Kas bendro tarp sekso, smaguriavimo ir „Facebook`o“

Kartą savo studentų užklausiau, kaip jie reaguotų, jei jų įrašas kuriame nors socialiniame tinkle, pvz. apie tai, kad jie sėkmingai baigė aukštąją mokyklą, savo rankose turi diplomą ir pradeda naują gyvenimo etapą, nesulauktų nė vieno like`o (patiktuko). Visi jaunuoliai vienbalsiu atsakė, kad, nelaukę net pusvalandžio, tokį post`ą (įrašą) ištrintų iš savo paskyros. Pasirodo, tai prilygsta visiškam reputacijos fiasko.

X (gimusieji 1964–1983 m.) ir Y (gimusieji 1984–2003 m.) kartų atstovams tokie savivertės matai, tikiu, kelia šypsnį, o štai jų atžaloms gali tapti rimtu socializacijos barjeru.

Dvejus metus trukęs Jeilio (JAV) universiteto mokslininkų darbas su penkiais tūkstančiais tiriamųjų parodė, kad neretam jaunuoliui socialiniai tinklai yra realaus gyvenimo pakaitalas. Jei į jį įninka silpnus komunikacijos įgūdžius ar savivertę turintis jaunuolis, labai didelė tikimybė, kad ilgainiui jo savijauta tik prastės. Aktyvų socialinį gyvenimą gyvenančių, pozityvių ir komunikabilių asmenų nuotaikos socialinių tinklų turinys taip paprastai negali sugadinti. O ir patys jie gerokai veiklesni šioje skaitmeninėje erdvėje, užmegzdami naujus kontaktus, kurdami ir puoselėdami savo verslų ir prekės ženklų įvaizdį ar pasakodami savo asmenines istorijas (post`indami).

Ne veltui tuos post`us keliam į socialinius tink­lus – ir ne tik Z (gimusieji po 2003 m.) kartos atstovai. Pasirodo, aktyviausiai apie save socialiniuose tinkluose pasakoja kaip tik X`ai ir Y`ai. Jaunesnieji tiesiog filmuojasi, atkartodami populiarių šokių judesius, parodijuoja įžymybes ar pasakoja savo virtualiems draugams bei sekėjams nereikšmingus kasdienius dalykus.

Tokia veikla jaunuoliai tiesiog užpildo nuo mokslų, namų ruošos, realaus bendravimo ir pramogų likusį laiką. O štai kalbantieji apie save (ką nuveikė, kokių asmeninių ar profesinių aukštumų pasiekė, ką paskanavo, kokį derlių subrandino, ką aplankė ir t. t.) patiria didžiulį malonumą.

Ir kaip gi nepasakosi apie save, kai su kiekvienu socialiniame tinkle suraitytu sakiniu malonumas vis stipresnis. Ne vien savo patirtimi remiuosi – mokslininkų, kurie kintančius komunikacijos modelius stebi jau daugelį metų. Pasirodo, mums kalbant apie save, o tai vis dažniau darome ne akis į akį, bet skaitmeninėje erdvėje, tiksliau socialiniuose tinkluose, aktyvuojama smegenų dalis, mokslo žmonių vadinama sutelktiniu branduoliu. Kasdienėje kalboje – pasitenkinimo centru. Ši smegenų dalis akivaizdžiai suaktyvėja ir lytinių santykių metu bei mėgaujantis maistu.

Štai ir atsakymas, kodėl taip sunktu atsispirti monologams socialiniuose tinkluose, ir ką bendro jie turi su seksu bei maisto skanavimu.

Tiesa – ne visuose socialiniuose tinkluose taip malonu save demonstruoti. Mokslininkų įžvalgos liudija, kad tas sutelktinis branduolys, atsakingas už mūsų pasitenkinimą, labiausiai suaktyvėja tada, kai pasisakome ne TikTok, Instagram ar Snapchat socialiniame tinkle. Didžiausias malonumas patiriamas stojus prieš Facebook`o auditoriją.

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių