Jungtinių Tautų, netekome trijų ketvirtadalių pasaulio kultūrinių augalų įvairovės vien per XX amžių. Tai kelia grėsmę maisto saugumui, žemės ūkio stabilumui, kultūrinių augalų ištekliams.

Prisideda ir hibridinėmis bei įvežtinėmis sėklomis perpildyta rinka, sėklų augintojams mėgėjams nepalanki teisinė aplinka.

Iš tiesų dabar retai ir tai dažniau tik atokiuose kaimuose galima sutikti žmonių, kurie patys augina senelių augintas tas pačias daržoves iš savo sėklų. Kiek geresnė situacija su senųjų vaismedžių įvairove, jos išlikę kur ne kur daugiau.

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „Bangos“ 7 puslapyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių