Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nario Sigito Karbausko 2020 m. ataskaita

Piliečiams teikiu savo, kaip Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nario, veiklos ataskaitą už 2020 metus.

Jau beveik dvejus metus Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje kartu su komandos „Kuriam kartu“ nariais dirbame opozicijoje. Per tą laiką opozicijos narių Taryboje sumažėjo. Garsiai ir tiesiai įvardinti visuomenei nenaudingus valdančiosios daugumos sprendimus tenka beveik vien mūsų frakcijos nariams.

Atlieku savo pareigą rinkėjams – atidžiai stebiu, analizuoju, gilinuosi ir prireikus garsiai kritikuoju valdančiųjų sprendimus. Nesidžiaugiu, kad kritikuoti yra ką. 2020 metai nebuvo lengvi ne tik dėl pandemijos, karantino, bet ir dėl valdančiųjų priimamų sprendimų, vilkinamų darbų, kuriuos ir visuomenė vertino kategoriškai kritiškai.

Praėjusį vasarį daugiau nei 200 gargždiškių piketavo dėl neatsakingai kertamų medžių senajame Gargždų parke, o šį – piliečiai prie Klaipėdos rajono savivaldybės statė besmegenius su mitingo plakatais rankose. Besmegenių protestą įžiebė sausį Klaipėdos rajono savivaldybės valdančiosios daugumos priimtas sprendimas nepagrįstai – net 40 procentų – didinti komunalinių atliekų rinkliavos mokestį ir taip pat skirti 40 proc. priedus prie algų Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui ir jo pavaduotojams. Nuo sausio, be politikų pritarimo, paslapčiomis, po 40 proc. priedus prie algos meras skyrė ir dviem savo patarėjams.

Esu ir už finansinį darbuotojų skatinimą, tačiau šie sprendimai yra nepadorūs vertinant situaciją šalyje – žmonės neteko darbų, smulkiesiems verslininkams, anksčiau galėjusiems išlaikyti šeimas, dabar tenka verstis su minimaliomis išmokomis. Pandemijos sukaustytame pasaulyje ateities perspektyvos kol kas nėra tvirtos, todėl papildomos išlaidos kai kuriems piliečiams taps realia, neplanuota našta.

Iš tikrųjų nėra kuo labai džiaugtis, vertinant per metus įvykdytus savivaldos darbus.

Iki šiol nėra parengtas Gargždų kultūros centro rekonstrukcijos techninis projektas. Prieš piliečių valią tebėra projektuojamas Gargždų daugiafunkcis sporto centras prie parko, stadiono teritorijoje. Pažadai dėl projekto užbaigimo datos vis kaitaliojami. Valdantieji taip ir neišgirdo, kad žmonės nori, jog sporto kompleksas būtų statomas Dariaus ir Girėno gatvėje. Nepadėjo nei peticijos, nei neslūgstanti kritika viešojoje erdvėje. Deja, „valstietis“ meras Bronius Markauskas, pradėjęs rajoną valdyti kartu liberalais, pasidavė jų įtakai ir siekia centrą statyti parko prieigose. Piliečiai pilna burna kalba, kad kai kam bus labai patogu dėl to vystyti savo verslus. Visuomenei viešai nepristatytas ir galutinis Gargždų autobusų stoties projektas. Užstrigo ilgai laukti darbai Kretingos plente, stringa Endriejavo kultūros namų, Dauparų darželio rekonstrukcijų projektai. Visi matėme, kiek užtruko kelių gatvių rekonstrukcijos Gargžduose, stebėjomės gruodį matydami sodinamus medžius ir krūmus, į Gargždus mėnesius važiavom per aplinkui – užsitęsė darbai Tilto gatvėje.

Rajone apstu problemų, kurias reikia spręsti šiandien, neatidėliotinai, tuo tarpu valdžia Tarybos posėdžiams teikia vos 30–40 sprendimų projektų. Dar ir šiame sąraše didžioji dalis sprendimų – nereikšmingi, biurokratiniai. Praėjo beveik dveji naujosios valdžios darbų metai, bet kadencijos pradžioje suplanuoti darbai tebėra popieriuje, naujų projektų ir iniciatyvų – mažai. Kadencijos pradžioje geriau vertinau šios valdžios politikų galimybes tarnauti Klaipėdos rajono žmonėms. Apgailestauju, bet, mano nuomone, valdantieji lūkesčių nepateisino.

Panašu, kad kritiškai savivaldą vertina ir Klaipėdos rajono žmonės, nes spalį rinkimuose į Seimą išrinko Petrą Gražulį. Nė vienas iš savivaldoje dirbančių politikų, vadovų, rimto rinkėjų pasitikėjimo nebesulaukė.

O ką kalbėti apie politinius cirkus? Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas pernai lapkritį pranešė, kad traukiasi iš pareigų, nes nemato galimybių toliau konstruktyviai dirbti su valdančiaisiais. Tačiau netrukus direktorius sprendimą pakeitė. Tokios tos ir valdžios švytuoklės, vieną dieną negali dirbti, kitą – aiškini, kad turi stiprų palaikymą, dar po poros savaičių gauni ir 40 proc. priedą prie algos. Deja, negalėčiau vertinti A. Bogdanovo darbų teigiamai. Vien ko verta nevykusi administracijos reforma, supriešintas kolektyvas, dabar dalijami priedai „saviems“, „savų“ įdarbinimas, perkelta daugiafunkcio sporto centro statybos vieta, stringantys, vėluojantys projektai.

Nemalonu buvo stebėti ir tai, kad triuškinančiai pralaimėjusi Seimo rinkimus P. Gražuliui konservatorė Rasa Petrauskienė grįžo dirbti į Savivaldybės administraciją. Keista, kad dėl vieno konservatoriaus nesėkmės turi sumokėti visi. Valdančioji koalicija susitarė ir atleido iš pareigų direktoriaus pavaduotoju dirbusį Mindaugą Šunoką, o į jo vietą priėmė vos metus Seime dirbusią buvusią parlamentarę. Dabar kelis mėnesius būsim priversti Tarybos posėdžiuose balsuoti už visokiausių komisijų, darbo grupių ir t. t. sudėties pakeitimus. Politikai retai skaičiuoja administracijos specialistų darbo laiko vertę...

Žinot tą sparnuotą frazę, kad valdžia yra kaip kirpėjas, kuris kiekvieną sykį kerpa jus ir kiekvieną kartą stebisi: ir kas jus paskutinį kartą taip blogai apkirpo?

Piliečiai galėjo stebėti, kad esu puolamas viešoje erdvėje, kaip buvęs Administracijos direktorius. Naujasis vis žadėjo pateikti duomenų, įrodančių, kad vienur ar kitur klydau, veikiau neskaidriai. Dvejus metus ieškoję, nerado jokio rimto reikalo, kaip prikibti. Dabar mėginama švaistyti laiką ir pinigus tam, kad formuotų neigiamą nuomonę viešojoje erdvėje. Apgailėtina, kad iš valdančiųjų ir jiems palankių narių sudaryta Etikos komisija tiria mero rašytus raštus ir skelbia išvadas, kad esą aš pažeidžiu politiko etiką. Kita vertus, kad tokius „popierinės“ Etikos komisijos sprendimus priimti kaip medalį. Puola, reiškia siekia užčiaupti opoziciją?

Gal geras blogos valdžios šalutinis efektas bus tai, kad tapsime pilietiški, aktyvesni?

Ar turiu kuo pasidžiaugti? Valdantieji tęsia kai kuriuos dar praėjusioje kadencijoje priimtus, bendruomenei reikalingus sprendimus – beveik užbaigtas Pušų gatvės remontas, statoma Jakų mokykla, tęsiamas Sendvario daugiafunkcio centro projektas.

Ypač džiugina, kad dalis Klaipėdos rajono piliečių jau įsitraukė į pilietinius judėjimus, aktyviai reiškia nuomones socialiniuose tinkluose, daug drąsiau kritikuoja valdžios darbus, kuria peticijas, kai nesutinka su politikų sprendimais ir bando apginti viešąjį interesą naudodamiesi visomis demokratijos teikiamomis galimybėmis. Tik bendruomenės aktyvumas bei įsitraukimas į sprendimų priėmimą gali priversti išrinktuosius politikus dirbti skaidriau, viešiau, daugiau diskutuojant ir atsižvelgiant į piliečių nuomonę. Kuo reiklesni bus piliečiai, opozicijoje dirbantys politikai, tuo didesnės visuomenės dalies poreikius atitinkančią savivaldą sukursime kartu.


Taip pat skaitykite:

Naujoji  valdančioji dauguma keis ir vadovybę.
7 – Jaunimo erdvė – iššūkis išjungti socialinius tinklus
Privalomas augintinių ženklinimas – gyvūnų saugumui ir žmonių atsakomybei
Visą savaitgalį – galimybė pasiskiepyti prioritetinėms grupėms
Buvę gyvenviečių paštai – rajono reikmėms
Tradicinių amatų puoselėtojams – parama
Gyvojoje skiepijimosi eilėje Gargžduose –  ir apsisprendę, ir abejojantys
Turgaus prekiautojus slegia nežinomybė dėl ateities
Gargždiškė iš Švedijos atidarė natūralių produktų parduotuvę
Klaipėdietės verslininkės: dėvėta mada – ne gėda
Vėtyto ir mėtyto Kantvainų vėjo malūno istorija
Gargždų krašto muziejus įvardija karantino praradimus
Jaunieji gribžiniškiai kelyje bus saugesni
Laukia ypatingi metai Gargždų atvirame jaunimo centre
Klaipėdos rajonas tampa unikalios idėjos dalimi
Skelbiamas konkursas Gargždų autobusų stoties statyboms
UAB „Mida LT“ – nominacijos „Wonder of 2020“ nugalėtoja
Priklausomybė nuo azartinių lošimų atėmė viską: atsitokėjo tik praradęs laisvę
Masažas – procedūra, turinti daugiau naudos nei dažnas pagalvoja

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Vieniems – vienaip, kitiems – kitaip

Ketvirtadienį gargždiškis, dirbantis Klaipėdoje, iš…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook