Kinams gyvulininkystę pristatė Medsėdžiuose

V. Buivydas svečiams iš Kinijos aprodė ne tik bandas, bet ir išsamiai pasakojo apie galvijų auginimą, supažindino su gyvulių dokumentacija.

 

Lietuvos ūkininkai laukia atsiveriančių kelių į Kinijos rinką. Šią vasarą mūsų šalyje jau dukart svečiavosi atsakingų Kinijos institucijų atstovai, kurie pirmiausiai domėjosi pieno produkcijos kokybe, o praėjusią savaitę – galvijų auginimu ir galimybėmis gyvulius eksportuoti į tolimąją Kiniją. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba svečiams pasiūlė apsilankyti pavyzdingame Vidmanto ir Daivos Buivydų ekologiniame ūkyje, kuriame Aubrako veislės galvijai auginami beveik dešimt­metį. Ūkininkai džiaugiasi, kad būtent jiems teko pareiga pristatyti Lietuvos mėsinių galvijų auginimo patirtį.

Atvers rinką eksportui

Lietuvoje antrą savaitę vieši Kinijos Liaudies Respublikos Generalinės kokybės priežiūros ir karantino administracijos (AQSIQ) ekspertų delegacija. Jie vertina Lietuvoje vykdomą gyvūnų sveikatos ir gerovės, pavojingų užkrečiamųjų ligų kontrolę. Vienas pagrindinių šio vizito tikslų – Lietuvoje užaugintų galvijų eksportas į šią šalį.

Kinijos inspektoriai lankosi galvijų ūkiuose, susipažįsta su ūkinių gyvūnų laikymo sąlygomis, šėrimo, gydymo ir kitais procesais, vertina Klaipėdos jūrų uosto ir Klaipėdos regione esančio galvijų karantino centro pasiruošimą ir technines galimybes galvijų eksportui.

„Šis ekspertų vizitas buvo suplanuotas liepos mėnesį vykusio Kinijos Prekybos ministerijos ir AQSIQ atstovų vizito Lietuvoje metu. Rugsėjo pradžioje turėtų įvykti antrasis Kinijos atsakingos institucijos ekspertų vizitas dėl pieno produktų eksporto vertinimo. Džiugu, kad numatyti darbai vyksta pagal suderintą grafiką. Esu tikras, kad vizito metu surinkta informacija turės lemiamos reikšmės priimant teigiamus sprendimus ir jau greitu metu mūsų ūkininkai ir pieno perdirbėjai galės pradėti gyvų galvijų ir pieno produktų eksporto rinkų Kinijoje paieškas“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

Šiuo metu Buivydų ekologiniame ūkyje – 175 galvijai, suformuotos trys bandos. „Tai ekstensyviai auginama veislė, kuriai nereikia papildomų maisto priedų ar kombinuotų pašarų, tad grūdų duodame retai, lyg masalo. Įprastai pusmetį galvijai praleidžia ganyklose, o tvartiniu laikotarpiu minta šienu ir šienainiu“, – apie veislės išskirtinumą pasakojo V. Buivydienė. Būtent toks ekologinis galvijų auginimas kinų delegacijai padarė įspūdį ir viliamasi, kad mėsinių galvijų pasiūla Lietuvoje kinams pasirodė tinkama. Priėmė Lietuvos mastu

Mėsinių galvijų auginimo ypatybes Lietuvoje norėję išsiaiškinti Kinijos delegacijos atstovai buvo pakviesti į Medsėdžius, kur du dešimtmečius ūkininkauja D. ir V. Buivydai. Nuo 2007 m. ūkininkai augina ypač vertinamus Aubrako veislės galvijus. Tai vienintelis mėsinių galvijų ūkis Lietuvoje, kurį aplankė svečiai.

Ketverius metus galvijų mėsa iš Medsėdžių eksportuojama į Šveicariją, o prieš porą metų bandyta integruotis į Libano rinką. Nors mėsos supirkimo kaina ūkininkams yra bene aktualiausias kriterijus renkantis eksporto šalį, vertingi sandoriai sudaromi ne visada. Medsėdiškiai palaiko ryšius tik su tomis šalimis, kurios bendradarbiauja su Lietuvos mėsinių galvijų augintojų asociacija.

D. Buivydienės teigimu, kinų delegacijos vizitas nebūtinai reiškia, kad jų ūkio galvijų eksporto šalis keisis. „Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pasirinko mūsų ūkį, kaip pavyzdį Lietuvoje. Žinoma, kinų tikslas eksportuoti galvijus iš Lietuvos, tuo pačiu ir iš mūsų ūkio. Tačiau Lietuva yra tokia maža, jog didžiulių eksporto kiekių negalima tikėtis. Iš Klaipėdos uosto plaukia vienintelis regione galvijų laivas-ferma, į kurį telpa 2 000 gyvulių. Tai tarsi žvalgytuvės, kokios galimybės surinkti pilną laivą. Manome, kad mūsų ūkis įspūdį paliko, o Lietuvos mėsinių galvijų augintojai buvo pristatyti tinkamai“, – pasakojo D. Buivydienė.

Beje, į Medsėdžius pas šiuos ūkininkus turistų delegacijos užsuka kelissyk per metus. Buivydai yra sudarę sutartį su viena kelionių agentūra, tad savo ūkininkavimo pavyzdį ūkininkams iš užsienio nemokamai pristato dažnai.

Jolanta VENSKUTĖ

D. BUIVYDIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių