Klaipėdoje į dienos šviesą ištraukta įžūliai gamtą teršusi įmonė

Praėjusių metų rudenį klaipėdiečiai ir rajono gyventojai aktyviai protestavo prieš smarvę uostamiestyje skleidžiančias įmones, buvo surengta ir protestuotojų eisena į Dumpių sąvartyną.

Klaipėdiečiai, taip pat ir Klaipėdos rajono žmonės, gyvenantys šalia uostamiesčio, praėjusiais metais itin aktyviai protestavę prieš taršias uostamiesčio įmones, pagaliau sulaukė jų nerimą patvirtinančių institucijų realaus dėmesio. Pirmadienio naktį teisėsaugos pareigūnai įsitikino, kad bendrovė „Grigeo Klaipėda“, gaminanti kartoną ir jo gaminius, išleido milijonus tonų, šimtus kartų viršijančių leistinas normas, nuotekų į Kuršių marias. Bendrovei gresia milžiniškos baudos, nes padaryta žala gali siekti dešimtis milijonų eurų.

„Atėjau atsiprašyti už tai, kas vyko „Grigeo Klaipėda“ ir kas buvo daroma Kuršių marioms, Klaipėdai, Lietuvai. Tai nedovanotina“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje pripažino „Grigeo“ grupės prezidentas Gintautas Pangonis.

Prokuratūra atliko kratą

Klaipėdos apygardos prokuratūroje antradienį surengtoje spaudos konferencijoje paskelbta, kad įmonė „Grigeo Klaipėda“ išvalydavo tik keletą procentų nuotekų, o likusios, leistinus taršos normatyvus viršijančios 130–150 kartų, aplinkvamzdžiu tekėjo į Kuršių marias. Įtariama, kad šie įrenginiai buvo sumontuoti tyčia. Naktį atliekant kratą ir apžiūrą pareigūnams teko užuosti tokią smarvę, kad net nebuvo įmanoma prieiti prie taršos šaltinių, reikėjo naudoti kaukes. Be to, pareigūnai net turėjo laužti kai kuriuos užbetonuotus šulinius.

Operacijos metu surastas 12 kilometrų ilgio vamzdis, kuriuo, kaip teigia teisėsauga, nuotekos iš kartono fabriko galbūt tekėjo ne į valymo įrenginius, bet į Kuršių marias, taip jas užteršdamos. Įtariama, kad būtent dėl tokio nuotekų išleidimo uostamiestyje galėjo kilti baisi smarvė, kuri jau ilgai vargina miesto gyventojus.

„Kol kas mes žinome, kad vamzdžiu nuotekos išties patekdavo į kanalą, kuris veda į Kuršių marias. Taip pat žinome, kad tai buvo dalinai valytos nuotekos, visos nuotekos jau buvo praėjusios mechaninį valymą ir dalinį biologinį valymą. Tačiau kol kas nežinome, kodėl vamzdis buvo naudojamas ne pagal paskirtį, kaip dažnai ir kokie kiekiai nuotekų patekdavo į aplinką – tai turės nustatyti tiek vidinis įmonės, tiek teisėsaugos tyrimai. Šią informaciją aš paviešinu ne tam, kad pasiteisinčiau ir paneigčiau įmonės veiksmus, tačiau vykdydamas pažadą skaidriai informuoti apie tyrimo eigą ir rezultatus. Tą mes darysime ir ateityje“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė „Grigeo“ grupės prezidentas G. Pangonis.

Po prokuratūros atliktų veiksmų aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Mažeika žiniasklaidai duodamas interviu svarstė, kad galimai „Grigeo Klaipėda“ padaryta žala gamtai yra 12–13 mln. eurų per metus. Jo manymu, galbūt teršiama buvo nuo 2012 metų.

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda išsakė nuogąstavimą, kad tokių neišaiškintų įmonių, nesilaikančių gamtosauginių reikalavimų, Lietuvoje esą gali būti ir daugiau.

Aplinkosaugininkų patikimumas abejotinas

Klaipėdietis LR Seimo narys, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Simonas Gentvilas viešai išsakė savo abejones dėl kai kurių institucijų veiklos: „Sėkminga prokuratūros operacija, mano įsivaizdavimu, įvyko tik dėl to, kad vietiniams aplinkosaugininkams Klaipėdoje ir Visuomenės sveikatos centrui nebuvo apie tokią operaciją atskleista. Jos sėkmė priklauso nuo to, kad buvo slepiama nuo vietinių kontroliuojančių tarnybų, nes jomis iš esmės nepasitikima.“

Visuomenė socialiniuose tink­luose aktyviai diskutuoja, kodėl Klaipėdos regiono aplinkosaugininkai nepastebėjo tokio didelio taršos šaltinio? Kodėl taip ilgai nebuvo surastas net 12 kilometrų vamzdis, kuriuo į marias tekėjo nuotekos? Ar vandens ir žuvies tyrimai nieko nerodė? Kodėl operatyviai ir išsamiai nereaguota į aktyvių piliečių pareiškimus apie smarvės sukėlėjus uostamiestyje?

Prieš keletą mėnesių žiniasklaidoje skelbta, kad kai kurie vietos aplinkosaugininkai yra glaudžiai susiję su vietos verslu, o tai yra nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Valstybės saugumo departamentas.

Susizgribo prisiimti atsakomybę

Iš pradžių „Grigeo Klaipėda“ atstovai vengė viešų paaiškinimų, tačiau trečiadienį „Grigeo“ grupės prezidentas G. Pangonis lankėsi bendrovėje. Kartu su prieš 5 savaites „Grigeo Klaipėda“ paskirtu generaliniu direktoriumi Tomu Eikinu sudarė vidinį tyrimą atliekančią komisiją. Ketvirtadienį „Grigeo Klaipėda“ patvirtino, kad pirminiai pradėto vidinio tyrimo duomenys rodo, jog bendrovei kyla teisinė atsakomybė dėl žalos aplinkai, išleidžiant nuotekas į kanalą, vedantį į Kuršių marias. Bendrovė nušalino nuo pareigų atsakingus darbuotojus ir sieks, kad žala būtų atlyginta kaip įmanoma greičiau, veiksmingai bendraujant ir bendradarbiaujant su teisėsaugos ir atsakingomis valstybinio valdymo institucijomis.

„Atėjau atsiprašyti už tai, kas vyko „Grigeo Klaipėda“ ir kas buvo daroma Kuršių marioms, Klaipėdai, Lietuvai. Tai nedovanotina. Nors formaliai aš esu „Grigeo Klaipėda“ valdybos narys, tačiau esu visos grupės prezidentas ir didžiausias akcininkas, todėl tai yra mano moralinė atsakomybė. Todėl čia sėdžiu aš, o ne „Grigeo Klaipėda“ vadovai, kurie šiuo metu uostamiestyje deda visas pastangas aiškinantis situaciją. Aš atsiprašau, kad vakar ir užvakar komunikavau minimaliai ir su klaidomis, tačiau dėl situacijos rimtumo ir masto reikėjo susivokti ir bent minimaliai išsiaiškinti situaciją“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė „Grigeo“ prezidentas G. Pangonis.

„Grigeo“ taip pat nusprendė nedelsiant sukurti fondą Kuršių marioms tvarkyti, kurio lėšomis bus finansuojami nepriklausomi ekspertiniai tyrimai Kuršių marių vandens būklei nustatyti ir kitos, taip pat aplinkosaugos iniciatyvos.

„Mūsų tikslas yra įsigilinti tiek, kiek tik reikia, kad iki galo suvoktume šios problemos priežastis. Tik tokiu būdu mes galėsime judėti toliau“, – sakė G. Pangonis.

Nuo antradienio visos „Grigeo Klaipėda“ nuotekos yra nukreiptos į „Klaipėdos vandens“ nuotekų sistemą.

Raginami boikotuoti produkciją

Prekybos tinklas IKI vienas iš pirmųjų trečiadienį paskelbė, kad stabdo AB „Grigeo“ pagamintos produkcijos pirkimą, kol visuomenei nebus atsakyta į visus klausimus dėl įtarimų AB „Grigeo Klaipėda“ gamyklai nevalytomis atliekomis teršus Kuršių marias. „Akivaizdu, kad būtent šiandien yra proga verslui ne žodžiais, o realia elgsena pademonstruoti socialiai atsakingą elgesį“, – išplatintame pranešime teigia Indrė Baltrušaitienė, IKI komunikacijos vadovė. Pasak jos, iš lentynų turimos „Grigeo“ prekės išimtos nebus, tačiau naujų įsigijimas stabdomas.

Tokių pat sprendimų paragino imtis ir Aplinkosaugos bei vartotojų organizacija, kviesdama boikotuoti „Grigeo“ produkciją. Paaiškėjus galimiems išskirtinio įžūlumo aplinkos teršimo faktams ir pareigūnams įtariant, kad teršalai į Kuršių marias leisti tyčia ir ilgą laiką, kiekvienas pagautos popieriaus įmonės produkcijos vartotojas turi reaguoti. Taip teigia Lietuvos nevyriausybines aplinkosaugos ir vartotojų organizacijas vienijantys aljansai. Ketvirtadienį šios organizacijos Grigiškėse organizavo piketą prie „Grigeo“ įmonių grupės pagrindinės būstinės.

„Vartotojai turi susimąstyti kiekvieną kartą, kai iškyla tokie faktai – nesvarbu, ar tai susiję su tyčine oro tarša iš automobilių, kaip „Volkswagen“ „dyzelgeito“ skandalo atveju, ar aptikus didžiulio masto vandens teršimą kaip Klaipėdoje, kuris, kaip įtariama, buvo daromas tyčia ir ilgą laiką. Vienintelis greitos reakcijos ginklas, kurį turi savo rankose vartotojas, – tai jo piniginė. Rinkdamasis produktus dėčiau atgal į lentyną tas prekes, kurių gamintojai daro žalą aplinkai“, – kviečia boikotui Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.


KOMENTARAS

  • „Tokia Klaipėdos apygardos prokurorų paskelbta informacija mažų mažiausiai šokiruoja. Dar prieš kelis mėnesius susitikęs su „Grigeo Klaipėda“ tuometiniu vadovu raginau įmonę jungtis prie „Klaipėdos vandens“ tinklų ir taip spręsti blogų kvapų problemą rajone. Vadovas atsakė, kad jiems tai neapsimoka. Bet po tokios naujienos ir pradedi galvoti, o kodėl neapsimokėjo?

    Tai – beprecedentis atvejis. Tikiuosi, kad teisėsaugos institucijos atsakys į visus iškilusius klausimus, nustatys kaltininkus ir, kaip skelbiama, milžiniška žala gamtai bus atlyginta. Niekas negali piktybiškai kenkti nei gamtai, nei žmonėms“, – antradienį feisbuke po Klaipėdos apygardos prokuratūros spaudos konferencijoje paskelbtos informacijos savo nuomonę išsakė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas.

Parengė Reda MILVYDIENĖ

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių